Grad Vurberk v občini Duplek je v zadnjih letih, kljub temu da gre za razvalino, postal priljubljena turistična točka, česar se zelo dobro zaveda tudi tamkajšnja občinska uprava. Stoji na strateško pomembnem griču nad reko Dravo, v prvotni obliki pa je obsegal trinadstropno stanovanjsko stavbo na severu in obzidano dvorišče. Med drugo polovico 12. stoletja in drugo polovico 13. stoletja so v zahodnem delu obzidja prizidali najmanj štirinadstropni stolp.

Grad Vurberk je bil prvič omenjen leta 1238 in je bil v lasti grofov Hollenburgov ali gospodov Vurberških. Proti koncu 17. stoletja so ga Herbersteini spremenili v lovski dvorec. Po prvi svetovni vojni pa je ruski Rdeči križ v gradu uredil sanatorij za pljučne bolezni, ki je deloval vse do druge svetovne vojne. Med drugo svetovno vojno so Nemci grad preuredili v nacistično politično šolo, februarja 1945 pa so ga zavezniki bombardirali in hudo poškodovali. Pozneje so ruševine okoliškim prebivalcem služile kot gradbeni material, zaradi česar sta danes ohranjena le še renesančni utrdbeni obroč in obzidje s stolpi in vhodom z renesančnim portalom, na katerem je še viden vurberški grb s črvom ali zmajem, ter dve manjši poslopji, ki jih je leta 1979 obnovilo vurberško turistično društvo.

Na Vurberk se veže vrsta zgodb in zgodovinskih dogodkov. Njegov nastanek povezuje ljudsko izročilo z bojem med Kresnikom in bajeslovnim črvom oz. velikansko kačo. Neški zgodovinarji omenjajo viteza, ki je ubil velikega zmaja in postavil grad. Iz teh legend izvira grb vurberških gospodov ter ime gradu in kraja (Wurmberg).

Odkar je grad v občinski lasti, si občina prizadeva za redna vzdrževalna dela

Po podatkih zemljiške knjige je Občina Duplek postala lastnica gradu Vurberk na podlagi pogodbe o prenosu lastnine z dne 30. marca 2000, vendar z njim še ni mogla prosto razpolagati, saj je bil predmet denacionalizacijskega zahtevka. Denacionalizacijski postopek pa je bil končan v letu 2010 z odločbo Ministrstva za kulturo, ki je zahtevek zavrnilo.

Odkar je grad prešel v občinsko last, je lokalna skupnost vsako leto poskrbela in izvajala redna vzdrževalna dela z lastnimi sredstvi in poskušala s prijavami na razne razpise zagotoviti dodatna finančna sredstva za konkretnejšo obnovo ostankov gradu, katerih stanje se je iz leta v leto slabšalo. “Po dolgoletnem trudu nam je v preteklem letu uspelo. Z uspešno prijavo na spomeniško varstveni projektni razpis Ministrstva za kulturo smo pridobili sofinancerska sredstva za nujno potrebno obnovo, katere skupna vrednost je znašala 115 tisoč evrov, od česar je ministrstvo prispevalo 49 odstotkov vrednosti upravičenih stroškov oziroma dobrih 55 tisoč evrov,” so pojasnili v dupleški občiski upravi.

Izvajalci so se najprej lotili obnove jugozahodnega obzidja ob odru, kjer je razpoka v zidu grozeče opozarjala na možnost porušitve le-tega. Odstranili so rastje, katerega močne korenine so načele čvrstost zidov, odstranili so star preperel omet, očistili fuge in jih ponovno zapolnili z apneno malto, ponovno so namestili izrinjene elemente polkrožnega venca in v manjkajočih segmentih z opeko pozidali zgornji del obzidja do originalne višine. Notranja stran zidu je obdelana s sanacijskim ometom in pobarvana s fasadno barvo.

