Gospodarstvo

Vrniti morajo neupravičeno pomoč po prvem zakonu zaradi visokih cen energentov

Ljubljana, 25. 09. 2023 14.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na Finančni upravi RS vse podjetnike in podjetja, ki so prejeli pomoč po zakonu o ukrepih za omilitev posledic dviga cen energentov v gospodarstvu in kmetijstvu, sprejetem še pred ruskim napadom na Ukrajino, pozivajo, da v primeru neizpolnjevanja pogojev do 10. oktobra oddajo izjavo o vračilu pomoči. S tem se lahko izognejo nadzoru.

Omenjeni zakon, ki ga je DZ sprejel februarja lani in je predvideval enkratno nepovratno pomoč za podjetja, ki se jim je strošek energije v 2022 glede na 2021 povečal za več kot 40 odstotkov, v primeru neizpolnjevanja pogojev določa vračilo prejetih sredstev.

To je predvideno na način, da zavezanec vloži izjavo za vračilo, na podlagi katere davčni organ izda odločbo za vračilo prejete pomoči. Omenjeno izjavo je bilo treba, kot so v sporočilu za javnost spomnili na Finančni upravi RS (Furs), vložiti najpozneje do konca marca letos. Če zavezanec izjave za vračilo pomoči za gospodarstvo ob neizpolnjevanju pogojev ne vloži, lahko Furs glede na zakonska določila izvede nadzor.

Cene energentov letijo v nebo
Cene energentov letijo v nebo FOTO: AP

Ker na finančni upravi na podlagi razpoložljivih podatkov ugotavljajo, da nekateri zavezanci, ki ne izpolnjujejo pogojev za pomoč po zakonu, izjave o vračilu pomoči še niso vložili, tem dajejo čas do 10. oktobra, da prek sistema eDavki vložijo izjavo o vračilu pomoči, s čimer se lahko izognejo nadzoru.

Ob tem vse tiste, ki jim vračilo pomoči predstavlja likvidnostni izziv, opominjajo, da neupravičeno prejeta sredstva lahko vrnejo tudi v obrokih, če za to zaprosijo.

Pomoč po omenjenem zakonu je bila sicer po podatkih Fursa izplačana 6201 zavezancu, v skupnem znesku nekaj več kot 53,75 milijona evrov. Do 22. septembra je bilo izdanih 1432 odločb za vračilo energetskega ukrepa, v skupnem znesku skoraj 8,07 milijona evrov.

Pomoč gospodarstvu zaradi visokih cen energije je država po ruskem napadu na Ukrajino potem še dopolnjevala in nadgrajevala z več zakoni in drugimi ukrepi. Za male uporabnike in mala ter srednja podjetja je uvedla regulirano ceno elektrike, za velika podjetja pa subvencioniranje cene energentov.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

komarec
25. 09. 2023 16.29
+3
Za kaj so energenti tako dragi?
konc
25. 09. 2023 17.20
+0
To ni še nič, počakajmo na konec leta. Denarnice nam bo potrgalo z riti...
TargetHacker
26. 09. 2023 14.57
Luka Mesec je rekel da je elektrika draga zato, ker vsak ki proizvaja elektriko na sončno elektrarno doma, daje višek poceni v omrežje oni pa jo oni potem lahko dražje računajo.