REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Proti kriminalu na RTV Slovenija z zamrznitvijo zaposlovanja!

Proti kriminalu na RTV Slovenija z zamrznitvijo zaposlovanja!Zamrznjen. Vir: Zajem zaslona, Twitter

Spor med Mladino in RTV Slovenijo oziroma Urošom Urbanijo je s »prekinitvijo sodelovanja« odprl tudi vprašanje, o katerem se je doslej molčalo – vprašanje zaposlitev novih novinarjev na javni RTV, ki pa prihajajo iz »strankarskih trobil« pod okriljem SDS.

Ali je torej etično in prav zahtevati, da tisti, ki so ali pa bodo zaposleni pod vodstvom novega direktorja Urbanije izgubijo službo – ali ne?

»Če RTV Slovenija želi spet pridobiti gledalke in gledalce, bo tokrat morala izpeljati očiščenje zavoda. Ti strankarski vojščaki SDS, nekateri šele zdaj dobivajo pogodbe o zaposlitvi, zato je tam Urbanija, bodo morali te službe izgubiti,« je namreč zapisal Grega Repovž z Mladine.

Pri tem je Repovž dejansko opozoril na resen problem, ki se bo šele pokazal v prihodnje.

Če se lahko zamrznejo sodne obravnave in krediti, zakaj se ne bi moglo za določen čas zamrzniti tudi zaposlitve – ne z ukrepom RTV Slovenija, ki ga desnici všečni direktorji ne bodo nikoli sprejeli, pač pa s sprejemom uredbe vlade ali zakonske novele, ki bi takšno zaposlovanje v naslednjih mesecih preprečila.

Ker je RTV Slovenija trenutno v popolnosti »okupirana« s strani vodilnih kadrov, ki jih je namestila desnica bodo ti kadri v prihodnje poskrbeli, da se bo javna televizija kadrovsko okrepila predvsem z novinarji iz vrst Nova24, Demokracije, Planeta in podobnih medijev.

Tudi če bo nova vlada spremenila zakon o RTV SLO, kar se bo zgodilo v naslednjih mesecih, je mogoče zato pričakovati nato odhod vodilnih kadrov sedanje televizije.

Toda mnogi zaposleni bodo, zavarovani s pogodbami za delo za nedoločen čas ostali, kljub temu, da je bilo njihovo dosedanje delo izrazito pristransko poročanje, vedno v korist samo ene politične opcije ali stranke.

Repovž je s tem seveda opozoril na pomemben problem.

Sedanje vodstvo RTV pa je odgovorilo tako, da je sume, da je prav to cilj »janšizacije javne televizije« samo še potrdilo.

»Vodstvo RTV Slovenija z razočaranjem ugotavlja, da je avtor tokratnega uvodnika v Mladini prestopil mejo kulturnega in strokovnega izražanja osebnega mnenja. Besedilo je nesprejemljivo v javnem prostoru,« so v odzivu na zapis odgovornega urednika Mladine Gregorja Repovža, v katerem je pozival k očiščenju zavoda in odpovedim zaposlenim, poudarili na RTV Slovenija.

Ob tem so sklenili tudi, da bo TV Slovenija prekinila vsakršno poslovno sodelovanje s tednikom Mladina.

Na te obtožbe je s člankom Kriminal na RTV Slovenija, II. odgovoril odgovorni urednik Mladine Repovž: »Prejšnji teden smo na tem mestu zapisali, da če RTV Slovenija želi spet pridobiti gledalke in gledalce, bo tokrat morala izpeljati očiščenje zavoda.

Ti strankarski vojščaki SDS, nekateri šele zdaj dobivajo pogodbe o zaposlitvi, zato je tam Uroš Urbanija, bodo z RTV Slovenija morali oditi. Brez tega normalizacije ne bo.

A ne samo oditi: dejansko bi morala nova ekipa dogajanje v zadnjih dveh letih obravnavati kot kriminalna dejanja, šlo je za načrtno zlorabo javnega servisa in javnih sredstev, za lažiranje kadrovskih potreb, za negospodarno delovanje.«

»Na ta zapis se je odzval direktor TV Slovenija in sporočil, da javna televizija prekinja poslovno sodelovanje z Mladino, pregledala pa bo tudi možnosti za pregon avtorja zapisa.

