Veselje Hrvatov s celotnim osebjem reprezentance in še z otroki, ki so bili del bronastega slavja na Halifovem stadionu v Dohi. Foto: Reuters

Tekma poražencev polfinala je marsikomu odveč, a ostaja del tradicije svetovnih prvenstev, saj prinaša sproščen in zanimiv nogomet, kar sta zdaj potrdila tudi Hrvaška in Maroko. Že v 7. minuti so Hrvati povedli prek Joška Gvardiola, a so Maročani izenačili že v naslednji akciji branilca Achrafa Darija. Pred iztekom prvega dela tekme za 3. mesto je za 2:1 udaril Mislav Oršić s pravcato mojstrovino, kar je bil na koncu tudi trenutek odločitve.

Oršićev strel od vratnice v gol Maroka za 2:1

V nadaljevanju so se ognjeni spretno branili, atlaški levi pa trošili moči s katarskim sodnikom. Nesojeni junak tekme je postal Youssef En Nesyri, ki mu je strel z bližine najprej branil Dominik Livaković, v zadnjem napadu ob izteku 96. minute pa je visokorasli napadalec z glavo ustrelil čez vrata Hrvaške.

Hrvati tretjič med najboljšimi tremi na svetu

Ognjeni Hrvati pod vodstvom Zlatka Dalića in kapetanom Lukom Modrićem se veselijo novega velikega uspeha in potrditve, da finale pred štirimi leti ni bilo naključje. Šestič na SP-ju, tretjič v polfinalu, zdaj so ponovili dosežek Šukerja, Prosinečkega in drugih iz Francije 1998, ko so za bronasto medaljo z 2:1 premagali Nizozemsko.

Sorodna novica Hrvaška gori! Kako ne bi, če so ognjeni osvojili tretje mesto na SP-ju.

Zdaj se Modrić resda poslavlja od svetovnih prvenstev, ne pa še od hrvaške reprezentance, a imajo južni sosedje kopico mladih in že zdaj izjemnih nogometašev, zaradi česar bodo še lahko krojili vrh svetovnega nogometa, četudi jih je manj kot 5 milijonov.

Prvi Afričani v polfinalu svetovnega prvenstva

Poraženi atlaški levi se lahko tolažijo z novim mejnikom za Afriko – prvim polfinalom in uvrstitvijo med najboljše štiri na svetu, potem ko so v skupini prehiteli Belgijo, nato pa izločili Španijo in Portugalsko. Izjemen podvig selektorja Walida Regraguija, ki je turnir končal brez zdravih osrednjih branilcev. Naslednji cilj je znan – afriško prvenstvo 2024.

Gvardiol že v 7. minuti prinesel Hrvaški vodstvo

Dva hitra gola osrednjih branilcev z glavo

Uvodni pritisk se je Hrvaški hitro obrestoval, saj je že v 7. minuti povedla z 1:0 po zaslugi branilca Joška Gvardiola. Po nekaj minutah skorajda obleganja je Lovro Majer poslal predložek, z glavo je žogo podaljšal Ivan Perišić in 20-letni hrvaški branilec je z glavo neubranljivo poslal žogo tik ob vratnici v maroško mrežo.

Vendar je vodstvo ognjenih zdržalo manj kot dve minuti, ko je po prekinitvi na drugi strani zadel tudi osrednji branilec Maroka Achraf Dari, ki je iz bližine z glavo zadel za 1:1. V prvem napadu so atlaški levi prišli do prostega udarca, ki ga je izvedel kapetan Hakim Ziyech. Žogo je slabo izbil Majer in žoga je prišla do osamljenega Darija, ki je zatresel hrvaški gol.

Maroko z golom Darija ekspresno izenačil proti Hrvaški

Kljub izenačenju so Hrvati ohranili pobudo. V 24. minuti je kapetan Luka Modrić preigraval na robu 16-metrskega prostora in je močno udaril z levico, a je Yassine Bounou ubranil strel, nato pa še zbil ubranjeno žogo pred napadalcem Livajo, ki je bil za korak prekratek.

Mislav Oršić je v spomladanskem delu Prve lige 2014 kot posojeni igralec Rijeke igral za Celje in na 13 tekmah prispeval dva gola. Foto: Reuters

Po pol ure igre so Maročani vzpostavili ravnotežje in začeli spet groziti v napadu. Po nekaj nevarnih podajah in položajih, je v 37. minuti po kotu Ziyecha z glavo ustrelil En Nesyri, a je premalo zavrtel žogo, da bi pristala v hrvaškem golu.