Po enakem postopku kot obzidje pri odru je bil obnovljen tudi stolp ob odru. Vgrajeno je bilo novo stavbno pohištvo in v notranjosti stolpa izveden tudi novi kamniti tlak, obstoječo streho pa so v celoti uspeli ohraniti. Strokovnjaki Zavoda za varstvo kulturne dediščine so podali rešitev, katere izvedba ščiti stolp pred zamakanjem z izvedeno sekundarno streho pod obstoječim ostrešjem.

Najzahtevnejša in tudi nujno potrebna je bila obnova peterokotnega stolpiča levo od glavnega vhoda, ki ga je invazivno rastje zelo poškodovalo.

Najzahtevnejša in tudi nujno potrebna je bila obnova peterokotnega stolpiča levo od glavnega vhoda, ki ga je invazivno rastje zelo poškodovalo. Ob odstranitvi rastja je bilo ugotovljeno, da so poškodbe hujše in obsežnejše. “Načrtovani obseg sanacije smo izvedli, za nadaljnje posege pa smo ob strokovnjakih Zavoda za varstvo kulturne dediščine vključili tudi statika – za pripravo načrta sanacije. O nujnosti sanacije smo obvestili tudi Ministrstvo za kulturo, ki je za interventno obnovo stolpa zagotovilo dodatna finančna sredstva v višini polovice potrebnih sredstev, drugo polovico pa smo zagotovili v občinskem proračunu. K izvedbi sanacije smo pristopili takoj, da smo pred zimo izvedli nujne ukrepe, dela pa bomo zaključili spomladi letos.”

“Poudariti je potrebno, da stari zidovi tudi po obnovi nikakor ne smejo izgledati kot novogradnja. Z veliko mero občutka in spretnosti starih tehnik ter z odličnim sodelovanjem predstavnikov Zavoda za varstvo kulturne dediščine, Območne enote Maribor, je mojstrom uspelo ohraniti avtentičnost ometanih starih zidov in sanirati ostale, tudi kamnite dele gradu.”

V preteklem letu so, prav tako v okviru uspešne prijave na razpis LAS-a, za operacije, sofinancirane iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja, pridobili sofinancerska sredstva (dobrih 37 tisoč evrov), s katerimi so izvedli obnovo prireditvenega odra. “Stare trhle deske smo zamenjali z novimi macesnovimi terasnicami, vpetimi v prav tako novo podkonstrukcijo. Obnovili smo tudi sanitarije v gradu, kamor smo namestili novo sanitarno opremo, izvedli nove omete in opleske, prav tako nove talne obloge in zamenjali vsa notranja in tudi zunanja vrata. Istočasno s smo s sodelavci režijskega obrata grajsko dvorišče uredili s prodcem in z grajske gomile odstranili vso invazivno rastje ter jo pokrili s filcem in lesnimi sekanci, da smo preprečili nadaljnjo intenzivno zarast,” so še povedali na Občini Duplek.

Grad je še prepoznavnejši z maskoto Zmajček Vurko in outdoor igro za mobilne telefone Vurkov zaklad

Zagotovo lahko trdimo, da je grad Vurberk s svojo okolico pomembno zgodovinsko kulturno in naravovarstveno območje, prepoznavno ne samo lokalno in regijsko, temveč tudi na širši ravni. Še prepoznavnejši bo z novim produktom, ki smo ga vzpostavili preteklo leto, to je maskota Zmajček Vurko in pa outdoor igra za mobilne telefone »Vurkov zaklad«. Obiskovalci igro odigrajo s pomočjo pametnega telefona in se sprehodijo po poteh v okolici gradu Vurberk. Tako na igriv in zanimiv način spoznajo zgodovinska dejstva, kulturno dediščino in naravne vrednote območja gradu Vurberk, zavarovanega območja Nature 2000 s pomembnimi zaščitenimi živalskimi in rastlinskimi vrstami s tega območja. Obiskovalci si ob obisku gradu lahko ogledajo tudi stalno razstavo in se seznanijo s pestro zgodovino gradu skozi različna obdobja, vse od obdobja graščakov, prve svetovne vojne in ruskega sanatorija, druge svetovne vojne, obdobja uničenja gradu in vse do današnjih dni.

