REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Šarec na obisku pri slovenskih vojakih v BiH in na Kosovu, a jim glede zastarele opreme ni prinesel dobrih novic

Šarec na obisku pri slovenskih vojakih v BiH in na Kosovu, a jim glede zastarele opreme ni prinesel dobrih novicValuki SV in Marjan Šarec

Premier Marjan Šarec se je danes in včeraj mudil na obisku pri slovenskih vojakih v Bosni in Hercegovini in na Kosovu.

V okviru obiska se je srečal tudi s poveljnikom sil Eufor Althea, poveljnico Natovega poveljstva Sarajevo in poveljnikom sil Kfor.

Govorili so o razmerah v operacijah in na območju.

Vir: Info.Ukom@gov.si

V operaciji Althea v BiH trenutno sodeluje deset pripadnikov Slovenske vojske. Še štirje pa v Natovem poveljstvu v Sarajevu.

Na Kosovu pa deluje okoli 250 slovenskih vojakov, kar je najštevilčnejši kontingent Slovenske vojske v tujini.

Tam so med drugim nameščene motorizirana četa ter šest skupin za povezavo in nadzor.

Vir: Info.Ukom@gov.si
Slovenski vojaki sicer svoje naloge opravljajo dobro, res pa je, da si bo predsednik vlade lahko na licu mesta na Kosovu lahko ogledal tudi to, zaradi česar se pogosto pritožujejo.

Slovenski vojaki sicer svoje naloge opravljajo dobro, res pa je, da si bo predsednik vlade lahko na licu mesta na Kosovu lahko ogledal tudi to, zaradi česar se pogosto pritožujejo.

To pa je stara oprema in zastareli oklepniki.

Novih jim nista uspeli kupiti že dve vladi, sedanja in prejšnja, čeprav sta to obe napovedovali in obljubljali.

Najprej je padel v vodo nakup »boxerjev«, nato pa celo moderniziranih pandurjev, ki v Sloveniji slišijo na ime »valuk« in jih intenzivno uporabljajo tudi enote na Kosovu. 

Znano je, da so s temi vozili že imeli težave.

Kfor in Slovenska vojska na Kosovu

V SV so na primer leta 2015 začasno prepovedali uporabo oklepnikov valuk zaradi ugotovitev in opozoril vojakov, da se v oklepniku počutijo, kot da bi bili omamljeni. Vojaki sumijo, da je to posledica nerednega servisiranja naprav Webasto za prezračevanje zraka v vozilu in posledično povišanih koncentracij škodljivih plinov (ogljikov monoksid ...) v vozilu, ki so jih poveljujoči že izmerili.

Valuke so tedaj na večdnevnem terenskem usposabljanju v okviru priprav za odhod na misijo KFOR po odrejeni prepovedi uporabe z vozili vlačilci odvlekli v vojašnice, vojake pa evakuirali z avtobusi. Zaradi predvidene zamenjave kontingenta KFOR so morali ukrepati takoj.

Ukrep prepovedi uporabe oklepnikov LKOV 6X6 VALUK je bil tedaj začasne narave.

Predsednik vlade slovenskim vojakom vsaj glede opreme pred božičem ne prinaša dobrih novic, saj je bil nakup pandurjev zaradi nasprotovanja SDS in Levice - odpovedan.

Za Sindikat vojakov Slovenije je s stališča zagotavljanja varstva in zdravja pri delu popolnoma nesprejemljivo, da se tako pomembni sestavi oklepnih vozil ter ostale vojaške tehnike, ki vplivajo na varno in zdravo uporabo, nemoteno uporabljajo kljub nerednemu predpisanemu vzdrževanju - vse to pa zaradi omejenih finančnih sredstev.

Novi se sicer ponašajo z boljšo opremo, boljšo oklepno in protiminsko zaščito in možnostjo daljinskega obračanja oborožitvenih postaj, toda na vse to bodo slovenski vojaki morali še malce počakati, ker jim predsednik vlade vsaj glede opreme pred božičem ne prinaša dobrih novic, saj je nakup pandurjev zaradi nasprotovanja SDS in Levice - odpovedan.

Situacija na Kosovu medtem ostaja stabilna, a napeta.

