V Lovrencu na Pohorju so v okviru participativnega proračuna “Po maje bi šlo” v dveh letih dvakrat zbirali predloge občank in občanov, ki so izglasovali 27 projektov v skupni vrednosti 140.000 evrov. Do konca lanskega leta je občinska uprava na čelu z županom Markom Rakovnikom uspela realizirati 26 predlogov. Pri tem je marsikateri predlog tudi nadgradila. En projekt, označbe kmetij, hišnih številk – kažipot, se prenaša v leto 2023.

Tako so v okviru participativnega proračuna v lovrenški občini doslej sanirali del makadamske ceste v naselju Ruta v dolžini okoli 300 metrov. Na cesti od mostu do Jakopičevega ovinka v naselju Kumen so uredili odvodnjavanje, drenažo, mulde in cestišče utrdili z mletim asfaltom. V naselju Rdeči breg na cesti Kurja vas – Letališče so na nepreglednih mestih postavili obcestna ogledala. Izdali so knjigo z naslovom »Lovrenška kuharica – Šentlovrenška kuharca«, v kateri so zapisani recepti lovrenških jedi v pristni lovrenščini. Na priljubljeni sprehajalni poti v naselju Recenjak so na štirih lokacijah namestili koše, namenjene odlaganju manjših odpadkov. Na dveh lokacijah (Cigelnica in Letališče) v naselju Rdeči breg so postavili postojanki za kolesarje in pohodnike. Na cesti Hoinikova kapela – Hožič v naselju Recenjak so uredili cestišča zaradi boljše preglednosti v ovinku. Obenem so sanirali odtočne jaške. Na Hrastnikovem vrhu so postavili ograjen otok za odpadke. V prostorih nekdanje pošte na Činžatu so uredili dom krajanov z opremljenim prostorom za srečanja, čajno
kuhinjo in sanitarijami. Dom krajanov so opremili tudi z avtomatskim zunanjim defibrilatorjem. Uredili so del občinske ceste Glažerca ter občinske ceste Bednikova cesta v naselju Recenjak v vrednosti del izglasovanega zneska. Na objekt Marlesa ob Mariborski cesti so namestili AED ali avtomatski zunanji defibrilator. S tem so pridobili četrto AED točko v občini.

Izvedena je bila delavnica o finančni pismenosti, kjer so udeleženci širili svoje znanje o obvladovanju osebnih financ, načrtovanju finančnih ciljev, varčevanju in investiranju, skratka pomembnih veščinah za življenje vsakega posameznika, ki se vedno bolj odvijajo v digitalnem svetu. V mesecu juniju so uredili dostopno pot do pokopališča Puščava. Poleg tlakovanja potke in položitve robnikov so uredili tudi odvodnjavanje, ki je povzročalo nemalo težav na dostopni poti. Ob glavni cesti Puščava–Loge–Činžat na lokaciji Puščavskega Pruha so uredili počivališče za kolesarje in pohodnike. Počivališče je opremljeno z mizo, klopmi ter košem za smeti. Ob cesti Slepnica–Hrastnikov vrh pri »Križu v Štambergu« so uredili počivališče za kolesarje in pohodnike. Počivališče je opremljeno z mizo, klopmi ter košem za smeti. V naselju Puščava so uredili pot čez »Oslico«, kjer se je cestišče razširilo, poravnalo in gramoziralo z ustreznim posipom. Ob cerkvi v Puščavi so uredili prostor s klopmi ter košem za smeti. Na lokalni cesti Lovrenc – Lehen – Uran so pri hiši Rdeči breg 1c namestili dve hitrostni oviri, prav tako se je ustrezno uredila vertikalna prometna signalizacija, ki je območje zavarovala s cono 30, s čimer je zagotovljena večja prometna varnost na tem delu. Na trasi Letališče – Karničnik (od vikenda na Pavlejevem do domačije Karničnik) so sanirali poškodovan prepust in uredili novega, uredilo se je odvodnjavanje s čiščenjem jarkov, prepustov, cesta je gramozirana in povaljana. Preplastili so cesto od mostu proti Železniški postaji Ruta v dolžini cca 200 metrov. S preplastitvijo, ureditvijo venca mostu in novo ograjo se je saniral most na Kumen v Puščavi. Prenovili so avtobusno postaja na Činžatu v smeri proti Lovrencu, ki so jo opremili s tablo za vozni red in košem za smeti. V mesecu oktobru se je izvedla zasaditev okolice cerkve sv. Radegunde. Skupaj s prostovoljci so posadili velik navadni gaber, 40 belih vrtnic in 20 belih hortenzij.

Eden izmed večjih projektov participativnega proračuna je ureditev platoja za lokalno tržnico. Zaradi celostne obnove prostora in ureditve
okolice so predlagani projekt nadgradili ter izvedli vsa potrebna zemeljska dela in infrastrukturo. Uredili so tlakovanje, postavili urbano opremo, polnilnico za električne avtomobile in kolesa ter postajališče za avtodome. Na lokaciji Kumen – križišče, pred kmetijo Potočnik, so uredili še ekološki otok  za kontrolirano odlaganje manjše količine odpadkov. Občani pa so predlagali še ureditev prostorov za mladinski center. Prostor, ki bo mladim omogočal druženje, študijske aktivnosti in kvalitetno preživljanje prostega časa, so v celoti sanirali in ga vsebinsko opremili.

Za prihodnji dve leti so izglasovali 22 projektov

S projektom participativnega proračuna v Lovrencu na Pohorju nadaljujejo tudi v naslednjih dveh letih. Občani so novembra lani izbrali projekte, ki bodo realizirani v obdobju 2023–2024, njihova vrednost pa je ponovno ocenjena na 140.000 evrov. Glasovanja se je udeležilo 273 občank in občanov, najvišja udeležba je bila za naselje Rdeči breg (22 odstotkov prebivalcev), najnižja pa v naselju Lovrenc (8 odstotkov prebivalcev). Izbrani projekti so prikazani v spodnji tabeli:

“Veseli nas, da je projekt »Po maje bi šlo« med občankami in občani dobro sprejet in da je odziv vsako leto boljši. S tem smo si dokazali, da nam idej in načinov kako še izboljšati bivanje v Lovrencu ne manjka,” pravijo v lovrenški občinski upravi.