Grafiko zagotavlja sofascore.com

Mojstrovina Oršića ob izteku 1. polčasa

Tik pred odmorom je Hrvaška drugič povedla, Mislav Oršić je zadel z atraktivnim lobom, pri čemer mu je pomagala tudi vratnica. Po dolgi akciji, v kateri je strel naprej iskal Majer, je žoga z desnega krila prišla na levo krilo. Napadalec Hajduka Marko Livaja je oddal žogo krilu Dinama Zagreba in Oršić je s premetenim ter natančnim diagonalnim strelom matiral Bonoja za 2:1.

Analiza prvega polčasa Hrvaška – Maroko

Livaković na koncu drugi junak zmage

Na začetku 2. polčasa so Hrvati nekajkrat resno napadli, a brez natančnega zaključka. Ob tem so dušili maroško igro, ki je sicer prišla do jalove prevlade pri posesti žoge, a brez resne nevarnosti za Livakovića. Za nameček so nove poškodbe prisilile Walida Regraguija k menjavam, poškodovala sta se tudi tretji in četrti osrednji branilec Maroka: v 64. minuti je moral iz igre strelec Dari, tri minute zatem še njegov partner Jawad El Jamiq.

Obramba tekme: hrvaški vratar Livaković je ubranil strel En Nesyrija iz neposredne bližine in ohranil vodstvo z 2:1. Foto: Reuters

Nato se je igra razvnela. V 75. minuti je po predložku Hakimija nenadoma En Nesyri prišel do žoge v kazenskem prostoru Hrvaške in položaja ena na ena, a je Livaković izvrstno reagiral in branil. Sočasno sta v teh minutah obe ekipi zahtevali najstrožjo kazen, a VAR ni posredoval.

Maročani so bili vse bolj nestrpni in so bolj kot strele iskali prekrške ter razpravljali s katarskim sodnikom Ibrahimom Al-Jassimom. Hrvati so ostali predani obrambi in protinapadom, v enem izmed njih je zaključno žogo zapravil Kovačić. Nato so prišle minute za glavnega maroškega napadalca, a En Nesyri ni zmogel premagati Livakovića oz. ni meril dovolj natančno, da bi v zadnjih sekundah izsilil podaljšek v boju za bronasto medaljo 22. SP-ja v nogometu.

Analiza drugega polčasa Hrvaška – Maroko
12-17 (3M) Poraž.PF1-Poraž.PF2( id: 3370571), Tekma v živo, Vse (goli, menjave, kartoni)
12-17 (3M) Poraž.PF1-Poraž.PF2( id: 3370571), Postave
12-17 (3M) Poraž.PF1-Poraž.PF2( id: 3370571), Statistika tekme

Pet menjav pri Hrvatih, tri pri Maroku

Hrvaški selektor Zlatko Dalić je za zadnjo tekmo turnirja močno premešal začetno enajsterico. Iz polfinala so ostali le vratar Dominik Livaković, branilec Joško Gvardiol, vezista Luka Modrić in Mario Kovačić ter krilni napadalec Ivan Perišić in napadalec Andrej Kramarić. Za nameček so kockasti vsaj na papirju začeli s postavitvijo 3-5-2, prvo tekmo na SP-ju sta odigrala branilca Josip Stanišić in Josi Šutalo.

Maroški selektor Walid Regragui je bil prisiljen v menjave zaradi poškodb, pričakovano so manjkali trije branilci udarne postave. Ob tem je opravil še dve menjavi na sredini (Abdelhamid Sabiri in prvič na turnirju Bilal El Khannouss) za postavitev 4-3-3.

V skupini E dolgčas brez golov

Prvo soočenje Maroka in Hrvaške je bilo sicer ena najbolj dolgočasnih tekem 22. SP-ja. Z izidom 0:0 (v strelih 8:5 za Maročane, streli v okvir 2:2) je dvoboj nakazal temelj uspeha obeh reprezentanc. Na koncu so ognjeni in levi ponovili pot Anglije in Belgije izpred štirih let, ko sta se po soočenju v skupini, nato pomerili še na tekmi za 3. mesto, kjer so Belgijce nasledili Hrvati.