Alžirski zunanji minister Lamamra na tiskovni konferenci. Foto: Reuters
Alžirski zunanji minister Lamamra na tiskovni konferenci. Foto: Reuters

"Alžirija se je odločila, da z današnjim dnem prekine diplomatske odnose s kraljevino Maroko," je sporočil alžirski zunanji minister Ramdane Lamamra. Konzulata v obeh državah bosta sicer ostala odprta.

Meje med državama so sicer zaprte že od leta 1994, a sta državi od leta 1988 vzdrževali redne diplomatske odnose. Maroko je v zadnjih letih večkrat pozval k odprtju mejnih prehodov, a Alžirija tega zaradi "varnostnih razlogov" ni nikdar odobrila.

Uradni Alžir je prejšnji teden napovedal, da bodo znova preučili odnose z največjo sosedo. "Zgodovina je pokazala, da Maroko ni nikoli prenehal z izvajanjem sovražnih dejanj proti Alžiriji," je na današnji tiskovni konferenci sporočil minister Lamamra.

Odnosi med državama so se zaradi nesoglasij glede Zahodne Sahare znova poslabšali lani. Maroko Zahodno Saharo okupira že 45 let in območje obravnava za svoje ozemlje. Alžirija na drugi strani podpira zahodnosaharsko oboroženo gibanje Polisario.

Polisario je novembra lani napovedal nadaljevanje oboroženega boja za neodvisnost. ZDA so decembra nato priznale suverenost Maroka nad Zahodno Saharo v zameno za vzpostavitev diplomatskih vezi z Izraelom. Alžirski minister Lamamra je danes sporočil, da "Alžirija ostaja trdna pri svojih stališčih do Zahodne Sahare".

V avgustovskih požarih v Alžiriji je umrlo najmanj 90 ljudi. Foto: EPA
V avgustovskih požarih v Alžiriji je umrlo najmanj 90 ljudi. Foto: EPA

Alžirija Maroku očita podporo gibanja za neodvisnost ljudstva Kabylie

Prejšnji mesec je sledilo nadaljnje poslabšanje odnosov, potem ko je maroški veleposlanik pri Združenih narodih dejal, da ima berbersko ljudstvo Kabylie v istoimenski pokrajini na severu Alžirije pravico do samoopredelitve.

Alžirija je v odzivu odpoklicala svojega diplomata iz Rabata, saj gibanje za neodvisnost pokrajine Kabylie (MAK) obravnava kot teroristično organizacijo.

Alžirija je Maroko obtožila tudi posredne odgovornosti za smrtonosne požare na severu države, ki so izbruhnili 9. avgusta sredi hudega vročinskega vala. Pogorelo je več deset tisoč hektarjev gozda, umrlo je najmanj 90 ljudi, vključno z več kot 30 vojaki.

Maroko so obtožili, da podpira gibanje MAK, ki je po navedbah Alžira skupaj s še eno skupino odgovorna za smrtonosne požare.

Zunanji minister Lamamra je Maroko obtožil tudi uporabe izraelske vohunske programske opreme Pegaz, s katero naj bi vohunili za "številnimi" alžirskimi uradniki. Maroko je sicer zanikal posedovanje programske opreme.