Eintracht, zmagovalec Evropske lige 2021/22. Foto: Reuters

26-letni kolumbijski napadalec iz Barranquille je ob minimalnem zaostanku v drugem polčasu izid najprej izenačil na 1:1 in izsilil podaljška, nato pa v zadnji seriji 11-metrovk z bele točke zadel za končno zmago Eintrachta, za katerega je to prva evropska lovorika po letu 1980 (Pokal Uefa).

Nogometaši Rangersov so sicer drago prodali svojo kožo, dobro so kljubovali kolektivu iz Frankfurta, bili so zelo blizu uspeha – precej bližje od njihovega zadnjega nastopa v finalu Evropske lige leta 2008, ko jih je z 2:0 premagal Zenit iz Sankt Peterburga. Na koncu je bila odločilna zapravljena 11-metrovka Aarona Ramseyja v četrti seriji.

Eintracht v prvem delu izrazito podjetnejši
V prvem polčasu so bili nogometaši Eintrachta občutno boljši nasprotnik. Hitro so pritisnili na vrata tekmeca, prvo pravo priložnost je v 11. minuti zapravil Daiči Kamada, ki je brez težav zarezal skozi škotsko obrambo, se znašel iz oči v oči z vratarjem Allanom McGregorjem, a je ta dvoboj dobil in ohranil mrežo nedotaknjeno. V 26. minuti so prvič resneje zapretili tudi nogometaši Rangersov, Nemci so na robu kazenskega prostora popolnoma pozabili na Joeja Ariba, ki je hitro sprožil, a žogo poslal malce mimo leve vratnice. Po pol ure igre je vso pozornost nato na drugi strani zelenice pritegnil Filip Kostić.

Najprej je z roba šestnajstmetrskega prostora za las grešil desno vratnico, že dve minuti pozneje je po samostojnem vložku z roba kazenskega prostora poskusil še enkrat, a tudi tokrat brez uspeha, potem ko je žoga zletela desno od gola. Razmerje v strelih na gol je bilo v prvem polčasu 11:3 v korist kolektiva iz Frankfurta.

Joe Aribo je navijače Rangersa spravil v delirij po slabi uri igre, ko je kaznoval veliko napako v obrambi Eintrachta. Foto: Reuters

Borre izenačil po vodilnem zadetku Ariba
V drugem polčasu sta se mreži vendarle zatresli, najprej je moral žogo iz svoje mreže pobrati vratar Eintrachta Kevin Trapp, potem ko sta si njegova soigralca v obrambi privoščila veliko napako. Najprej je Djibril Sow z glavo slabo izbil žogo, branilec Tuta pa je za nameček še padel, tako da je Aribo povsem neovirano stekel proti vratom. Resda okroglega usnja ni najbolje zadel, a je kljub vsemu poskrbel za veliko slavje škotskih navijačev. Na 1:1 je v 70. minuti izenačil Rafael Borre, potem ko je žogo po Kostićevi podaji zabil v spodnji levi kot. McGregor je bil povsem nemočen.

Rafael Santos Borre je izenačil izid na 1:1. Foto: Reuters

Trapp čudežno ubranil Kentov poskus v podaljšku
Ker se do konca rednega dela srečanja rezultat ni več spremenil, se je finale prevesil v podaljška, v katerih sta si obe ekipi priigrali nekaj lepih priložnosti, zagotovo pa so najlepšo v 118. minuti zapravili Otočani. Kemar Roofe, ki je le nekaj trenutkov predtem na zelenici zamenjal poškodovanega Borno Barišića, je ušel zanki prepovedanega položaja in z desne strani podal pred vrata, kjer je iz neposredne bližine Trappa nastreljal Ryan Kent. Odbito žogo je z razdalje nato čez gol poslal Steven Davis. Glavni sodnik Slavko Vinčič je odpiskal konec tekme, sledila je loterija strelov z bele točke.

Aaron Ramsey edini ni izkoristil strela z bele točke. Z močnim udarcem po sredini gola ni premagal vratarja Kevina Trappa. Foto: Reuters

Ramsey postal tragični junak finala
Te so nogometaši na obeh straneh izvajali natančno in učinkovito, tekma pa se je v korist Eintrachta prevesila v tretji seriji, ko se je Ramsey odločil za močan strel po sredini gola, ta pa ni zmedel dobro postavljenega Trappa. Ta je z levo nogo žogi preprečil pot v mrežo. V zadnji, peti seriji je zmagovalca dokončno odločil Borre s strelom pod prečko.

Trapp: Predsednik mi je rekel, da je pokal boljši od seksa

Policija pred finalom aretirala pet navijačev Eintrachta

Peterica navijačev Eintrachta je bila po podatkih španske policije del množice 200 privržencev nemškega prvoligaša, ki je v noči na sredo v bližini slavne katedrale napadla navijače Rangersov. Obenem so se z baklami, steklenicami, mizami in stoli v središču mesta lotili še policistov.

Ti so bili v dodatni pripravljenosti. V Sevilli so sicer pričakovali približno 150 tisoč navijačev iz obeh držav, od teh naj bi bili kar dve tretjini Škotov. "Te številke so pošastne," je poudaril vodja policije Juan Carlos Castro in dodal, da je to preveliko število ljudi s preveč alkohola.

Vsak od finalistov je za svoje navijače dobil po deset tisoč vstopnic, na stadionu Ramon Sanchez Pizjuan je 44 tisoč sedišč, zato je večina navijačev, ki so prispeli v Sevillo, finalni obračun spremljala na posebnih lokacijah z neposrednim prenosom na velikih zaslonih oziroma po gostilnah.