Zidanica je edina v celoti ohranjena stavba grajskega kompleksa

Zidanica iz 18. stoletja stoji nad vinogradi, na južnem pobočju grajske vzpetine in je prav tako kot grad vpisana v Register kulturne dediščine kot spomenik lokalnega pomena. Gre za kakovostno baročno grajsko gospodarsko poslopje, ki je pomembno tudi kot edina v celoti ohranjena stavba grajskega kompleksa. Objekt že več let sameva, saj je za obnovo potrebno precej finančnih sredstev.

Letos, prav tako s proračunskimi sredstvi, načrtujemo obnovo kletnega prostora, kjer želimo obnoviti opečnate stene in kamnita tla ter namestiti potrebne instalacije.

“V objektu vidimo velik potencial, zato si ob proračunskih virih prizadevamo pridobiti tudi druge. V obdobju zadnjih nekaj let smo objekt in okolico očistili invazivnega rastja, v letu 2019 pa smo bili primorani zagotoviti interventna proračunska sredstva za sanacijo dela porušene strehe. Tako smo v urgentni sanaciji obnovili del ostrešja in del trapeznega zidu, ki se je skupaj s kritino, letvami in konstrukcijskim lesom vsul v notranjost objekta. Z navedenimi ukrepi smo preprečili nadaljnjo porušitev preostale strešne konstrukcije in zamakanje notranjosti ob padavinah. Leto kasneje smo v proračunu zagotovili sredstva za prenovo preostalega dela ostrešja. Nameščena je bila nova kritina in mestoma zamenjan konstrukcijski les. V pritličju je bila izvedena sanacija obodnih razpok in pozidava na mestih, kjer so izpadli opeka in kamni, izvedena je bila obnova obokov v kleti in ureditev odvodnjavanja. Letos, prav tako s proračunskimi sredstvi, načrtujemo obnovo kletnega prostora, kjer želimo obnoviti opečnate stene in kamnita tla ter namestiti potrebne instalacije.”

Grajsko zidanico želijo izkoristiti v protokolarne namene

V občinski upravi v Dupleku še poudarjajo, da želijo v prihodnje stavbo gradu Vurberk ohraniti takšno, kot je. “Da ostane stara in zanimiva s tega vidika. Izkoristiti je treba predvsem njeno lokacijo. Naša želja je, da v grajski zidanici oziroma kleti dobimo nov protokolarni objekt, tako za uporabo občine kot za najem za različne dogodke, na primer poroke.”

Naša želja je, da v grajski zidanici oziroma kleti dobimo nov protokolarni objekt, tako za uporabo občine kot za najem za različne dogodke, na primer poroke.

“V turističnem smislu ima grad gotovo velik potencial, seveda pa je izkoriščenost odvisna od več dejavnikov. Lahko rečemo, da grad živi in se na njem veliko dogaja, želeli pa bi si še več zasebne iniciative, da bi turistično bolj izkoristili ta naš zgodovinski biser.” Vse informacije v povezavi z organizacijo dogodkov lahko interesenti dobijo na Občini Duplek.

Da bi ohranili ostanke gradu, so na Vurberku pred petdesetimi leti ustanovili turistično društvo

Danes na gradu večinoma potekajo različne prireditve, saj na njegovem dvorišču stoji “amfiteater”. V bastiji pa so prostori Turističnega društva Vurberk. Janez Toplak, tajnik omenjenega društva, je odgovarjal na naša vprašanja:

V Kolikšni meri je (bilo) Turistično društvo Vurberk vključeno v obnovo gradu?

