Gospodarstvo

Ministrstvo enega za drugim ovrglo argumente proti dvigu minimalne plače

Ljubljana , 17. 01. 2023 13.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
D.J., D.L.
Komentarji
72

Zaradi zvišanja minimalne plače nas čakajo še višje cene, podražile se bodo tudi storitve v javnem sektorju. S tem smo naredili nov korak proti uravnilovki, povečalo se je število kreditno nesposobnih, ljudje bodo izgubili pravico do socialnih transferjev, ogrožena so delovna mesta ... To je le nekaj argumentov proti dvigu, ki so jih na ministrstvu za delo enega za drugim ovrgli.

Pri odzivu na očitke so na ministrstvu za delo poudarili, da je višina minimalne plače v prvi vrsti vprašanje določitve najnižjega še sprejemljivega plačila za delo, ki mora delavcem z najnižjimi dohodki in njihovim družinam zagotavljati dostojno življenje.

V vladi so zavrgli očitke o negativnih posledicah dviga minimalne plače.
V vladi so zavrgli očitke o negativnih posledicah dviga minimalne plače. FOTO: Thinkstock

Podražitve 

Na očitek o tem, da bo višja minimalna plača vplivala na dvig cen v zasebnem in javnem sektorju, na ministrstvu odgovarjajo, da so se v zadnjem letu različni vhodni stroški gospodarskih subjektov, kot so elektrika, plin in dizelsko gorivo, močno podražili, posledično pa so zrasle tudi cene proizvodov in storitev. Posamezniki z najnižjimi dohodki teh podražitev ne zmorejo, čeprav so zaposleni za poln delovni čas. Zaradi izrazitega tveganja povečevanja revščine je bilo tako nujno minimalno plačo določiti v skladu z dejanskimi cenami minimalnih življenjskih stroškov in uskladiti z inflacijo. "Tako z vidika majhnega deleža zaposlenih na minimalni plači (sedem odstotkov) kot tudi z vidika relativne zmernosti povišanja stroškov delodajalcev (8,46 odstotka) v primerjavi z drugimi vhodnimi surovinami minimalna plača ne more imeti bistvenega vpliva na povišanje cen proizvodov in storitev," zaključujejo.

Vhodni stroški gospodarskih subjektov so se močno podražili, posamezniki z najnižjimi dohodki pa teh podražitev ne zmorejo.
Vhodni stroški gospodarskih subjektov so se močno podražili, posamezniki z najnižjimi dohodki pa teh podražitev ne zmorejo. FOTO: Shutterstock

Večja javna poraba 

Na očitek o tem, da bo višja minimalna plača vplivala na dvig cen storitev v javnem sektorju, na ministrstvu odgovarjajo, da je bilo povišanje minimalne plače nujno tudi z vidika zagotovitve pravičnega in dostojnega plačila tistim z najnižjimi dohodki v javnem sektorju, kjer se praviloma pojavljajo tudi težave s pomanjkanjem kadra. Kot primer so izpostavili negovalke in negovalce.  

"Cen javnih storitev zato nikakor ne smemo omejevati z brzdanjem že tako nizkih plač v ključnih podsistemih socialne države (vrtci, domovi za starejše ipd.), temveč z učinkovitejšimi protidraginjskimi ukrepi, med katerimi so regulacija cen ter targetirani transferji za posameznike in gospodinjstva (na primer energetski in otroški dodatki)," opozarjajo.

Porušena plačna razmerja

Na argument, da dvig minimalne plače povečuje uravnilovko, odgovarjajo, da problem ni v domnevno previsoki minimalni plači, temveč v prenizkih plačah nad minimalno plačo. Iz tega razloga si bo ministrstvo v okviru predvidene reforme plačnega sistema prizadevalo predvsem za izenačitev minimalne plače z izhodiščnim plačnim razredom oz. najnižjo osnovno plačo in za oživitev kolektivnih pogajanj s ciljem spodbujanja pogajanj za dvig plač nad minimalno, so zapisali. 

