Življenjski nakup

Rahljanje kreditnih pogojev: si bomo zdaj lažje kupili stanovanje?

Polona Krušec
7. 5. 2022, 07.05
Deli članek:

Banke bodo imele odslej bolj proste roke pri presoji, komu bodo podelile posojilo. Tu je tudi dobra novica za mlade, lažje bodo pridobili posojilo do 200.000 evrov.

Profimedia
Mladim do 38 let in mladim družinam bo država ob prvem reševanju stanovanjskega problema dala jamstvo za najem bančnega posojila do 200.000 evrov, z ročnostjo do 30 let.

Od julija bodo banke lahko kreditirale tudi tiste komitente, ki jim po plačilu mesečnega obroka ostane manj od predpisanega zneska, to je seštevek 76 odstotkov bruto minimalne plače in zneska za vzdrževane družinske člane. Banke se bodo lahko za to izjemo odločile pri največ deset odstotkih svojih poslov, je naznanil svetovalec v centralni banki Primož Dolenc.

Z omenjenim mesecem se bo namreč uveljavilo znižanje priporočenega razmerja med zneskom kredita in vrednostjo stanovanjske nepremičnine, dane v zavarovanje, za drugo ali vsako naslednjo nepremičnino, in sicer z 80 na 70 odstotkov. Za kreditojemalce, ki prvič rešujejo stanovanjsko vprašanje, pa bo še vedno veljalo dosedanje priporočilo, naj to razmerje ne preseže 80 odstotkov.

Za mlade pa to ...

STA
Boštjan Udovič pravi, da padca cen nepremičnin še ne vidi.

Kreditne pogodbe za stanovanjsko nepremičnino, popolnoma zavarovane z državnim jamstvom, bodo izvzete iz omejitev kreditiranja prebivalstva. To bo denimo veljalo za zakon o stanovanjski jamstveni shemi za mlade, ki je začel veljati včeraj, pa tudi za vse morebitne nadaljnje sheme z državnim jamstvom. Zaradi omenjenega zakona bo država mladim do 38 let in mladim družinam ob prvem reševanju stanovanjskega problema dala jamstvo za najem bančnega posojila do 200.000 evrov in z ročnostjo do 30 let. Jamstvo bo lahko dobil član mlade družine ali tisti, ki bo v letu izdaje jamstva star največ 38 let in je slovenski državljan s stalnim prebivališčem v Sloveniji. Kreditojemalec bo moral kredit zavarovati s hipoteko in zagotoviti lastno udeležbo v višini vsaj 20 odstotkov glavnice kredita.

Imeti bo moral sklenjeno tudi delovno razmerje za določen ali nedoločen čas, s povprečno neto plačo, ki je enaka ali nižja od 1,5-kratnika povprečne mesečne neto plače v Sloveniji, njegovi skupni dohodki, ki niso oproščeni plačila dohodnine, pa v letu pred najemom kredita ne bodo smeli preseči 1,5-kratnika povprečne letne neto plače v Sloveniji.

Povabilo bankam k oddaji ponudb za dodelitev jamstvenih kvot za stanovanjsko jamstveno shemo bo po zakonu objavila SID banka, in sicer v naslednjih treh mesecih. Kreditni posli iz stanovanjske jamstvene sheme pa se bodo začeli sklepati v roku šestih mesecev. Skupni znesek državne kvote v okviru jamstvene sheme je 300 milijonov evrov na leto in se bo letno obnavljal v tej višini do konca leta 2032, še določa zakon.

Kakšne so cene

V centralni banki sicer beležijo visoko rast cen nepremičnin, ki so po njihovi oceni precej precenjene, in visoko rast stanovanjskega kreditiranja. Rast stanovanjskih posojil gospodinjstvom se je do konca leta 2021 zvišala na 9,1 odstotka, do letošnjega februarja pa na 10,2 odstotka. Za splošno ureditev razmer na stanovanjskem nepremičninskem trgu je po njihovem mnenju potreben sistemski pristop na državni ravni.

Cene stanovanjskih nepremičnin so se v prvem četrtletju lani na letni ravni zvišale za 7,3 odstotka, v drugem za 9,9 odstotka, v tretjem pa za 12,9 odstotka, kažejo podatki državnega statističnega urada (Surs). V tretjem četrtletju so bile cene stanovanjskih nepremičnin za več kot 53 odstotkov višje kot v povprečju leta 2015. Pri tem so bila rabljena stanovanja dražja za skoraj 64 odstotkov. Lani so zabeležili tudi rekord pri ceni rabljenega stanovanja, in sicer je dosegla 3250 evrov na kvadratni meter.

Gradi se, vendar ...

Lani smo doživeli največjo podražitev nepremičnin po letu 2007. Sicer je bilo prodanih za približno 16 odstotkov več stanovanjskih nepremičnin kot leta 2020, in sicer zaradi epidemije.

Geodetska uprava Republike Slovenije je že lani sporočila, da zaustavitve rasti cen stanovanjskih nepremičnin še ni na vidiku, sploh dokler ponudba novih stanovanj ne bo presegla povpraševanja in se ne bo čas njihove prodaje bistveno podaljšal oziroma dokler se ne bodo začele kopičiti zaloge neprodanih stanovanj. Za zdaj se večina novozgrajenih stanovanj v največjih mestih in turističnih krajih, kljub rekordnim cenam, še vedno proda, preden so zgrajena. Ugotavljajo še, da praktično povsod po Sloveniji ponudba novih stanovanj, čeprav na trg postopoma prihaja vse več novogradenj, še vedno zaostaja za povpraševanjem.

Boštjan Udovič, direktor Zbornice za poslovanje z nepremičninami pri GZS, nam je osvetlil nekaj glavnih značilnosti trenutne podobe nepremičninskega trga. Dejal je, da je povpraševanja še vedno več od ponudbe, vendar je to bolj prisotno v urbanih središčih, zunaj mest pa ne tako zelo, zato tistim, ki iščejo nepremičnine, svetuje, naj bodo pozorni na ponudbo zunaj mest, še posebno Ljubljane, Maribora, Obale in turističnih krajev, ki so najbolj osiromašeni s ponudbo in zaznamovani z visokimi cenami.

Zunaj teh mest oziroma območij je po njegovih besedah več ponudbe nepremičnin in tudi cene so ugodnejše. »Seveda pa je temu priporočilu težko slediti, saj si dom izbiramo tam, kjer se nam odvija preostalo življenje in smo vezani na to okolico, torej za nas izbire v manj obremenjeni daljni ali bližnji okolici niso tako sprejemljive.«

Cene bodo še naraščale

Največ povpraševanja po nepremičninah je v Ljubljani. Temu primerne so tudi cene – najvišje v državi. V prestolnici se sicer gradi še največ večstanovanjskih stavb – vila blokov, a težava teh stanovanj je, da so dražja, saj naj bi nudila bivalni nadstandard in so tako večini težje dosegljiva. 

Udovič sklene, da padca cen nepremičnin še ne vidi, celo nasprotno – dražile se bodo. »Še vedno se izkazuje trend rasti cen nepremičnin, sledi namreč inflaciji. Večja ko je inflacija, višja je rast. Smo pa na zgornji meji, bi rekel. Pričakujem, da bodo prihodnje leto in leto za tem cene narasle še za kak odstotek ali dva, višje rasti pa najverjetneje ne bo.«