RTV Slovenija je sodelovanje z Mladino dejansko prekinila že pred letom – to je storil njen generalni direktor Andrej Grah Whatmough tako, da ni več podpisal pogodbe o vzajemnem oglaševanju medijev, čeprav je Mladina dejansko za izdelavo oglasov plačevala RTV Slovenija 6000 evrov. Da, plačevala je Mladina. Ne samo to: novinarjem in drugim ustvarjalcem je bilo izrecno povedano, da jim ne dovolijo več, da so naročeni na Mladino.

O vsem tem v Mladini nismo poročali, ker so se drugim, na primer STA, sami RTV Slovenija, kulturnim ustvarjalcem, kriminalistom, javnim uslužbencem in slehernikom pod Janševo oblastjo dogajale neprimerno hujše stvari,« je ocenil Repovž.

Uroš Urbanija je novinarje najprej kritiziral, sedaj bi jih rad vodil kot direktor...
Uroš Urbanija je novinarje RTV SLO najprej kritiziral z mesta šefa UKOM-a v času vlade Janeza Janše, sedaj pa jih vodi kot - direktor... Vir: Zajem zaslona, Twitter
Množična prekinitev pogodb vsem, ki so bili zaposleni v RTV Slovenija bi bila enaka lustraciji, obenem pa je tudi v nasprotju z načelom, da je vsak primer vedno potrebno obravnavati individualno.

»Zato je treba ponoviti: takoj ko bo začel veljati nov zakon o RTV Slovenija, bo nova ekipa pred eno samo nalogo – kako javni zavod depolitizirati.

Preprosto bo moralo priti do notranjega očiščenja, tudi do soočenja s tem, kar se je zgodilo, do notranjega razčiščevanja, kako je kdo ravnal in zakaj je ravnal v nasprotju z interesom javnosti – in v korist neke politične stranke.

Novo vodstvo RTV Slovenija bo moralo ravnati enako, kot danes ravna vodstvo ministrstva za notranje zadeve: gre od primera do primera, vlaga ovadbe, prekinja pogodbe o zaposlitvi, izroča primere tožilstvu. Novo vodstvo ministrstva in policije pač razume, da Slovenija normalne policije ne more imeti, če se zaposleni in organizacija v celoti ne soočijo z obdobjem, ko so prestopili okvire demokracije, ko so postali dejansko organ politične stranke in nastopili zoper ustavo, zakone in demokracijo«, je ocenil v uvodniku.

Opozoril je tudi, da obdobja vlad SDS niso normalna obdobja pač konservativne oblasti, ampak gre vedno znova za abnormalnost.

Za obdobje strahu, čistk, grdih diskreditacij, sumljivega nakazovanja denarja na različne račune (z malodane vseh ministrstev, iz javnih institucij, javnih podjetij), korupcije (spomniti se velja samo nabave medicinske opreme in hitrih testov).

Protest pred RTV SLO
Protest pred RTV SLO v času Janševe (straho)vlade. Vir: Zajem zaslona, Twitter

»Za denar gre, ne gre za ideologijo, ne gre za Slovenijo, čeprav toliko govorijo o njej.

Problem, na katerega je Repovž opozoril, je resen, kajti kadri, ki prihajajo iz Janševih strankarskih trobil na RTV Slovenijo po svojih profesionalnih kvalitetah niso primerni za novinarje javne televizije.

Gre za ugrabitev države in za preusmerjanje njenih denarnih tokov. Samo denar jih zanima.

Zato jim je tudi vseeno, če popolnoma uničijo RTV Slovenija. In če popolnoma uničijo kakšno kulturno institucijo. Vedno računajo na to, da se temu nihče ne bo uprl. Vedno računajo, da se bodo, če bodo dovolj grobi in nesramni – to je tudi namen Urbanijevega napada na Mladino –, drugi umaknili… V neki točki bo zato treba reči: Dovolj je tega teroriziranja družbe. In dovolj je tega, da nasilneže v imenu ljubega miru pustimo pri miru. Ker naslednjič so samo še bolj nasilni. Mar zadnji dve leti janšizma nista tega dovolj jasno pokazali celotni družbi?,« je ocenil Repovž.

Težava pa je seveda v dejstvu, da je do zamenjave oblasti v Sloveniji leta 2022 prišlo z volitvami in ne z revolucijo.