Višja minimalna plača prinaša tudi višji regres.
Višja minimalna plača prinaša tudi višji regres. FOTO: Dreamstime

Konkurenčnost in delovna mesta v industriji

Na argument, da ima del slovenske industrije precej nizko dodano vrednost, so na ministrstvu odgovorili, da rast povprečnih stroškov dela, plač in minimalne plače med leti 2017 in 2021 ni dosegla niti polovice rasti neto čistega dobička gospodarskih družb, močno pa je zaostajala tudi za rastjo neto dodane vrednosti. 

Minimalna plača ob zagotavljanju dostojnega plačila za delo tistih z najnižjimi dohodki zato spodbuja tudi prestrukturiranje gospodarstva v smeri višje dodane vrednosti, so zapisali in dodali, da je statistično gledano največja rast dodane vrednosti v preteklosti sledila dvigom minimalne plače ali dvigom drugih stroškov dela.

Težje od kredita

Na očitek o tem, da sprememba minimalne plače vpliva na kreditno sposobnost komitentov slovenskih bank, saj mora posamezniku, potem ko poplača mesečni obrok kredita, ostati 76 odstotkov minimalne plače, na ministrstvu za delo odgovarjajo, da je smiselnost, smotrnost in pomen uporabe minimalne plače kot vhodnega podatka ali merila v pristojnosti vsakokratnih oblikovalcev posameznih politik. 

V izpostavljenem primeru to ni ministrstvo za delo, temveč Banka Slovenije. Pri tem pa se je treba zavedati tudi pomena in razsežnosti posamezne politike. Ohranjanje najnižjega dopuščenega plačila pod ravnijo dostojnega preživetja v kontekstu lažje administrativne dostopnosti posojil gotovo ne bi bilo smiselno, niti ne bi prispevalo k rešitvi stanovanjske problematike posameznikov in družin z najnižjimi dohodki, so zapisali.

Ob tem so spomnili, da je vprašanje minimalne plače v prvi vrsti vprašanje določitve najnižjega še sprejemljivega plačila za delo, ki mora delavcem z najnižjimi dohodki in njihovim družinam zagotavljati dostojno življenje. "Pravično plačilo za opravljeno delo predstavlja enega najpomembnejših civilizacijskih dosežkov in temeljno socialno in človekovo pravico," so opozorili. 

Upravičenost do transferjev 

Na očitek o tem, da dvig minimalne plače lahko vpliva na druge prejemke družine, v vladi odgovarjajo, da morajo zaposleni posamezniki s polnim delovnim časom zaslužiti dovolj, da lahko preživijo sebe in svoje družine, brez izrednih posegov države. 

"Ceno nizkih plač že danes močno plačujemo vsi državljani in podjetja, ki z davki financiramo socialno državo. Zato, da gospodinjstva z nizkimi dohodki lahko preživijo, smo v preteklosti namreč razvili razmeroma učinkovit sistem socialnih transferjev, ki se dopolnjuje z dejavnostmi humanitarnih in nevladnih organizacij. Danes morajo za preživetje na žalost ta sistem koristiti tudi zaposleni posamezniki, katerih dohodki zaradi nizkih plač ne zadoščajo za dostojno preživetje njih in njihovih družin," so opozorili. Za primer so dali štiričlansko družino, kjer oba starša delata za minimalno plačo. V letu 2021 sta iz dela prejela 1557 evrov, iz socialnih transferjev pa še 596 evrov. Socialni transferji so tako predstavljali kar 28 odstotkov vseh razpoložljivih dohodkov družine.

Ministrstvo ob tem napoveduje, da bo z uskladitvijo transferjev posameznikom in gospodinjstvom 1. marca 2023 ter z drugimi ukrepi na področju pravic iz javnih sredstev v letu 2023 pripravilo ukrepe, ki bodo zagotovili, da ob dvigih razpoložljivega dohodka posamezniki in gospodinjstva zaradi preskakovanja mej upravičenosti do socialnih transferjev ne bodo deležni negativnih neto učinkov. 

