Moskisvet.com
Električni skiro

Visoki obrati

Kateri električni skiro izbrati?

Oskar Sokolov
09. 09. 2022 05.00
0

Električni skiroji so v zadnjih letih postali eno najpopularnejših urbanih prevoznih sredstev. Praktičnost kolesa brez nadležnega poganjanja je navdušila vse, ki delajo v mestu in poznajo tegobe pomanjkanja parkirnega prostora, da o prihrankih v povezavi z gorivom niti ne govorimo.

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

A čeprav se vizualno zdi, da so električni skiroji zelo podobni eden drugemu, je pod površino pogosto precej razlik. Za vas smo pripravili seznam petih izhodiščnih točk, ki vam lahko pomagajo pri izbiri popolnega e-skiroja za vaše potrebe.

Električni skiroji: kakšna pravila veljajo za uporabnike
Preberi še
Električni skiroji: kakšna pravila veljajo za uporabnike

Doseg proti teži

Glavna dilema pri nakupu električnega skiroja je razmerje med dosegom in težo. Električni skiroji, ki imajo tudi 45 in več kilometrov dosega, so praktični, ker jih bo treba manj pogosto polniti, hkrati pa bo večja baterija zdržala več let konstantne uporabe. Po drugi strani so modeli, ki imajo nekoliko manj dosega, občutno lažji in bolj praktični, ko pride do prenašanja. Pri izbiri pravega modela za vas se torej splača izračunati dolžino vaše dnevne poti z e-skirojem ter razmisliti o tem, koliko nadstropij ga boste morali ročno prenašati. Ob obilici ponudbe na trgu boste brez dvoma našli pravi model za vas.

Ob obilici ponudbe na trgu boste brez dvoma našli pravi model za vas.
Ob obilici ponudbe na trgu boste brez dvoma našli pravi model za vas. FOTO: Shutterstock

Moč motorja

Dražji električni skiroji imajo praviloma močnejši motor, razpon večjega dela ponudbe pa se giblje med 200 in 500W. Moč motorja naj bo ena glavnih karakteristik, ki jih boste pri nakupu vzeli v obzir, pri čemer je izredno pomembno poznati naravo vaše vsakdanje poti. Ker so v Sloveniji z zakonom najvišje hitrosti električnih skirojev tako ali tako omejene na 25 km/h, se ne splača razmišljati o večji potovalni hitrosti v povezavi z močnejšim motorjem - po ravnem bo tudi šibkejša "mašina" brez težav dosegla to hitrost. Razlike pa se pojavijo pri vzponih, kjer so močnejši elektromotorji brez dvoma superiorni; nihče si ne želi težke gmote kovine in elektronike peš potiskati v strm klanec, ker motor ne zmore vzpona. Izbira moči naj bo torej predvsem povezana s tem, ali vaša dnevna vožnja vključuje veliko vzponov. Če jih ne, bo povsem dovolj tudi šibkejši motor. 

Kje se lahko vozite z električnim skirojem?
Preberi še
Kje se lahko vozite z električnim skirojem?

Tip koles in zavore ABS

Električni skiroji so na voljo z dvema tipoma koles: z zračnimi pnevmatikami ali polnimi kolesi. Polna kolesa so po eni strani bolj praktična, saj jih ostri predmeti ne morejo poškodovati in zaradi tega zahtevajo minimalno količino vzdrževanja. Po drugi strani so zračne pnevmatike sicer bolj občutljive, a hkrati neravnost površine neprimerljivo bolje absorbirajo in tako poskrbijo za bolj udobno vožnjo, kar je sploh v slovenskih mestih, kjer so granitne kocke izredno popularna talna obloga, lahko velik plus. Ne glede na to, za kateri tip koles se boste odločili, pa se prepričajte, da ima vaš skiro dobre zavore s sistemom proti zdrsu. 25 km/h ni veliko, je pa dovolj, da lahko neučinkovite zavore, ki vas ne bodo mogle dovolj hitro ustaviti, povzročijo trajno škodo na vas ali kom drugem. Vaš skiro naj ima e-ABS zavorni sistem - brez kompromisov.

Električni skiroji so na voljo z dvema tipoma koles: z zračnimi pnevmatikami ali polnimi kolesi.
Električni skiroji so na voljo z dvema tipoma koles: z zračnimi pnevmatikami ali polnimi kolesi. FOTO: Shutterstock

Vodoodpornost

Mnoge preseneča, da električni skiroji niso a priori vodoodporni. Če bo to vaše primarno prevozno sredstvo, se torej prepričajte, da bo vaš novi skiro preživel tudi mestni naliv.

Luči

Slovenska zakonodaja zahteva, da imajo električni skiroji ob slabi vidljivosti (zvečer in ponoči) vklopljeno belo sprednjo in rdečo zadnjo luč. Res je sicer možno luči dokupiti, a menjavanje baterij in ločeni sistemi vklapljanja povzročajo dodaten stres, da o tem, kako težko je na skiro namestiti dokupljeno zadnjo luč, niti ne govorimo. Če si želite prihraniti precej preglavic, torej kupite skiro, ki ima osvetljavo že vgrajeno.

Pred nakupom ga preizkusite!

Tudi če sledite vsem opornim točkam, ni nobenega zagotovila, da vam bo e-skiro sploh zares všeč. Mnogi so povsem navdušeni nad hitrostjo in praktičnostjo tega futurističnega prevoznega sredstva, medtem ko se drugi nikakor ne morejo navaditi na manjšo stabilnost in slabo amortizacijo tresenja. Preden odštejete obilen kup cekinov, se splača e-skiro torej za vsaj kak dan sprejeti v preizkusno dobo. To lahko storite s pomočjo prijatelja, ki vam posodi svojega, ali z uporabo različnih javnih sistemov najemanja e-skirojev, ki so na voljo tudi v slovenskih mestih. Premišljen nakup se dvakrat povrne, pravijo.

Pogovor s strokovnjakom za e-mobilnost: vse, kar morate vedeti pred nakupom električnega skiroja
Preberi še
Pogovor s strokovnjakom za e-mobilnost: vse, kar morate vedeti pred nakupom električnega skiroja
Nakupuj preko spleta

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 376