Foto: Reuters
Foto: Reuters

Fosile megaraptorjev, mesojedih dinozavrov, ki so naseljevali dele Južne Amerike v dobi krede pred približno 70 milijoni let, so našli v velikostih do desetih metrov, poroča Journal of South American Earth Sciences.

"Manjkal nam je delček," je za Reuters povedal Marcelo Leppe, direktor čilskega antarktičnega inštituta (INACH). "Vedeli smo: kjer so veliki sesalci, tam bodo tudi velike zveri, a jih še nismo našli."

Ostanki, ki so jih med letoma 2016 in 2020 odkrili v dolini Rio de las Chinas na skrajnem jugu Čila v porečju Magallanes, po pisanju Reutersa vključujejo tudi nekaj nenavadnih ostankov unenlagij, velociraptorjem podobnih dinozavrov, ki so bili verjetno pokriti s perjem.

Odkritje fosilov megaraptorjev na hribu Guido v Patagoniji, blizu parka Torres del Paine. Foto: Reuters
Odkritje fosilov megaraptorjev na hribu Guido v Patagoniji, blizu parka Torres del Paine. Foto: Reuters

Po mnenju raziskovalca Jareda Amudea z Univerze v Čilu so imeli primerki nekatere značilnosti, ki jih argentinski ali brazilski primerki niso imeli. "Lahko gre za novo vrsto, kar je zelo verjetno, ali pa pripada drugi družini dinozavrov, ki so v bližnjem sorodu," je dejal in dodal, da bi potrebovali prepričljivejše dokaze.

Študije so dodatno osvetlile pogoje padca meteorita na mehiški polotok Jukatan, ki je morda povzročil izumrtje dinozavrov pred približno 65 milijoni let. Leppe iz INACH-a je opozoril na močan padec temperature nad današnjo Patagonijo in valove strašanskega mraza, ki so trajali do nekaj tisoč let, v nasprotju z izjemno toplim podnebjem, ki je prevladovalo večji del obdobja krede, piše Reuters.

"Ogromna razlika, ki jo vidimo, biološka raznovrstnost, se je prav tako odzivala na zelo močne okoljske dražljaje," je dejal Leppe. "Ta svet je bil v krizi že pred (meteoritom), in to dokazujejo kamnine doline Rio de las Chinas," je dejal.