Novaku Đokoviću zgodovinski naslov in prvo mesto na svetu

Grand Slam 29. Jan 202312:43 1 komentar

V finalu odprtega prvenstva Avstralije vendarle ni bilo presenečenja. Novak Đoković je že po treh nizih ugnal grškega tekmeca Stefanosa Cicipasa 6:3, 7:6(4) in 7:6(5) ter prišel že do 10. naslova na prvem turnirju velike četverice v sezoni. S tem se je na vrhu večne lestvice z 22. grand slami izenačil z večnim rivalom Rafaelom Nadalom.

Srbski zvezdnik Novak Đoković in lanski zmagovalec Rafael Nadal imata tako dva naslova prednosti pred Švicarjem Rogerjem Federerjem na večni lestvici naslovov na grand slamih. Naslednji je nato po številu uspehov na grand slamih Američan Pete Sampras s 14.

Za Beograjčana je bila to že 93. turnirska zmaga v 132. finalu. Samo na grand slamih je teh odigral kar rekordnih 33 in je dvotretjinsko uspešen. Za nameček bo po zmagi v Melbournu na ponedeljkovi posodobljeni lestvici ATP znova prvi igralec sveta in začel še 374. teden na vrhu razpredelnice.

Đoković je v Melbournu slavil še v letih 2008, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016, 2019, 2020, 2021. Po lanski deporatciji pa je ohranil niz nepremaganosti na igriščih Melbourne Parka. Zdaj je ta dolg že rekordnih 28 tekem, nazadnje pa je izgubil v četrtem krogu leta 2018, ko ga je ugnal Južni Korejec Hyeon Chung.

Ob desetih naslovih na OP Avstralije ima Đoković še sedem naslovov v Wimbledonu, tri na OP ZDA ter dva na Rolandu Garrosu.

Đoković je proti Stefanosu Cicipasu slavil enajstič na skupno 13 medsebojnih obračunih, hkrati pa je bila to že deseta zaporedna zmaga nad 11 let mlajšim tekmecem, med njimi sta tudi oba Cicipasova poraza v finalih turnirjev velike četverice.

Težko bi začel bolje

Novak Đoković je udarno vstopil v prvi niz in po hitro osvojeni igri na svoj servis prišel še do dveh brejk priložnosti, ki pa jih je Stefanos Cicipas uspešno ubranil. Kar Beograjčanu ni uspelo v drugi igri, pa mu je v četrti, ko je tekmecu vzel začetni udarec in povedel s 3:1, po svojem servisu pa s 4:1. Grk se je sicer boril, a v nadaljevanju niza ni imel realnih možnosti, da bi ogrozil Srba. Đoković je prvo tretjino finalne naloge opravil po le 37 minutah in z rezultatom 6:3, ko je izkoristil že prvo zaključno žogico.

Cicipas pritisnil na ‘plin’, a premalo

Cicipas je v drugi niz vstopil veliko odločneje in v prvih dveh igrah na svoj servis izgubil le eno točko. Tudi igre na Đokovićev začetni udarec so bile bolj izenačene, a do izida 5:4 za Cicipasa priložnosti za brejk ni imel nihče od njiju. To se je spremenilo v 10. igri, ko je serviral Srb, četrti igralec sveta pa je zapravil set žogo. Oba sta nato osvojila še po eno igro, o zmagovalcu drugega niza je tako odločala podaljšana igra. V njej je Đoković vodil že s 4:1, a se Cicipas ni predal in izenačil (4:4). Kljub temu je po treh zaporednih točkah pripadla Srbu (7:4), ki je drugi niz dobil po uri in 11 minutah in bil le še korak oddaljen od končnega slavja.

V odločilnih trenutkih najboljši

Izenačen boj sta tenisača nadaljevala tudi v začetku tretjega niza, v katerem je Cicipas že v prvi igri presenetil Đokovića z brejkom, a mu je ’Nole’ takoj vrnil z enako mero. Sledil je ’mrtvi tek’, v katerem sta tekmeca vse do podaljšane igre osvajala igre na svoj začetni udarec, kar je sicer lažje uspevalo srbskemu junaku, ki je kar tri zapored dobil brez izgubljene točke. V 10. igri je bil le še dve točki oddaljen od končnega slavja, a je Cicipas ob svojem začetnem udarcu zdržal pritisk in izenačil na 5:5. Grku je enako uspelo tudi dve igri pozneje in o zmagovalcu je spet odločala podaljšana igra. V njej je 35-letni Beograjčan spet pokazal svoje mojstrstvo, povedel že s 5:0, nato pa kljub nekaj težavam in Cicipasovemu trudu prednost zadržal do konca in se po tretji zaključni žogici veselil končne zmage!

Ta je po lanski aferi, ko je bil zaradi neizpolnjevanja pogojev glede cepljenja proti covidu-19 deportiran iz Avstralije, še toliko bolj sladka. Sploh ker se je z njo vrnil na vrh svetovne moške lestvice.

Odprto prvenstvo Avstralije, Melbourne:

Finale:

Stefanos Cicipas – Novak Đoković 3:6, 6:7(4), 6:7(5)

Čehinji ostajata na vrhu

V finalu ženskih dvojic sta v Melbournu zmagali prvi nosilki Barbora Krejčikova in Katerina Siniakova. Čehinji sta tako osvojili še četrti zaporedni turnir za grand slam, na katerih sta nastopili skupaj. V finalu sta zanesljivo s 6:4, 6:3 premagali japonsko navezo Shuko Aoyama/Ena Shibahara.

Daleč najboljša dvojica zadnjih let je na celotnem turnirju izgubila le drugi niz dvoboja prvega kroga, kasneje pa prepričljivo krmarila do končne zmage v Melbournu.Za olimpijski prvakinji iz Tokia 2021 je to že sedma zmaga na turnirjih velike četverice. Najprej sta slavili leta 2018 na OP Francije in v Wimbledonu, po treh letih brez lovorik pa sta nato znova slavili na Rolandu Garrosu.Njun niz nepremaganosti na grand slamih traja od OP Avstralije 2022, vmes pa zaradi pozitivnega testa na novi koronavirus Krejčikove nista igrali lani v Parizu.