Letošnji Slovenski teden filma se bo sklenil v nedeljo. Foto: SFC
Letošnji Slovenski teden filma se bo sklenil v nedeljo. Foto: SFC

Slovenski teden filma, ki letos poteka med 7. in 13. novembrom, organizira Slovenski filmski center (SFC) v sodelovanju z Art kino mrežo Slovenije. Po obdobju pandemije je po mnenju organizatorjev še posebej pomembno, da bodo filmi znova zaživeli. Tako kot vsako leto doslej poteka tudi četrti Slovenski teden filma okoli 12. novembra, saj se je na ta dan leta 1919 rodil France Štiglic.

Letošnji program sestavljajo digitalizirana in restavrirana različica Vesne (1953), digitalizirana in restavrirana različica tako rekoč nadaljevanja Ne čakaj na maj (1957) ter dokumentarni portret Čap – trenutki odločitev (2016) po scenariju in v režiji Urbana Arsenjuka.

Tudi Štigličev dan

Društvo slovenskih režiserjev in režiserk pripravlja v torek, 8. novembra, ob 15. uri karierni oziroma Štigličev dan, namenjen mladim ustvarjalcem, ki končujejo ali so ravno končali študij za filmske poklice. Program bo potekal na Kersnikovi 12 v Ljubljani.

S celovečercem Vesna, ki je s 95.980 v premiernem letu naštetimi gledalci postal slovenska in nato še jugoslovanska uspešnica, je Čap postal prepoznavno ime tudi v Sloveniji. Triglav film je po žanru prvo slovensko romantično komedijo o prigodah maturantov prodal na Madžarsko, Poljsko, v Nemčijo, Avstrijo in Sovjetsko zvezo. Osnovno fabulo, večinoma v obliki dialoga, je napisal Matej Bor, Čap pa jo je razširil in dopolnil z novimi liki. Pokazal je virtuozno obvladovanje obrti v realizaciji filma, spontanosti in naravnosti dialogov, ritmu filma, montaži in glasbeni podlagi.

Metka Gabrijelčič v vlogi nepozabne Vesne. Foto: Arhiv SFC
Metka Gabrijelčič v vlogi nepozabne Vesne. Foto: Arhiv SFC

Čap je z zasedbo poklicnih igralcev v vlogah starejših, mladih naturščikov pa v glavnih vlogah (z Metko Gabrijelčič v naslovni vlogi), v film vnesel svežino, kar je bila novost v tedanjem jugoslovanskem filmskem svetu. Leta 1954 je film na prvem filmskem festivalu v Pulju prejel nagrado za najboljši film, režijo in glavno žensko vlogo, prav tako pa tudi nagradi žirije kritikov in novinarjev za režijo. Ime naslovne junakinje je 2001 postalo ime nacionalne filmske nagrade na Festivalu slovenskega filma.

V filmu Ne čakaj ne maj so maturanti iz njegovega predhodnika že študentje. Celovečerec "odlikujejo odlična igra že znanih, a vseeno neprofesionalnih igralcev, razgibana dinamika, prisrčen humor in prijetno lahkoten duh, za katerega se zdi, da bi še mrtvega spravil v dobro voljo," so v sporočilu za javnost navedli besede filmskega zgodovinarja Petra Stankovića. Znana je tudi zimzelena popevka Ne čakaj na maj iz tega filma, za katero je glasbo zložil Borut Lesjak, avtor besedila je Frane Milčinski. Pesem je odpela Olga Bedjanič, ki je v filmu odigrala vlogo Hiperbole.

Film Čap – trenutki odločitev je dokumentarni portret Čapa, ki je bi uspešen režiser, a obenem tudi zelo osamljen in nesrečen človek. Kljub nagradam in prepoznavnosti se je režiser bojeval z ideologijami, ki so ga nenehno dušile. Skozi 31 let trajajočo kariero je posnel kar 32 filmov, za svoje delo je med drugim prejel nagrado na festivalu v Benetkah in osvojil grand prix na prvem festivalu v Cannesu. O Františku Čapu, ki je umrl 12. januarja 1972 v Ankaranu, v dokumentarcu med drugim spregovorijo igralci Milena Dravić, Franek Trefalt in Demeter Bitenc ter snemalec Ivan Marinček.

Čáp – trenutki odločitev