Množična prekinitev pogodb vsem, ki so bili zaposleni v RTV Slovenija bi bila enaka lustraciji, obenem pa je tudi v nasprotju z načelom, da je vsak primer vedno potrebno obravnavati individualno. Pogodbe se ne ločijo po tem, kdaj so bile sklenjene.

Podoben problem je tudi pri zaposlitvah v javni upravi.

Problem, na katerega je Repovž opozoril, je resen, kajti kadri, ki prihajajo iz Janševih strankarskih trobil na RTV Slovenijo po svojih profesionalnih kvalitetah niso primerni za novinarje javne televizije.

Le predloga prave rešitve žal nismo slišali.

Pri zaposlitvah javnih uslužbencev Golobova vlada ni mogla narediti skoraj nič, ker ni imela pooblastil, očistiti zaposlitev »za nazaj« pa se ne da zelo preprosto.

Ko gre za RTV Slovenijo, pa govorimo o javnem zavodu.

Država, ki financira televizijo, bi lahko verjetno brez velikih težav sprejela novelo zakona, s katero bi po hitrem postopku uvedla moratorij za vse nove zaposlitve do sprejema novega zakona.

Če se lahko zamrznejo sodne obravnave in krediti, zakaj se ne bi moglo za določen čas zamrzniti tudi zaposlitve – ne z ukrepom RTV Slovenija, ki ga desnici všečni direktorji ne bodo nikoli sprejeli, pač pa s sprejemom uredbe vlade ali zakonske novele, ki bi takšno zaposlovanje v naslednjih mesecih preprečila.

Tudi v drugih državah takšne primere poznajo, na primer 90-dnevno zamrznitev zaposlovanja v zveznih organih iz leta 2017 v ZDA, pa tudi Slovenija je omejevanje zaposlovanja poznala v času varčevalnih ukrepov po letu 2008.

Predlog novele zakona o interventnih ukrepih je leta 2011 določal prepoved zaposlovanja v javnem sektorju do konca leta 2012, proračunski uporabniki pa v tem času razen izjemoma tudi ne bi smeli sklepati podjemnih in avtorskih pogodb s svojimi zaposlenimi.

Za kršitelje je bila predvidena globa v višini 4000 evrov.

Ta novela zakona o interventnih ukrepih ni posegala v že pridobljene pravice, temveč je obseg izdatkov v letu 2011 in 2012 ohranjala na ravni leta 2010.

Predlog novele je izjemoma dopuščal zaposlovanje, a je bilo za vsako sklenitev pogodbe o zaposlitvi potrebno predhodno pridobiti soglasje ustanovitelja oziroma financerja.

Soglasje pa je bilo lahko izdano le, če je uporabnik proračuna razpolagal z zadostnim obsegom sredstev za plače in izkazal zmanjševanje števila zaposlenih.

Podobne pogoje, ob na primer še pogoju zagotovljene najmanj enake ravni gledanosti bi lahko ustanovitelj določil tudi za javno televizijo RTV Slovenija.

Ustanovitelj je odgovoren za obveznosti RTV Slovenija, zato ima seveda tudi pravico, da po potrebi zamrzne nepotrebno novo zaposlovanje, ki škodi avtonomiji zavoda in povzroča nepotrebne stroške proračunu RS.

Radiotelevizija Slovenija je namreč javni zavod posebnega kulturnega in nacionalnega pomena, ustanovitelj javnega zavoda Radiotelevizija Slovenija je Republika Slovenija.

Dolžnost ustanovitelja je zagotoviti institucionalno avtonomijo in uredniško neodvisnost RTV Slovenija in tudi primerno financiranje za izvajanje javne službe.

Kaj pa je primerno financiranje?

To zagotovo ni financiranje plač novinarjev, ki ne dosegajo profesionalnih standardov poklica.

Ustanovitelj je odgovoren za obveznosti RTV Slovenija, zato ima seveda tudi pravico, da po potrebi zamrzne nepotrebno novo zaposlovanje, ki škodi avtonomiji zavoda in povzroča nepotrebne stroške proračunu RS.

Namesto da bi popravljali škodo za nazaj, bi morali preprečiti nastajanje nove škode.

Kajti bolje je preprečiti - kot zdraviti.

Preprečiti je potrebno novo zaposlovanje, pa čeprav samo začasno, do sprejema novega zakona.

In vlada Roberta Goloba bi morala delovati hitro.

Zelo hitro.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek