Arina Sabalenka s pokalom za zmago, ki ji ga je izročila nekdanja številka ena, legendarna Billie Jean King. Foto: AP

V obračunu igralk z močnimi udarci z osnovne črte in agresivnim pristopom je Sabalenka še četrtič v karieri premagala Ribakino, tretjič na trdi podlagi, ima pa še eno zmago na travi. Vse dvoboje je odločil tretji niz. Pred Melbournom sta se nazadnje pomerili v Wimbledonu leta 2021.

24-letna Sabalenka, peta nosilka v Melbournu, je prvič igrala v finalu turnirja za grand slam, leto dni mlajši Ribakini pa po osvojenem lanskem Wimbledonu ni uspelo še drugič zmagati v finalu.

"Potrebujem še nekaj dni, da bom dojela, kar se ravnokar dogaja. Moj bog, sem povsem brez besed, če sem poštena. Zaključek je bil res čustven," je povedala Sabalenka. Pohvalila je tudi Ribakino: "Ti si tako velika igralka. In zagotovo je pred tabo še veliko bitk, upam, da tudi finalnih na grand slamih."

Izkoristila četrto zaključno žogico

Belorusinja je izgubila sploh prvi niz v letu 2023. Ribakina je po dvojni napaki tekmice in brejku v tretji igri povedla s 3:1, nato dovolila izenačenje na 4:4, a po novi dvojni napaki Sabalenke takoj znova tudi sama odvzela servis in po osvojeni deseti igri brez izgubljene točke po 34 minutah vodila z 1:0.

V prvi igri drugega niza je Sabalenka ubranila dve priložnosti za brejk, po odvzemu servisa povedla s 4:1 in s svojim 11. in 12. asom na dvoboju izenačila na 1:1 v nizih.

V odločilnem nizu ji je brejk uspel v sedmi igri za vodstvo s 4:3. V deseti igri je servirala za zmago. Ribakina je imela priložnost, da bi izenačila na 5:5, a je nato tenisačica iz Minska po četrtem izenačenju le izkoristila četrto zaključno žogo za zmago. Ribakina je žogico poslala za zadnjo črto.

Peta nosilka Arina Sabalenka in 22. Jelena Ribakina. Foto: AP

Po novem druga igralka sveta

Pred OP-jem Avstralije je Sabalenka slavila zmago tudi v Adelajdi. V ponedeljek bo na lestvici WTA prva zasledovalka močno vodilne Poljakinje Ige Swiatek, ki jo je v Melbournu v osmini finala ustavila 22. nosilka Ribakina.

Sabalenka je v polfinalu premagala Magdo Linette s 7:6 (1) in 6:2, v Moskvi rojena Ribakina pa Viktorijo Azarenko s 7:6 (4) in 6:3.