andrej-plenković Svet24.si

Plenković zarezal v torto, se bo mastil skupaj z ...

MZ Podzemna zbiralnica 2 Svet24.si

Lične in za oko prijetne, a včasih tudi precej ...

sergej racman Necenzurirano

Eden najbogatejših Slovencev je v zaporu. ...

klemen jaklic ustavno sodisce Reporter.si

»Turbo anus« Janeza Janše? Takšne argumente ...

nika kriznar 24 af Ekipa24.si

Pravljica Nike Križnar! Naša skakalka razkrila ...

kyle-marisa-roth Odkrito.si

Nenadna smrt znane TikTok vplivnice

doncic Ekipa24.si

Prihajajo Luka 3! Dončić bo kmalu predstavil ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Kongres Gibanja Svoboda o združevanju z LMŠ in SAB

Deli na:
Kongres Gibanja Svoboda o združevanju z LMŠ in SAB

Avtobus Svobode - Foto: Bobo

Člani Gibanja Svoboda se bodo v ponedeljek na digitalnem kongresu seznanili z odločitvijo LMŠ in SAB o pripojitvi k stranki. Razpravljali bodo tudi o kandidatih za predsedniške volitve.

Članstvo LMŠ in SAB je zeleno luč združitvi s stranko premiera Roberta Goloba Gibanje Svoboda že prižgalo.

Preden bodo stranke tudi formalno združene, mora v skladu z zakonom o političnih strankah pristojni registrski organ, torej ministrstvo za notranje zadeve, izdati še sklep o izbrisu stranke LMŠ in SAB iz registra političnih strank.

Zahtevo za vpis pripojitve v register so stranke dolžne podati v 15 dneh po sprejetih statusnih spremembah, temu pa priložiti tudi sklepe vseh strank z odločitvijo o spojitvi.

Glede na zakonsko določene roke je tako formalno združitev strank pričakovati v prvi polovici julija, združitveni kongres pa po napovedih prvakov vseh treh strank pred jesenskimi lokalnimi volitvami.

Vloga Šarca in Bratuškove v združeni stranki še ni povsem jasna

Vse tri stranke so sicer uradne postopke združevanja sprožile kmalu po aprilskih državnozborskih volitvah, na katerih sta LMŠ in SAB izpadli iz parlamenta. Svet Gibanja Svoboda je v začetku maja sprejel sklep o povezovanju z LMŠ in SAB, izvršna odbora omenjenih strank pa sta sprejela sklep, s katerim sta svetu stranke predlagala, da podpre predlog Gibanja Svoboda za združevanje socialno-liberalnih strank.

Podporo takšni odločitvi sta nato izrazila še najvišja organa obeh strank, zbor članstva LMŠ in kongres SAB. S ponedeljkovo seznanitvijo članov najvišjega organa Golobove stranke pa bodo stekli še zadnji koraki, preden bosta stranki nekdanjih premierjev tudi formalno ugasnili, Gibanje Svoboda pa bo postalo njun pravni naslednik.



Kot taka bo stranka bogatejša za članstvo obeh strank, pripadli ji bodo tudi lokalni odbori. LMŠ in SAB bosta v združeno stranko prispevali tudi proračunska sredstva, ki jih zakonodaja omogoča strankam, ki so na volitvah dosegle najmanj en odstotek glasov. SAB, ki jo je na volitvah podprlo 2,61 odstotka volivcev, v letošnjem letu tako pripada nekaj več kot 63.500 evrov proračunskih sredstev, LMŠ, ki jo je podprlo 3,72 odstotka volivcev, pa nekaj več kot 78.300 evrov.

Predsednika obeh strank, Marjan Šarec in Alenka Bratušek, bosta tudi ministra v Golobovi vladi. Prvi je že prevzel vodenje ministrstva za obrambo, Bratuškova pa bo po uveljavitvi novega zakona o vladi prevzela vodenje ministrstva za infrastrukturo, do takrat pa je na tem ministrstvu državna sekretarka.

Kakšna bo sicer njuna vloga v združeni stranki, za zdaj še ni povsem jasno. Glede na statut stranke pa jima bo kot članoma vlade pripadlo vsaj mesto v svetu stranke.

Gibanje Svoboda s pripojitvijo LMŠ postaja evropska parlamentarna stranke

LMŠ bo sicer v združeno stranko "prispevala" še svoja evropska poslanca, Klemna Grošlja in Ireno Jovevo, ki sta na evropskem političnem parketu del stranke ALDE in politične skupine liberalcev (Renew).

Del te evropske politične družine si namreč želi postati tudi Gibanje Svoboda. V četrtek se je tako ob robu zasedanja Evropskega sveta prvak stranke Robert Golob udeležil tudi svojega prvega vrha voditeljev v okviru politične skupine liberalcev (Renew) v Evropskem parlamentu. V začetku junija pa je bil tudi med podpisniki predloga stranke francoskega predsednika Emmanuela Macrona za oblikovanje novega sredinskega zavezništva v evropski politiki.

Na dnevnem redu ponedeljkovega kongresa bo sicer tudi razprava o kandidatih za predsedniške volitve, po pričakovanjih pa bo bodo v Gibanju Svoboda v boj za predsednico republike poslali podpredsednico stranke Marto Kos.