STA
0 27.11.2022 17:31:24

Kanada prvič zmagovalka Davisovega pokala (dopolnjeno)

z izjavami v zadnjih dveh odstavkih

Za Kanadčane je bil to šele drugi nastop v finalu - 2019 so v Madridu izgubili proti Španiji, z naslovom pa so postali šestnajsta država, ki se je vpisala na pokal za zmagovalca.

Največ naslovov v Davisovem pokalu imajo ZDA - 32, sledi današnja poraženka z 28, deset jih imata Francija in Velika Britanija, z enim naslovom pa se lahko pohvalijo v Argentini, Švici, Srbiji, Italiji, Južnoafriški republiki in zdaj Kanadi.

Kanada je šele tretja reprezentanca, ki je do naslova prišla že v drugem poskusu v finalu. Pred tem je to uspelo Češki in Švici.

Poleg Shapovalova in Auger-Aliassima so člani zmagovalne reprezentance, ki je za zmago prejela slaba 2,5 milijona evrov, še Vasek Pospisil, Alexis Galarneau in Gabriel Diallo, kapetan pa je Frank Dancevic.

Skupni nagradni sklad zaključnega turnirja je bil dobrih 20 milijonov evrov. Štirinajst milijonov so si razdelili igralci, ostalo pa nacionalne zveze.

Avstralija je za nastop v finalu, 48. v zgodovini in prvega po 2003, prejela slab milijon in pol evrov.

Avstralski reprezentanci sta letos igrali v obeh finalih ekipnih tekmovanj. V pokalu Billie Jean King so morale Avstralke v finalu priznati premoč Švici. Enako jima je uspelo leta 1993, tudi tedaj pa sta obe reprezentanci izgubili finale.

"Ta skupina igralcev, z izjemo Vaseka, je skupaj že od sedmega, osmega leta in vedno smo sanjali, da bomo nekoč igrali na tem prizorišču in osvojili Davisov pokal. Uresničili so se nam sanje. Ne morem opisati, kako vesel in ponosen sem na celo ekipo. Zame osebno in za celo državo je to izjemen, zgodovinski trenutek," je po zmagi dejal 22-letni Felix Auger-Aliassime, šesti igralec na svetu, ki je na F8 v Malagi dobil šest od sedmih dvobojev.

"Zadnjih nekaj let smo vedeli in čutili, da lahko pridemo do tega trenutka. V ekipi imamo izjemno vzdušje, poznamo se že vrsto let, vsi tukaj pa smo fokusirani zgolj za uspeh," je dodal deset let starejši Vasek Pospisil, kapetan Frank Dancevic pa je dodal. "To je ekipni uspeh, saj je vsak član reprezentance doprinesel svoj del. Vložili smo veliko energije, ekipnega duha in odrekanja posameznikov za to zmago."