Višji prispevki za samostojne podjetnike 

Na argument o tem, da bo dvig minimalne plače dvignil osnovo za plačilo prispevkov samostojnih podjetnikov, na ministrstvu odgovarjajo, da med osnovo za plačilo prispevkov za socialna zavarovanja samostojnih podjetnikov in višino minimalne plače ni neposredne povezave, saj se ta določa na podlagi dobička.

Najnižja osnova za plačilo prispevkov pa se določi kot 60 odstotkov povprečne plače v preteklem letu. Posredni vpliv spremembe minimalne plače na višino osnove za plačilo prispevkov za socialna zavarovanja bi tako lahko obstajal zgolj v primeru določitve najnižje osnove za plačilo prispevkov, pa še to zgolj prek posrednega vpliva na višino povprečne plače. 

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (72)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

krpati
20. 01. 2023 09.50
Samo veselo kimat in plesat po navodilu iz bruslja seveda....čez par let boste ponovno na vrsti za striženje....
vlahov
17. 01. 2023 19.34
+3
Lukatovi v UN volijo proti Izraelu skupaj z Kitajci , Rusi , Venezuelo.. proti Izraelu. Vsi v EU pa obratno. V Svetem Pismu piše , da ta , ki ne bo Blagoslovil Izrael bo odpisan . To se dogaja RS že 30 let , klub navideznemu napredku je 1.300.000 državljanov pod pragom revščine. 980 eur. Moja pokojnina pa je bila 399,45 e
sektor1
17. 01. 2023 18.48
+11
Ne potrebujemo dviga minimalne plače, potrebujemo znižanje davkov na naše plače !
Watcherman
17. 01. 2023 18.40
+4
Višja minimalna plača po novem za 100eur neto pa nižja kreditna sposobnost kot prej še z nižjo plačo pa kdo je tukaj nor phahaha?????
SON?EK 12
17. 01. 2023 18.20
+5
važno je da so si oni dvignili
Oknaj 4
17. 01. 2023 18.18
+8
Pod nobeno veliko ampak pod to vlado pa nič ni vredno ne gospodarstvo kot kmetjistvo . Kadrovska čistka ter dviganje plač sami sebi to počne gibanje svoboda. Čisto brez sramu do nas ki vsak po svoji moči delamo in plačujemo položnice
Yugooo
17. 01. 2023 18.12
-1
koliko ste neumni slovenci zdaj vam ne paše niti dvig plače ampak vam paše tisto ko je bilo vsak mesec dodatek do minimalne plače in noben se ni pritolževal isto kot ko se je podražilo vse ampak ko vam gre pa povišanje minimalne plače vam ne paše ker ste tolk neumni
Watcherman
17. 01. 2023 18.15
-1
srda srrda
17. 01. 2023 18.40
+10
Ka pa placa tistim ki so doslej imeli 900e neto, se naprej so na 900!!! Po 10ih letih dela bom prvic na minimalcu, bravo golob, bravo vlada....
Zverinjak
17. 01. 2023 18.10
-5
Hm...čudno da jih 2 leti ni motilo talanje bombonier iz strani Janiza, talanje Covid dodatkov tudi po 15.000€ izbranim zdravnikom ter dvig plače že tako preplačanim zdravnikom, ah ja saj bo
srecnii
17. 01. 2023 18.05
+5
Se prav tisti ki najbolj potrebujejo pomoč bi jih najraje potisnili na rob vsega. Da vas ni sr**....Plača 880 za polni delovni čas je miloščina, tolk je samo najemnina, in položnice.
devlon
17. 01. 2023 18.04
+4
Ojoj...grozno, ful so placilna razmerja porusena. Bog ne daj, da bi nekdo, ki je ze tako na podnu, malce boljse zivel
