DL: Končno novi redar - Ostro glede parkiranja in odpadkov

27.6.2022 | 13:30

Nataša Rajak (Foto: L. M.)

Nataša Rajak (Foto: L. M.)

V občinah Šentjernej, Šmarješke Toplice in Škocjan veliko pričakujejo od medobčinskega inšpektorata in redarstva – Končno novi redar – V Škocjanu težave z odpadki in oranjem ob cesti – Ob koncih tedna poostren nadzor v Klevevžu

Od leta 2009 deluje Medobčinski inšpektorat in redarstvo (MIR) občin Šentjernej, Škocjan, Šmarješke Toplice in Kostanjevica na Krki, ki ga že osmo leto vodi inšpektorica Nataša Rajak. Čeprav so rezultati dela vidni, pa so vseskozi v ospredju kadrovske težave.

Potem ko je lani inšpektorica ostala sama, se je na razpis Občine Šentjernej, v kateri je tudi sedež medobčinskega organa, prijavil in bil izbran novi višji občinski redar David Kostanjšek. Ker prihaja iz domačega okolja, iz Škocjana, v vseh občinah upajo, da bo učinkovit in se bo hitro vključil v delo.

Kadrovska okrepitev je zaradi obilice dela na terenu v vseh občinah nujna in zato župani vseh treh občin pričakujejo boljše rezultate, so povedali vodji organa na sejah občinskih svetov, ko je poročala o preteklem delu.

»Prioriteta je reševanje zaostankov, zato ta trenutek delamo na MIR-u z 200-odstotno močjo. A veliko zadev je v izterjavi, zlasti prekrškovni, in to včasih dolgo traja in obstanemo na mrtvi točki,« pove Nataša Rajak. V letošnje leto so prenesli skupaj 179 nerešenih zadev.

Rajakova pove, da izvajajo nadzore na področju varstva cest, komunalne odpadne vode, javnega vodovoda, komunalnih odpadkov, plakatiranja in turistične takse.

ŠKOCJAN IN ODPADKI

Medtem ko šentjernejski občinski svetniki zanjo niso imeli vprašanj, je bilo drugače v Škocjanu. Tu so še vedno največji problem odpadki, zato bo letos poudarek prav pri nadzoru odlaganja komunalnih odpadkov.

»Lani je bilo kar nekaj prijav zaradi neločevanja odpadkov. Enkrat je treba odločno reči, da so na ekoloških otokih zabojniki s svojim namenom, ne pa da ljudje vse zmečejo v eno vrečko in v zabojnik. S Komunalo Novo mesto bomo v letošnjem letu gotovo izvedli poostrene nadzore, ker so nujno potrebni,« pove Nataša Rajak.

Svetnica Jožica Lindič je izpostavila, da v njihovi Dolnji Stari vasi nekdo prestavlja zabojnike z ekološkega otoka, kot velik problem opaža še oranje ob cesti. Tudi prostega odlaganja smeti v naravo je še veliko; k temu prispevajo tudi Romi.

»Obdelovalci kmetijskih površin poskušajo uporabiti vsak centimeter zemlje in ne razmišljajo o škodi, če se poseže v cestno telo. Zakon je jasen zaradi varnostnega vidika. Če pride do takih situacij, je treba vzpostaviti prvotno stanje pred oranjem, če ne, pa so drugi prekrškovni postopki – če ni spoštovana odločba inšpektorja, je globa 500 evrov, za samo tako dejanje pa je po Zakonu o cestah predpisana globa tisoč evrov,« pove Rajakova in se sprašuje, ali so res vzgojne le globe, opozorila pa ne. Nalogo inšpektorata namreč vidi tudi v ozaveščanju ljudi, kako se obnašati na določenih področjih, ne le v kaznovanju.

VIKENDAŠI, MIGRANTI

Opaža tudi, da ljudje kljub bližini zbirno-reciklažnih centrov še vedno odlagajo odpadke v okolje. Največji problem je odkrivanje dejanskih povzročiteljev – veliko jih še vedno ne ve, da je Zakon o varstvu okolja občinski inšpekciji naložil pristojnost, da spravilo komunalnih odpadkov naloži lastnikom zemljišča, kar je v praksi težko. Ti se – razumljivo – ne čutijo odgovorne pospravljati odpadkov drugih.

Dodatne težave povzročajo tudi odpadki, ki jih na ekološke otoke oz. prevzemna mesta v večjih količinah prinašajo vikendaši. Odpadki niso ločeni, pogosto so v razsutem stanju.

Problem predstavljajo še nezakonito odloženi odpadki, ki so posledica nezakonitih prehodov državne meje. MIR je v preteklosti sodeloval v dveh organiziranih akcijah pospravljanja odpadkov migrantov v občini Šentjernej, saj so v gozdovih za seboj pustili več kot tono komunalnih odpadkov. Iz gozdov so jih odstranili na stroške države.

V KLEVEVŽU ZAOSTRENO

V občinah Šentjernej in Šmarješke Toplice nadzorujejo tudi priključitve objektov na javno kanalizacijo in novomeško Komunalo so lani obvestili o nepriključkih: 14 takih primerov je bilo v Žalovičah in Brezovici. Kot opaža Rajakova, se kljub uporu v določenih primerih potem priključitev le zgodi, žal z veliko večjim finančnim bremenom za gospodinjstvo kot sicer.

V šmarješki občini imata inšpektorat in redarstvo že od lani pomembno nalogo v Klevevžu, zelo obiskani turistični točki, na kateri je občina vzpostavila nov režim in red. Lani se je, potem ko so sprejeli nov občinski odlok, stanje izboljšalo. Postavili so dvižno zapornico in zdaj se do izvira pride le peš. Parkiranje vozil je mogoče v Slapih ali na vrhu pri nekdanji graščini Klevevž, kjer parkirnina znaša pet evrov – razen za domačine, ki lahko tam pustijo avtomobil brezplačno.

Kot je dejal šmarješki župan Marjan Hribar, ljudje še vedno iščejo parkirišče bližje toplice, a tega ne bodo dopustili, saj želijo red. Zato sta medobčinski inšpektorat in redarstvo kontrole tam od 10. aprila zaostrila, zlasti ob koncih tedna.

Članek je bil objavljen v 20. številki Dolenjskega lista 19. maja 2022

L. M.

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava