Košarka

Dončićevih 32 točk za božično zmago Dallasa proti Lakersom

Dallas, 25. 12. 2022 20.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Košarkarji Dallasa so na najboljši možen način razveselili svoje navijače na božični večer v domačem American Airlines Centru, kjer je z izidom 124:115 padlo moštvo Los Angeles Lakers. Prvo ime Teksašanov je bil kdo drug kot slovenski superzvezdnik Luka Dončić, ki je v 39 minutah dvoboja dosegel 32 točk, ob tem pa prispeval še po devet podaj in skokov.

Pred srečanjem v American Airlines Centru je bil bolj v skrbeh domači strateg Jason Kidd, ki v dvoboju z Los Angeles Lakersi ni mogel računati na poškodovane Kembo Walkerja, Josha Greena, Doriana Finneyja-Simitha in Maxija Kleberja.

Statistični učinek Luke Dončića na tekmi proti Los Angeles Lakers
Statistični učinek Luke Dončića na tekmi proti Los Angeles Lakers FOTO: Sofascore.com

Tudi gosti v Dallas niso pripotovali z vsemi razpoložljivimi močmi, saj so zaradi različnih razlogov izostali Anthony Davis, Cole Swider, Juan Toscano-Anderson in Scotty Pippen mlajši. Začetek obračuna na božični večer je bil povsem v znamenju jezernikov, z uspešnim metom izza črte 6,75 metra ga je namreč odprl Lonnie Walker IV. Poleg omenjenega Walkerja IV. so začetno peterko jezernikov sestavljali še LeBron James, Thomas Bryant, Patrick Beverley in nemški reprezentančni organizator igre Dennis Schröder. Pri domačih pa so ob prvem zvezdniku Luki Dončiću svoje mesto v začetni peterki zavzeli Reggie Bullock, Christian Wood, Spencer Dinwiddie in Tim Hardaway mlajši.

Čeprav je Bullock s svojo prvo trojko na srečanju izid poravnaval na 5:5 v drugi minuti, so gosti v nadaljevanju zagospodarili na parketu in prek izjemnega Jamesa višali svojo prednost, ki je v peti minuti po silovitem zabijanju Bryanta znašala 11 točk (17:6). Že sam podatek, da je slovenski košarkarski as svoje prve točke iz igre dosegel šele v deveti minuti pri zaostanku Dallasa s 13:23, pove dovolj o odlični obrambi Lakersov. Dončić je bil povsem iz svojega običajnega ritma, gosti pa so s pravočasnim podvajanjem na 23-letnem slovenskem reprezentantu ustavili domači pretok žoge. Ko je Austin Reaves s prvima točkama na tekmi povišal vodstvo gostov na +14 (9:23), je moral domači strateg Kidd znova poseči po minuti odmora. K sreči so se košarkarji Dallasa v končnici prve četrtine vendarle dovolj zbrali, da so znižali svoj zaostanek na znosnih sedem točk razlike (21:28).

Dallas je pri zaostanku zgolj štirih točk na začetku druge četrtine (26:30) zapravil dva napada za dodatno približevanje tekmecu, ki je nepremišljenost domačih znal kaznovati za vnovičen rezultatski pobeg na +9 v 15. minuti (26:35). V dozdajšnjem delu obračuna je bodel v oči predvsem zelo slab met z razdalje, ki je eno močnejših orožij Mavsov v letošnji sezoni. LeBron James je bil v teh trenutkih nerešljiva uganka za obrambo Dallasa. Prvi zvezdnik Lakersov je v napadu počel, kar se mu je zahotelo. Do odhoda na veliki odmor je ta 37-letnik dosegel 18 točk, zaostanek domačih pa je po 24 minutah igre znašal 11 točk (43:54).

Rapsodija Dallasa v tretji četrtini (51:21)
Redki optimisti v dvorani so pričakovali, da bodo v tretjem delu igre spremljali igro mačke z mišjo v režiji domačih košarkarjev, ki so z nizom trojk povsem nadigrali nebogljenega tekmeca. Luka Dončić, nocoj odlični Christian Wood in prebujeni ostrostrelec Hardaway mlajši so zrežirali hiter preobrat.

V vsega osmih minutah je Dallas z delnim izidom 33:11 (76:65) z dvomestnega zaostanka prešel na prav tako dvomestno prednost. To so bile minute razigranega domačega moštva, pri katerem so vsi, ki so vrgli proti obroču gostov, po pravilu zadeli svoje mete z razdalje. Dončić je navduševal z raznovrstnimi prodori in podajami na zunanje položaje svojim soigralcem, Wood je ob doseganju točk odlično skakal pod obem obročema, trener Kidd pa vlekel prave poteze v pravih trenutkih. Prednost domačih po treh četrtinah je tako znašala 19 točk razlike (94:75), kar je bilo glede na videno v tem delu igre dovolj za mirnejši vstop v zadnjo četrtino.

Dallas s preudarno igro do zaslužene zmage
Kljub poskusom iz obupa Los Angelesa, da se z zadnjim jurišem skuša rezultatsko približati domačemu moštvu, je bilo to premalo za razpoložene Dallasove ostrostrelce Hardawaya Jr.-ja, Spencerja Dinwiddieja in Luko Dončića, ki so s preudarno in pametno igro na obeh straneh košarkarskega parketa brez večjih težav ohranjali priigrano prednostz iz tretje četrtine.

"Luka Magic" se je na koncu ustavil pri 32 točkah, devetih skokih in prav toliko podajah, Wood jih je dosegel dve manj - torej 30 -, Hardaway Jr. jih je dodal 26, Bullock pa 14. Pri gostih je bil prvo ime izkušeni James z 38 točkami, 17 pa jih je dodal nervozni Russell Westbrook