Državna volilna komisija je sinoči, po odločitvi vrhovnega sodišča, da zavrne pritožbo gibanja Samopredelitev, potrdila rezultate predčasnih parlamentarnih volitev na Kosovu. To pa pomeni, da zmagovalki volitev Samopredelitev in Demokratska liga Kosova, ki se pogajata za sestavo nove vlade, nimata parlamentarne večine.

Kosovo - glasovanje, Albin Kurti

Istočasno so bile zavrnjene pritožbe Srbske liste. Po obtožbah, da se iz volilnih skrinjic, ki so prišle iz Kosova širi »smrad« so lističe najprej preštevali z gumijastimi rokavicami in maskami, nato pa so, kljub temu, da toksikološka analiza ni pokazala zastrupitev lističev, vse glasove, ki so jih pregnani Srbi s Kosova podali na ozemlju osrednje Srbije preprosto - razveljavili.

S tem so notranje razseljeni srbski begunci dejansko ostali brez volilnih pravic na Kosovu. 

To očitno kršitev demokratičnih pravil pa so nato potrdili tako samoupravni organi samorazglašene »države«. In to brez resnih ugovorov predstavnikov zahodnega dela mednarodne skupnosti.

Zaradi odločitev kosovskih organov so notranje razseljeni srbski begunci dejansko ostali brez volilnih pravic na Kosovu.  

V Srbiji so prepričani, da gre za lažne obtožbe in teptanje pravic manjšine, katerih namen je bil zmanjšanje vpliva Srbske liste ter kraja njenih poslanskih sedežev.

Samoopredelitev bo imela v 120-članskem parlamentu 29 poslancev, Demokratska liga Kosova (LDK) Ise Mustafe pa 28 poslancev. Čaprav stranki še nista zaključili s koalicijskimi pogajanji, je Mustafa že potrdil, da sta se dogovorili, da bo novi premier postal prvak Samopredelitve Albin Kurti.

Vendar pa njegova vlada ne bo dobila zelene luči v parlamentu, če Kurtiju ne bo uspelo skleniti povolilne koalicije s strankami manjšinskih skupnosti.

Kurti je tudi obtožil sedanjo Haradinajevo vlado, da zlorablja institucionalno praznino in sprejema nezakonite odločitve. Kot je poudaril, vlada zaposluje svoje podpornike in družinske člane ter imenuje na ključne položaje nestrokovne ljudi.

Marjan Šarec Vir: Insajder.com

S tem skuša vnaprej blokirati novo vlado, proračunu pa škodi tudi s premeščanjem osebja ministerstev v drage zasebne prostore. Kurti je sporočil, da bo razveljavil vse nezakonite odločitve in sprožil postopke proti odgovornim za zlorabe.

Verjeten prihodnji premier Kurti je nedavno dal tudi intervju za televizijo N1.

Govoril je v srbskem jeziku in napovedal, da bo njegova vlada vrnila nezakonito odvzeto premoženje Srbom in drugim manjšinam na Kosovu. Hkrati je zavrnil pobudo voditeljev Severne Makedonije, Srbije in Albanije, ki so se v okviru ideje »Malega Schengena« dogovorili za prost pretok delovne sile in potovanja med državami le z osebno izkaznico.

Zahteve po ustanovitvi Velike Albanije, ki jih zagovarja najverjetnejši novi predsednik vlade Kosova evropske voditelje očitno posebej ne motijo.

Po njegovem gre za poskus vzpostavitve četrte Jugoslavije in velike Srbije. Kurti se sicer zavzema za združitev Kosova z Albanijo in redno nastopa pred albansko zastavo.

Vendar pa zahteve po ustanovitvi Velike Albanije, ki jih zagovarja najverjetnejši novi predsednik vlade Kosova evropske voditelje očitno posebej ne motijo.

Albin Kurti zato vztraja pri združitvi Kosova in Albanije, zavrača pa tudi idejo predsednika Hashima Thaçija o zamenjavi ozemelj med Srbijo in Kosovom. Zahteva zgolj enostransko priznanje Kosova s strani Srbije.

Vendar pa temu nasprotuje 85 odstotkov Srbov.

To pa kaže, da bo situacija na Kosovu še dolgo časa takšna, da bo prisotnost mednarodnih sil in slovenskih vojakov - potrebna.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek