Slovenci prepričljivo strli le en polčas žilave Venezuelce

V Kaunasu v Litvi je slovenska košarkarska reprezentancana predzadnjo oviro za uvrstitev na olimpijske igre preskočila s pol moči. Zdaj čaka na Litvo.
Fotografija: Mike Tobey (desno) se je izkazal na obračunu z Venezuelo. FOTO: Fiba
Mike Tobey (desno) se je izkazal na obračunu z Venezuelo. FOTO: Fiba

Košarkarji Slovenije so v Kaunasu v Litvi v polfinalnem dvoboju kvalifikacijskega turnirja za uvrstitev na olimpijske igre brez težav premagali Venezuelo z 98:70 in se bodo jutri v odločilni tekmi za pot v Tokio pomerili z zmagovalcem drugega polfinalnega dvoboja med favoriziranimi gostitelji Litovci in Poljaki (18.30).

Slovenci z NBA-zvezdnikom Lukom Dončićem v glavni vlogi so potrdili vlogo velikih favoritov proti južnoameriški reprezentanci, ki je v prvem polčasu držala korak z našimi z zelo agresivno košarko.

V Litvi slovenske košarkarje spremlja tudi lepo število slovenskih navijačev. FOTO: FIBA.basketball

»Imajo velik atletski potencial za dobro obrambo. Zato bomo morali biti v napadu še bolj natančni in vztrajni pri tem, v čemer smo uspešni. S takšnim pristopom si lahko priigramo nastop v finalu,« je dvoboj napovedal slovenski selektor Aleksander Sekulić.

Slovenija je v prvi četrtini že imela 10 točk prednosti, a je po Dončićevem (dosegel je sedem točk in štiri podaje) odhodu na oddih šla s prednostjo petih točk (26:21). Na odmor je šla Slovenija s prednostjo z 48:41, najboljši strelec med našimi pa je bil Mike Tobey s 16 točkami. Dončić je pri 13 točkah in osmih podajah. Žilavi tekmeci so v tretji četrtini le »položili orožje«, Dončić (21) in Tobey (23) sta Slovenijo zapeljal v zadnjo četrtino s prednostjo 71:55. V zadnji četrtini so naši še stopili na plin in tekmo končali koš pod stotico – 98:70.

Bo šlo v tretje rado?

Jutri ob 18.30 se bodo slovenski košarkarji za olimpijsko vozovnico udarili z zmagovalcem drugega polfinala Litva – Poljska, ki je na sporedu v soboto ob 18.30. Slovenija bo imela v nedeljo, ko jo bo na tribunah dvorane Žalgiris spodbujalo približno 500 slovenskih navijačev, priložnost, da si prvič v zgodovini zagotovi mesto med dvanajstimi ekipami na olimpijskih igrah. Doslej so bili slovenski košarkarji v kvalifikacijah dvakrat neuspešni; 1992 v Bilbau oziroma Zaragozi ter 2004 v Atenah.

Slovenija je v uvodnem nastopu v Litvi premagala Angolo s 50 točkami razlike, v drugem je bila boljša od Poljske s 112:77, v soboto pa je nadigrala še Venezuelo. Polfinalna predstava je bila sicer najslabša Slovenije v Kaunasu. Šepal je met z razdalje, obramba na zunanjih igralcih, pa tudi ekipno zasedba Aleksandra Sekulića ni bila tako razpoložena kot na prvih dveh tekmah.
V napadu sta izstopala Tobey in Dončić. Američan v slovenskem dresu je v 31 minutah na parketu dosegel 27 točk (met 11:17, trojke 3:5) in ujel dvanajst odbitih žog (indeks 35), prvi zvezdnik ekipe pa je za las zgrešil trojnega dvojčka (23 točk, 13 podaj, 9 skokov, indeks 33).

Slovenija je po dokaj izenačenem prvem polčasu prvo občutnejšo razliko naredila na začetku drugega, ko je z delnim izidom 7:0 prišla do 55:41. Od tu dalje vprašanja o zmagovalcu praktično ni bilo več. Najvišjo razliko je Slovenija dosegla prav ob koncu tekme.

Dončić pričakuje precej težje delo v finalu

»Dobro smo se pripravili na tekmeca in to pokazali na parketu. V finalu nas čaka precej težje delo. Želimo zmagati in Sloveniji prvič v zgodovini zagotoviti mesto na olimpijskih igrah,« je po tekmi povedal Dončić.

Selektor Sekulić je priznal, da so se morali njegovi varovanci precej potruditi za končni uspeh proti Venezuelcem, pravi obraz pa bodo seveda morali pokazati tudi v finalu.

»Najprej bi rad čestital Venezueli za odlično predstavo. Igrala je borbeno z veliko želje, tako da smo morali napeti vse mišice. V drugem polčasu je do izraza vendarle prišla naša daljša klop in kvaliteta posameznikov, tako da smo prišli do nove zmage. Mislim, da nam jutri motivacije ne bo manjkalo, saj bo v igri zgodovinski dosežek, zagotovo pa se bomo morali dobro pripraviti na tekmeca in pokazati naš pravi obraz,« je dejal Sekulić.

Tobey pa je dodal: »Dosegli smo novo pomembno zmago in izpolnili osnovni cilj, ki je bil uvrstitev v finale. Zavedamo se, da nas odločilna tekma čaka v nedeljo in prepričan sem, da bomo dali vse od sebe in skušali Slovenijo popeljati v Tokio. Venezuela se je predstavila v dobri luči. Igrala je zelo agresivno, tako da smo morali v drugem polčasu malce prilagoditi taktiko. Vseeno zmaga niti za trenutek ni bila pod vprašajem.«