Črna kronika

Po letu dni v veliki akciji znova iskali Boštjana, pogrešanega niso našli

Kranj, 07. 05. 2022 17.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V okolici Bleda je potekala ponovljena večja iskalna akcija za od lani pogrešanim Boštjanom Lavtarjem. Lavtar je pogrešan od 7. aprila lani. Ponovno je bilo pregledano širše območje Homa, soteske Vintgar, obrobja med naselji Podhom,  Zasip  in  Gorje ter tolmuni in jame na "Borštu". Območje iskanja je bilo razdeljeno na več sektorjev, organiziran pa je bil štab, ki ga  je  vodila blejska civilna zaščita. Sodelovali so še radovljiški gorski reševalci, jamarska reševalna služba, potapljaška reševalna služba, vodniki reševalnih  psov,  gasilci  in Policija. V iskalno akcijo je bilo vključeno okoli 80-člansko  moštvo, ki pogrešanega kljub obsežnemu iskanju in trudu niso našli.

Zaenkrat novih aktualnih podatkov o pogrešani osebi Policija nima. Če pa ima kdor koli kakšne koristne informacije o pogrešanem Boštjanu Lavtarju, Policija poziva, naj jih sporoči na tel. št. 113 ali anonimni telefon Policije 080 1200.

Kako  potekajo  iskanja?

Kot je pojasnil Bojan Kos s PU Kranj, prve aktivnosti pri vsaki pogrešitvi človeka  so  vedno najprej povezane z zbiranjem in vrednotenjem informacij, ki  bi  bile  lahko povezane z izginotjem, med njimi gre za osebne značilnosti pogrešane osebe, interakcijo z okoljem, ugotavljanje motiva za odhod,  dogajanje  pred  izginotjem, njegovo gibanje itd. Gre za zbiranje informacij v širšem kontekstu, da bi se oseba našla. Sledijo še iskalne akcije in druge  aktivnosti,  običajno v sodelovanju s službami, ki imajo določena specialna znanja ali lahko pomagajo. Policija preveri vse okoliščine izginotja in izvede vse potrebne ukrepe za izsleditev pogrešane osebe. Oseba je pogrešana, dokler ni najdena živa ali ni najdeno oziroma identificirano njeno truplo. 

Glavni kriterij za umestitev osebe na seznam pogrešanih oseb je nenadna in nepričakovana odsotnost iz kraja bivališča oziroma družinskega,  socialnega  ali  poklicnega  okolja,  in  je  to prijavljeno Policiji ter kljub izvedenim ukrepom oseba ni najdena. Na leto celotna Policija  obravnava okoli 500 prijav pogrešanih oseb, od katerih  predstavljajo otroci in mladoletniki v povprečju okoli 30 odstotkov. Največ pogrešanih  je odraslih oseb in starejših, predvsem gre za osebe z demenco ali drugimi starostnimi  boleznimi ali za izgubljene osebe v gorah in podobno. 

Večina prijav je podana v enem dnevu in v enem dnevu je večina pogrešanih tudi najdena. Policija  ugotavlja, da je polovica odraslih pogrešanih najdena v dveh do treh urah, v roku 10 ur je najdenih več kot 70 odstotkov pogrešanih, v 24 urah več kot 80 odstotkov. Skrbi preostalih 20 odstotkov, ki ostanejo pogrešani in za katere obstaja večja verjetnost, da potrebujejo pomoč. Za otroke do 14 leta pa velja, da jih je preko 90 odstotkov pogrešanih najdenih nekje v štirih urah po prijavi. Pogrešane  osebe se same vrnejo domov v okoli 30 odstotkih, Policija jih najde tudi okoli  30 odstotkov,  nekje okoli 30 odstotkov pa jih najdejo starši, svojci in prijatelji. Nekaj pa je tudi takih, ki se jih najde v bolnišnicah. Do nekje 10 odstotkov je najdenih mrtvih, največkrat kot posledica naravne smrti, nesreče ali samomora. Na gorenjsko  številko 113 je bilo lani sprejetih 167 klicev o pogrešanih osebah.  Mnogi so bili najdeni praktično takoj in je šlo večinoma za krajše pogrešitve bodisi zaradi zdravstvenih razlogov, slabotnosti osebe, skrbi svojcev ali  prijateljev, da se je sorodniku/znancu kaj zgodilo bodisi ker se ne oglasi na telefon ali izostane iz socialno-varstvenih zavodov ipd. V 38 iskalnih akcijah  se je iskalo 28 pogrešanih oseb. Določene iskalne akcije so trajale tudi več dni. Pet oseb je bilo lani najdenih mrtvih, so še sporočili s PU Kranj. 

SORODNI ČLANKI

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3