V obnovo, ki še sicer ni zaključena, financirata Ministrstvo za kulturo ter Občina Duplek. Društvo, ki ima sedež v prostorih gradu, je le opozarjalo, da je sanacija nujna, če želimo, da se ohranijo ostaline porušenega gradu.

Vurberk je bil nekoč eden lepših in močnejših gradov na Slovenskem. Menite, da bi ga bilo po vojni še mogoče rešiti? Kje so bile storjene ključne napake?

Prav gotovo! Z bombnim napadom je bilo poškodovano ostrešje in del drugega nadstropja. Domačini so z grofom Herbersteinom, lastnikom gradu, takoj pristopili k sanaciji. Še pred koncem vojne so pripravili les, s katerim bi prekrili poškodovano ostrešje, toda likvidacija grofa, žal še danes ni znano, kje je pokopan, je prekinila nadaljevanje del.

Po koncu vojne je sicer takratni republiški sekretariat grad Vurberk uvrstil med gradove, ki jih je potrebno obnoviti, in v ta namen bi naj bila že odobrena sredstva. K obnovi pa, vsaj po pripovedovanju, ni bil naklonjen upravljalec gradu, ptujski muzej. S sabotažami je bilo porušenih nekaj zidov, poročila sekretariatu so bila v prid prekinitve obnove, sredstva, ki so bila namenjena za obnovo, pa so bila porabljena za gradnjo zadružnega doma v Grajeni, kamor je Vurberk, po ukinitvi občine Vurberk, sodil.

Kako ste zadovoljni z zadnjimi obnovitvenimi deli? Kaj bi bilo potrebno na gradu še urediti?

Obnovitvena dela so velika pridobitev za ohranitev ostankov gradu ter tudi za razvoj turistične dejavnosti, kot tudi kulturnih dogodkov, ki jih je v poletnih mesecih na grajskem dvorišču kar veliko. Člani turističnega društva, pa tudi krajani, upamo in seveda želimo, da se bo s sanacijo nadaljevalo. Zelo “hitro” bo potrebno sanirati celotne grajske temelje,  s čimer bomo ohranili podobo podobo nekdaj mogočnega gradu, ki je stoletja ponosno gospodoval in bil središče političnega, gospodarskega in kulturnega dogajanja na robu Slovenskih goric.

S katerimi dogodki in prireditvami je društvo danes vpeto na grad?

Letos avgusta bo društvo obeležilo petdeset letnico delovanja in prav zaradi gradu je bilo tudi ustanovljeno. Osnovna naloga je bila ohraniti ostanke gradu in na ta kopasti grič s prireditvami privabiti čim več ljudi. Tako smo ob koncu prejšnjega stoletja organizirali popularne kozje dirke. V kraju je delovalo tudi prosvetno društvo, ki je vse do osamosvojitve pripravilo in uprizorilo številne dramske predstave. Vse od leta 1992 pa na gradu potekata festival narodno zabavne glasbe in pa srečanje pevskih zborov Štajerska poje.

Letos bo v petek, 24. junija, na obnovljenem grajskem dvorišču jubilejni, 30.Vurberški festival. Kritiki pravijo, da gre za najprestižnejši festival na sončni strani Alp, organizatorji smo na to še kako ponosni. Razpis za letošnji festival smo že objavili,  je tudi na spletni strani društva (www.vurberk.si). Za prijavljene ansamble bo organiziran javni izbor v začetku maja v Podnanosu, kjer bo strokovna komisija odločila, kateri ansambel se bo na Vurberku potegoval za prestižne nagrade, zlatega zmaja ter plakete Lojzeta Slaka, Jožeta Šifrarja, Fanike Požek in Tineta Lesjaka.

Kakšne načrte ima v povezavi z gradom TD Vurberk v prihodnje?

Organizirati tradicionalni prireditvi tudi v prihodnje ter upati in “želeti”, da se sanacija nadaljuje, morda tudi …, no o tem pa morda kdaj drugič.