Gre sicer za diplomatski ukrep, ki pomeni, da Slovenija ne more več najemati lokalnega osebja za delo na diplomatskem predstavništvu.

Današnja odločitev ruske vlade sicer nima vpliva na zastopanost diplomatskega in administrativno-tehničnega osebja na veleposlaništvu Republike Slovenije v Moskvi, so v odzivu na odločitev zagotovili pri MZZ.

"Slovenija najostreje obsoja nesprejemljivo rusko agresijo na Ukrajino. Rusija je z enostranskim vojaškim napadom na Ukrajino spodkopala vsa temeljna načela in mednarodne konvencije, na katerih je bil zgrajen mir in zagotovljena varnost v Evropi po drugi svetovni vojni. Slovenija posebej obsoja številne napade na civilno prebivalstvo in civilno infrastrukturo, kjer Rusija krši osnovna pravila vojskovanja oz. Ženevsko konvencijo o zaščiti civilnih oseb med vojno," pa so za MMC še sporočili z MZZ-ja.

Slovenija je posledično v skladu z 11. členom Dunajske konvencije o diplomatskih odnosih 5. aprila 2022 zmanjšala število diplomatskega in administrativno-tehničnega osebja ruskega veleposlaništva v Ljubljani na 1+8.

Temu je 19. maja 2022 sledila odločitev Rusije, da zmanjša število diplomatskega osebja na slovenskem veleposlaništvu v Moskvi za štiri osebe. Trenutno so tako tja poleg veleposlanika napoteni še trije uslužbenci.

Rusija je že maja naložila Sloveniji zmanjšanje števila diplomatskega osebja za štiri ljudi. Foto: AP
Rusija je že maja naložila Sloveniji zmanjšanje števila diplomatskega osebja za štiri ljudi. Foto: AP

Na seznamu tudi Grčija, Danska, Slovaška in Hrvaška

Kot poroča ruska tiskovna agencija Tass, ki se sklicuje na sporočilo ruske vlade, so se na posodobljenem seznamu neprijateljskih držav znašle Grčija, Danska, Slovaška, Slovenija in Hrvaška.

"Vlada je posodobila seznam tujih držav, ki izvajajo neprijazna dejanja proti ruskim diplomatsko-konzularnim predstavništvom v tujini. Na seznamu so zdaj tudi Grčija, Danska, Slovaška, Slovenija in Hrvaška," so zapisali v izjavi.

"Seznam, ki ga je potrdila vlada, poleg imen držav določa število posameznikov v Rusiji, s katerimi lahko diplomatska predstavništva neprijaznih držav in njihova konzularna predstavništva sklepajo pogodbe o zaposlitvi. Tako je po novem odloku določeno, da je v Rusiji določeno število posameznikov," je še sporočila ruska vlada.

Po poročanju Tassa ima Grčija omejitev na 34 ljudi, Danska na 20 in Slovaška na 16, medtem ko Slovenija in Hrvaška ne moreta zaposlovati uslužbencev za svoja diplomatsko-konzularna predstavništva.

Ukaz o ukrepih proti neprijateljskim dejanjem tujih držav je ruski predsednik Vladimir Putin izdal 23. aprila letos. Uvrstitev na seznam pomeni, da morajo te države za zaposlovanje ruskih državljanov na veleposlaništvih, konzulatih ali drugih vladnih predstavništvih pridobiti posebno dovoljenje.

Na širšem seznamu neprijateljskih držav je od marca skupno 48 držav, poleg vseh članic Evropske unije tudi evropske žepne državice in večinsko pravoslavni Črna gora in Severna Makedonija ni pa na njem Srbije, Bosne in Hercegovine ter Vatikana, poroča Radio Slovenija.

Rusija maja Sloveniji naročila zmanjšanje števila zaposlenih

Rusija je že maja naložila Sloveniji zmanjšanje števila diplomatskega osebja za štiri ljudi, ob 30. obletnici navezave diplomatskih odnosov med Slovenijo in Rusijo pa je rusko ministrstvo za zunanje zadeve izrazilo obžalovanje, da so se slovenske oblasti v zadnjih mesecih odločile zavzeti sovražno stališče do Moskve.

Svet EU-ja je včeraj potrdil dodatne sankcije Rusiji, namen katerih je onemogočiti izogibanje do zdaj sprejetim sankcijam, katerih veljavnost so podaljšali do januarja 2023. Vključuje pa tudi prepoved uvoza zlata.

Ukrajinske sile se s sodobnimi havbicami bolje upirajo ruskim silam. Foto: Reuters
Ukrajinske sile se s sodobnimi havbicami bolje upirajo ruskim silam. Foto: Reuters

Zelenski napoveduje napredovanje na bojišču

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je prepričan, da lahko ukrajinska vojska napreduje na bojišču in ruskim silam zada velike izgube.

Po srečanju s poveljniki ukrajinske vojske je Zelenski v večernem govoru povedal, da so razpravljali o dobavah sodobnega orožja, pri čemer so se strinjali, da je treba okrepiti napade na ruske sile.

"Strinjali smo se, da imajo naše sile velik potencial za napredovanje na bojišču in povzročitev novih znatnih izgub okupatorju," je dejal ukrajinski predsednik.

V Kijevu upajo, da jim bo protinapad in ponovno zavzetje ozemlja uspelo zlasti s pomočjo havbic z daljšim dosegom, kot so sodobni ameriški raketometni sistemi HIMARS, ki so jih ukrajinske sile dobile v zadnjih tednih in s katerimi so uspešno napadli ruske tarče tudi za bojno linijo.

Po ocenah britanskih obveščevalcev bo imela ruska vojska v prihodnjih tednih nekakšen operativni odmor, kar bi lahko bila priložnost za ukrajinske sile za protinapad.

Rusija Slovenijo uvrstila med neprijateljske države