Nov vodnik priporoča 53 izletov po istrskem podeželju

Kolesarski in pohodniški vodnik po slovenski Istri, ki popotnikom svetuje že od leta 2013, je dobil svoje nadaljevanje. Tematske poti so nadgrajene, urejene in očiščene, vzpostavljen je pravilnik o označevanju poti in register tematskih poti. Pohodnike in kolesarje bo vodnik popeljal na 53 izletov po zaledju Istre.

Ena od poti vodi od Pomjana do Koštanbone Foto: Jaka Ivančič
Ena od poti vodi od Pomjana do Koštanbone Foto: Jaka Ivančič

NOVA VAS > Prenovljeni vodnik je nastal v sklopu projekta Uživajmo podeželje 2, ki ga sofinancira Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja, v njegove nastajanje pa so bili vpleteni predsednik LAS Istre Andrej Medved, Alenka Pograjc iz občine Piran, avtorica registra poti Samanta Makovac, Maja Košak iz izolske in Nina Jurinčič iz ankaranske občine ter Peter Žudič iz Mestne občine Koper.

Na območju slovenske Istre je vsaj 70 poti, ki skupno merijo več kot 1500 kilometrov, v vodnik pa so vključili 53 najbolj primernih, urejenih, vzdrževanih in ustrezno označenih. Med njimi je 28 pohodnih, 17 kolesarskih, pet učnih in tri konjeniške. Glede na to, da število rekreativnih kolesarjev in pohodnikov v zadnjih letih raste in ima Istra za razliko od drugih destinacij tudi to prednost, da je za športne aktivnosti na prostem primerna skozi vse leto, je prenovljen vodnik več kot dobrodošel.

Znamenita pot po Sečoveljskih solinah (foto: Jaka Ivančič)

V projektu prvič sodeluje ankaranska občina, ki izletnike vodi po Beblerjevi krožni poti, pa po stezah graničarjev in rekreacijskih poteh na Debelem rtiču.

Ni pa odveč niti opozorilo predsednika LAS Istre Andreja Medveda, naj vse štiri istrske občine v svojih letnih proračunih namenijo tudi denar za vzdrževanje teh poti.

Boljše za lokalno prebivalstvo

Skozi projekt so uredili označevanje poti v vseh istrskih občinah, postavili temelje za njihovo povezovanje, naredili korak k razbremenitvi obalnega pasu in preusmeritvi obiskovalcev v zaledje Istre ter krepitvi gospodarstva na podeželju. Preživljanje dopusta na okolju prijaznejši način omogoča zmanjšanje ogljičnega odtisa obiskovalcev in ne nazadnje izboljša življenjsko okolje lokalnega prebivalstva.

Projekt je vreden 134.245 evrov, od tega je 116.734 evrov prispeval evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja. Vzpostavili so pravilnik o enotni signalizaciji poti, obnovili grafike tabel tematskih poti, pripravili interaktivni zemljevid ter natisnili zemljevide in knjižice s predstavitvijo poti.

Kot zanimivost in dodano vrednost tematskim potem, ki potekajo prek Seče, so v sklopu projekta opravili tudi analizo starosti oljk v oljčniku Forma vive, kjer raste vseh sedem avtohtonih sort oljk. Najstarejša oljka je drevo piranske črnice, šteje pa 133 let.

Od mlina do mlina

Znanstveno-raziskovalno središče Koper in Kmetija Bordon pa sta te dni prav tako predstavila pohodniško zgodbo. V okviru projekta LAS Istre, poimenovanem MiR – Morje in reka, mlinščice in Rižana, sta slovesno odprla tematsko pot MIR od mlina do mlina, vodja projekta pa je bila dr. Vesna Mikolič.

Vesna Mikolič

Sprehod popotnika popelje na štiri tako imenovane Točke miru. Startna točka je kamniti most pri Brtučiću v Dekanih. Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.


Najbolj brano