Finci imajo najučinkovitejši napad turnirja (20 golov) in najtrdnejšo obrambo (7 prejetih golov), ob tem so ob igralcu več izkoristili 4 od 13 priložnosti. Foto: Reuters
Finci imajo najučinkovitejši napad turnirja (20 golov) in najtrdnejšo obrambo (7 prejetih golov), ob tem so ob igralcu več izkoristili 4 od 13 priložnosti. Foto: Reuters
Kar 39 kamer lovi hokejski plošček

Ob 5.10 (prenos na TV SLO 2/MMC-ju) se bo v osrednji olimpijski dvorani v Pekingu začel veliki finale moškega hokejskega turnirja. Na eni strani Finska, najbolj prepričljiva reprezentanca turnirja, na drugi pa Ruski olimpijski komite, ki brani naslov olimpijskega prvaka iz Pjongčanga 2018.

Pred 34 leti za srebro premagali zlate Sovjete

Finci bodo tretjič skušali priti do sploh prvega olimpijskega zlata. V Calgaryju 1988 so zadnji dan z 2:1 celo premagali zlato Sovjetsko zvezo in prišli so svojega sploh prvega odličja na velikih tekmovanjih. Takrat se je igralo še po skupinskem načinu in brez izločilnih bojev. Levi tako igrajo drugi olimpijski finale, v Torinu 2006 jim je srce strla Švedska.

Rusi so na 5 tekmah dosegli le 13 golov, Fedotov pa je bil premagan 8-krat, a od tega kar 6-krat na tekmi s Čehi. Škriplje
Rusi so na 5 tekmah dosegli le 13 golov, Fedotov pa je bil premagan 8-krat, a od tega kar 6-krat na tekmi s Čehi. Škriplje "power-play", saj so izkoristili le 2 od 16 nasprotnikovih izključitev. Foto: Reuters

Od prvega uspeha v Calgaryju so na zadnjih desetih olimpijskih igrah – z ali brez igralcev iz NHL-a – osvojili seden medalj (vključno s pekinško kolajno zaenkrat še neznanega leska), največ izmed vseh reprezentanc, a zlatega odličja še nimajo. Vse preostale medalje so namreč bronaste (Lillehammer 1994, Nagano 1998, Vancouver 2010 in Soči 2014).

Po deseti naslov, a ne pod svojo zastavo

Rusi proti severozahodnim sosedom branijo olimpijski naslov, pri čemer ruski hokejisti lovijo deseto zlato medaljo pod sicer različnimi zastavami in imeni (Sovjetska zveza v obdobju 1956 - 1988, Skupnost neodvisnih držav leta 1992 in pred štirimi leti Olimpijski športniki iz Rusije, medtem ko tokrat nastopajo pod uradno oznako Ruski olimpijski komite).

Kdo se bo vpisal v zgodovino?

"Poskušali bomo, a ne bo lahko. Tega se zavedamo, Finska je trd tekmec, morali se bomo zelo dobro pripraviti," je zadržan ruski selektor Aleksej Žamnov. "Prišli smo do finala, pred nami pa je tekma življenja. Za vse bo enako izhodišče, mi smo napredovali na vsaki tekmi, na začetku smo bili zadržani, golov ni bilo veliko, a to se je spremenilo," pa je dejal branilec Damir Šaripzjanov.

Finci se zavedajo zgodovinske priložnosti, po treh naslovih svetovnih prvakov (1995, 2011 in 2019) so prepričani, da je napočil čas še za zadnjo manjkajočo lovoriko. "Za vse nas je to velikanski dosežek. Ne samo za nas igralce, ampak za celo državo. Če zmagamo, bo to nekaj neverjetnega. To so olimpijske igre, največje tekmovanje na svetu," je finski pristop razložil vratar Harri Sateri (96,5 odstotka ubranjenih strelov).

Finci in Rusi se poznajo do obisti. Kar 17 od 25
Finci in Rusi se poznajo do obisti. Kar 17 od 25 "levov" igra v KHL-u, od koder prihaja celotna ruska reprezentanca. Za nameček ekipi v takšnih postavah redno igrajo turnirje velike evropske četverice. Zadnje soočenje je v podaljšku na ruskem ledu odločil tudi zdaj v Pekingu najbolj razpoloženi Finec Sakari Manninen. Foto: AP

Statistika turnirja na strani Finske

Finci imajo dva vroča napadalca: junak polfinala Sakari Manninen in njegov partner v napadu Teemu Hartikainen sta na 5 tekmah zbrala po 7 točk. Rusi niso tako razpoloženi, s 5 podajami, a še brez gola je najučinkovitejši Nikita Gusev, noben drug pa ni zbral več kot treh točk (pri Fincih je še trojica Aaltonen, Pessone in Lehtonen s po 4 točkami). Steber zbornaje komande je vratar Ivan Fedotov (94,4 odstotka ubranjenih strelov).

V tekoči sezoni sta se reprezentanci v precej podobni postavi soočili dvakrat na tradicionalnih turnirjih velike evropske četverice. Obakrat so slavilI Finci: novembra doma z gladkih 3:0 (Pesonen, Aalton, Filppula), decembra v Rusiji v podaljšku s 3:2 (Merelä in Manninen 2x; Minulin, Vojnov).


ZA BRONASTO MEDALJO

Švedska – SLOVAŠKA 0:4 (0:0, 0:2, 0:4)
Slafkovsky 24., 59., Takač 33., Regenda 59.
Obrambe: Johansson 39; Rybar 28.

FINALE

Nedelja ob 5.10 (prenos na TV SLO 2/MMC-ju):
FINSKA – RUSKI OLIMPIJSKI KOMITE

Hokej (M)
UvrstitevTekmovalecDržava
3SlovaškaSlovaška
4. mestoŠvedskaŠvedska

Pomagajte nam poiskati jekleni trenutek na ZOI 2022

Začeli smo akcijo iskanja najbolj olimpijskega trenutka na igrah v Pekingu. V naslednjih dveh tednih bomo izpostavil nekaj izstopajočih olimpijskih trenutkov, nekaj tistih športnikov, ki najbolj poosebljajo olimpijski duh.

Svoj glas lahko oddate tukaj.