razumi če lahko
17. 01. 2023 18.03
+9
Vse plače bi bilo potrebno dvigniti samo teh ne kater je Golob na slepo obljubil !
Jurka09
17. 01. 2023 18.02
+10
Kaj pa ostale plače? Kmalu bomo vsi na minimalcih, razen politikov v parlamentu in vladi
Watcherman
17. 01. 2023 17.55
+1
Watcherman
17. 01. 2023 17.55
+0
Torej vse sem imel prav skorajda nič slabšega ne bo zaradi višje minimalne plače 100eur neto zdaj pa jokajte.Lp
slovenka62
17. 01. 2023 17.33
+9
Nimajo pojma kar delajo.Mesec je bil pameten pa se je na vsak stavek jj obesil in oglašal tako da smo kulovce vsak dan poslušali danes ga pa ne vidiš mora biti tiho.Kuštravc zapovedal.Kako se hitro obrne.Karma vedno pride.
Blokiran Drugi Človek
17. 01. 2023 17.43
-1
Imaš prav. Mesec bi moral bit tiho in janša bi zamrznil minimalca. To bi blo bolje...
Watcherman
17. 01. 2023 17.57
+0
Ti nisi normalen nič slabega ne bo vplivalo na ta dvig minimalnih plač kot sem jaz že zdavnaj napovedal in napisal.Lp
Hujošgrimošjanoš
17. 01. 2023 17.28
+1
Uravnilavka pade ko se povecajo najvisje place in ne minimalne
Watcherman
17. 01. 2023 18.00
-1
OrodniK
17. 01. 2023 17.27
+14
Kakšno sprenevedanje! Ne gre se za to, da bi se minimalni dohodek zaposlenega moral dvigniti, amapak NA KAKŠEN NAČIN SE TO DOSEŽE!!! Z davčno razbremenitvijo ene najbolj obdavčenih plač v Evropi-kar je bilo sprejeto pod prejšnjo vlado, pa je ta vlada ukinila, ali z enostavnim dvigom minimalne plače, ki je dejansko še večje obdavčenje plače. V prvem primeru za enako vsoto delodajalca delavec dobi več, država manj, v drugem primeru pa dobita delavec in država več na račun delodajalca... Za nesposobne levake je očitno gospodarstvo molzna krava ki se jo z bajoneti tera v morje,... Do kdaj še?! Do bridkega konca!
Gunnar
17. 01. 2023 17.37
-2
Doseže se s prenovo plačnega sistema in maksimumom koliko lahko zasluži delodajalec, višek se razdeli med vse zaposlene.
Uporabnik1921539
17. 01. 2023 17.58
+5
Uuuu...Gunnar si zgresil za kaksnih 70 letVisek se razdeli med zaposlene?A bejz?Kaj pa vzdrzevanja,renovacije,izboljsave,vlaganja v posel?aDelodajalec je v zasebnem sektorju tudi lastnik.Se ti ne zdi logicno,da se s pogodbo o delu dogovorita za pogoje tvojega dela in placo zanj?Ostalo pa,oprosti,delavca popolnoma nic ne briga.Komunizem in socializem sta minila.
vrtnarček
17. 01. 2023 17.25
+7
Glavno da se dohtarju zviša plača za eno minimalno vsi zdravi in ok. Ko pa je treba minimalno plačo zvišat za par evrov pa so vsi bolani.
Mukec
17. 01. 2023 17.23
+4
Predlagam Robitu dvig za 25%, ministrom za 25%, svetovalcem za 25%, strokovnim sodelavcem za 25%....
OrodniK
17. 01. 2023 17.30
+10
Emmm, Robi si bo povišal, pa ne za 25% ampak za 100%. Sam o tem mediji ne pišejo. Sebi, Klopotačarjevi, Musarci in predsednikom sodišča. Pa tega ne boš zasledil v medijih. Plešemo!
Michel Franco HD
17. 01. 2023 17.05
+16
Minimalna plača bi morala biti taka,da nihče ne potrebuje neke socialne pomoči. In ima za dostojno življenje. Tuki ni potrebe po doktorjih ekonomije.......