Slovenci zmleli Madžarsko, Lukove vragolije obkrožile svet

Eurobasket 2022
1/15
Saša Despot
Slovenska košarkarska reprezentanca je v drugem krogu skupine B v nemškem Kölnu nadigrala reprezentanco Madžarske in slavila z 103:88. S tem je vpisala drugo zmago na letošnjem Eurobasketu, potem ko je v prvem krogu premagala Litvo.

Madžari so bili na tekmi s favorizirano Slovenijo povsem brez možnosti, že po nekaj minutah igre so Slovenci povedli s 16 točkami prednosti, ob polčasu so na odmor odšli z vodstvom 54:33. V drugem polčasu je prednost narasla tudi že na 30 točk (101:71), v samem zaključku tekme pa so Slovenci stopili s plina, Madžari so uspeli ublažiti poraz, Slovenija pa je slavila z rezultatom 103:88.

Prvi strelec slovenske reprezentance je bil Luka Dončić z 20 točkami (plus 7 skokov in 7 podaj), 14 jih je dodal Klemen Prepelič, pri 11 pa so se zaustavili Jaka Blažič, Vlatko Čančar, Žiga Dimec in Edo Murić

Slovenija je v tekmo v Kölnu pred očmi Dončićevega klubskega trenerja Jasona Kidda vstopila fenomenalno. Hitro je povedla z 8:0, nato še s 13:2, tako da je selektor Madžarske moral hitro reagirati z minuto odmora. Prav ob zabijanju Vlatka Čančarja za 13:2 je za vragolijo poskrbel Luka Dončić, ki je v protinapad krenil tako, da je žogo odbil med nogami enega od nasprotnikov, nato pa fantastično podal za 'alley-oop' zabijanje Čančarja.

Slovenija je nato povedla celo z neverjetnimi 16 točkami prednosti (18:2), a so se uspeli Madžari nato približati na 11:18, potem ko je dve trojki zadel nekdanji član ljubljanske Cedevite Olimpije Mikael Hopkins. Sledil je odličen odgovor Slovenije, ki je z lepo kolektivno predstavo prvo četrtino dobila z rezultatom 29:16. V prvi četrtini je bil zelo razpoložen Jaka Blažič, ki je vpisal 9 točk (tri trojke).

Slovenija je tudi drugo četrtino začela odlično, znova je povedla s 16 točkami razlike (36:20), ko je trojko zadel Klemen Prepelič. A varovanci selektorja Aleksandra Sekuliča se niso zaustavili, kmalu, natančeneje v 15. minuti tekme so povedli že z 41:22. Prvič so Slovenci povedli za več kot 20 točk po polaganju Blažiča za 45:24. Slovenija je na daljši odmor med polčasoma odšla s prednostjo 21 točk (54:33). V drugi četrtini se je razigral Luka Dončić, ki je bil skupaj z Blažičem z 11 točkami najboljši strelec prvega polčasa. Šest točk je dodal Žiga Dimec.

Madžari so med polčasoma shladili vroče glave in tretjo četrtino začeli z delnim izidom 5:0. Toda po dveh trojkah Dončića in še eni Nikolića je Slovenija znova lažje zadihala in povedla s 25 točkami prednosti (66:41). Sledili sta novi trojki Slovenije: Čančarjeva ter Dončićeva in Slovenija je vodila že 72:45, v dvorani pa je bilo moč slišati vzklike navijačev Luki: "MVP, MVP, MVP."

Madžari so znova dobili malce kril in se uspeli vsaj malce približati (53:74). Toda na vsak niz Madžarov so Slovenci imeli pripravljen odgovor. Slovenci so po trojki Klemna Prepeliča namreč povedli že s 86:57, na odmor pred zadnjo četrtino pa so odšli z vodstvom 28 točk (88:60).

V zadnji četrtini so Slovenci z 'rezervno' postavo – NBA zvezdnika Luka Dončić in Goran Dragić sta tekmo z nasmeškom spremljala s klopi – zasedbo varno krmarili do zmage, po trojki Luke Rupnika presegli stotico in povedli že z več kot 30 točkami razlike (101:71). Madžari so v nadaljevanju le uspeli nekoliko ublažiti poraz, na koncu so tekmo zaključili s 15 točkami minusa (88:103).

Ob koncu zadnje četrtine je Slovencem zastal dih, ko je na parketu zaradi udarca v hrbet obležal velikan Žiga Dimec, naš 'rezervni' center, a je po nekajsekundnem zvijanju vendarle uspel vstati in odkorakati z igrišča. Sledili so protesti slovenske klopi, selektor Aleksander Sekulič si je prislužil celo tehnično napako.