Prvo tekmo Anglije je zaznamoval 21-letni krilni napadalec Bukayo Saka, sicer tragični junak izgubljenega finala Eura 2020, v katerem je ravno on zapravil usodno 11-metrovko. Foto: Reuters

Sploh prva medsebojna tekma Irana in Anglije je postregla s kar osmimi goli, za kar gre zasluga natančnim strelcem. Iranci so s tremi streli v okvir vrat iztržili dva gola Taremija in prečko Azmouna, a kaj ko so Angleži s sedmimi streli v okvir vrat kar šestkrat premagali rezervnega vratarja Hoseina.

Večina zadetkov Anglije je bila paša za oči, blesteli so dvakratni strelec Bukayo Saka ter strelec uvodnega gola in ustvarjalec naslednjih zadetkov Jude Bellingham. Skorajda sanjski start polfinalistov zadnjega SP-ja, ki pa so si ga malce pokvarili v nenavadno dolgem sodniškem podaljšku, ko so z bele točke prejeli še drugi gol.

11-21 (B) England-Iran( id: 3854559), Tekma v živo, Vse (goli, menjave, kartoni)

Po poškodbi vratarja kaos v iranski obrambi

V 8. minuti se je ob predložku Kana vratar Irana vrgel in s prsti preusmeril nevarno žogo, toda ob tem je Alireza Beiranvand trčil z lastnim branilcem Hoseinijem in se poškodoval. Sledili sta daljša prekinitev in zdravniška oskrba 194 cm visokega čuvaja mreže, a že po dveh minutah nadaljevanja se je 30-letnik predal in Iran je moral zamenjati prvega vratarja. Med vratnice je vstopil Hosein Hoseini, ki je doslej le 7-krat branil za Iran, medtem ko je bil to Beiranvandova 54. tekma .

V 33. minuti je po prekinitvi z glavo ustrelil Harry Maguire in stresel prečko. Tako blizu, da bi doma tako močno kritizirani osrednji branilec utišal svoje goreče nasprotnike. Vseeno je Anglija kmalu povedla: v 35. minuti je Luke Shaw z leve strani poslal predložek v kazenski prostor, kjer je Jude Bellingham z natančno odmerjenim strelom z glavo poslal žogo v mrežo Irana.

Bellingham popeljal Anglijo v vodstvo proti Iranu

Šov Saka in mojstrovina Sterlinga

Trije levi so popolnoma prevzeli nadzor nad igro in v 43. minuti so podvojili prednost. Po kotu z leve strani je Maguire dobil skok, iz polvoleja pa je Bukayo Saka zabil žogo pod prečko. Slavje angleških navijačev se še ni poleglo, ko je bilo že 3:0 za Anglijo. Izvrstno hitro akcijo Kane – Saka – Bellingham – Kane je na koncu z igrivim udarcem z nogo zaključil Raheem Sterling.

Šah-mat v izvedbi Saka in Sterlinga za dva gola Anglije

Častni gol Taremija prebudil Iran

Drugi polčas je bil sprva zaspan, a sredi nadaljevanja so se nogometaši odločili, da še ni konec tekme. Bukayo Saka je po pravcatem slalomu med Iranci v 62. minuti s svojim drugim golom povišal že na 4:0. A Iran se ni predal in je iskal vsaj častni gol, ki ga je po akciji celotne ekipe zabil Mehdi Taremi s silovitim strelom pod prečko v 65. minuti.

Saka po slalomu zadel za 4:0
Taremi s strelom pod prečko za gol Irana

Iranci so se malo razmahnili in začeli iskati drugi gol, a so Angleži z učinkovitim protinapadom razblinili vse morebitne upe nasprotnikov. Z diagonalnim strelom je v 71. minuti za 5:1 poskrbel Marcus Rashford.

Rashford poskrbel za peti gol Anglije
Grealish postavil piko na i za 6:1

Svoj lonček k angleški zmagi je nato pristavil še drugi rezervist Jack Grealish, ki je izkoristil ravno podajo Rashforda in na semaforju se je izpisalo teniških 6:1. Vendar tekme kar ni in ni hotelo biti konec, sodniški dodatek se je razvlekel in v njem so po zaslugi VAR-a Iranci prišli do najstrožje kazni. Zanesljiv izvajalec je bil Taremi, ki je dosegel drugi gol na tekmi.

Taremi z 11-metrovko v 103. minuti za končnih 2:6

Iranski tihi protest ob lastni himni

Iran ima sicer svoje težave zunaj igrišča: nasilje oblasti ob protestih za enakopravnost žensk, ki že več mesecev pretresajo državo. V znamenje tihega, a po vsem svetu vidnega protesta, Iranci niso peli državne himne, njihovi navijači pa so izžvižgali melodijo, ki slavi režim.

Dan pred tekmo je v podporo ženski enakopravnosti spregovoril kapetan ekipe Ehsan Hajsafi, ki je tudi izrazil sožalje svojcem žrtev represije.

11-21 (B) England-Iran( id: 3854559), Postave
11-21 (B) England-Iran( id: 3854559), Statistika tekme