nepojasnjene bolečine

Se vas je nenadoma polastil močan glavobol? Vas boli okoli popka?

Mare Koren
14. 8. 2022, 14.12
Deli članek:

Vsaka drobna bolečina še ne pomeni, da je z vami kaj narobe. A če opazite katerega od spodaj naštetih simptomov, se morate takoj odpraviti k zdravniku – na prvi pogled nedolžna nevšečnost je lahko znak resne bolezni.

Dreamstime
/

NENADEN MOČAN GLAVOBOL

Možna diagnoza: možganska anevrizma

Možganska anevrizma je balončku podobna tvorba na žili (žilah) v možganih. Izboklina po navadi nastane na mestih, kjer je žilna stena oslabela. Ko se tvorba napolni s krvjo, lahko poči in povzroči kap. Če začutite nenadno močno bolečino v glavi, pokličite rešilca. Krvavitev v možganih zaradi možganske anevrizme ni zelo pogosta (v razvitem svetu prizadene okoli 100 tisoč prebivalcev na leto, v Sloveniji okoli 200), vendar je smrtno nevarna. Hiter odziv vam lahko reši življenje! Zdravnik bo sum možganske krvavitve ob hitrem ukrepanju preveril z računalniško tomografijo možganov. Dodaten dokaz, da gre za anevrizmo, so opozorilni znaki, kot so glavobol, trd vrat in bruhanje, ki se lahko pojavijo nekaj dni, preden anevrizma poči. Ti znaki se pojavijo v približno 40 odstotkih primerov. Kadilci, ljudje z visokim krvnim tlakom in alkoholiki so bolj nagnjeni k nastanku anevrizme. Posebno previdni morate biti, če imate anevrizmo v družini, torej če jo je imel kdo od sorodnikov.

BOLEČINA OKOLI POPKA

Možna diagnoza: vnetje slepiča

Bolečina okoli popka v zgornjem delu trebuha, ki se seli v spodnji desni del trebuha in tam postane močnejša, je po navadi prvi znak vnetja slepiča. Sledijo izguba teka, slabost, včasih bruhanje, povišana telesna temperatura in zaprtje ali driska s črevesnimi plini. Če začutite takšno bolečino, takoj obiščite urgenco. Zelo verjetno vas bodo morali takoj operirati. Če se slepič razlije, lahko bakterije iz črevesja prodrejo v trebuh, kar je zelo nevarno. Slepič se lahko vname iz različnih razlogov, med drugim zaradi glistavosti ali raka. V veliko primerih pravega vzroka vnetja ne odkrijejo. Vnetje se zdravi s kirurško odstranitvijo ali antibiotiki, terapiji z zdravili sledi odstranitev slepiča.

Dreamstime
/

OBČUTLJIVE TOČKE NA MEČIH

Možna diagnoza: globoka venska tromboza

Globoka venska tromboza je v nasprotju s površinsko vensko trombozo zelo nevarna, lahko celo smrtna. Prav zato jo je nujno dovolj zgodaj prepoznati in jo čim prej zdraviti. Kako jo prepoznamo? Če je manjše področje na vaši nogi boleče, je mogoče, da imate pod mišičevjem nevaren strdek. Kadar je vena zamašena le delno, simptomov včasih ni, sicer pa se poleg bolečine lahko pojavijo oteklina uda, modrikasta obarvanost, toplota na predelu, kjer je strdek, nabreknjenje podkožnih ven. Tveganje za globoko vensko trombozo je večje, če jemljete kontracepcijske tablete ali ste nedavno prestali daljšo vožnjo z letalom oziroma avtomobilom. Z odhodom k zdravniku lahko sicer počakate kak dan, a le če noga ni otečena oziroma če bolečina ne napreduje.

BOLEČINA V KRIŽU IN VROČINA

Možna diagnoza: vnetje ledvic

Bolečina v križu, slabost in visoka temperatura so znaki, da je z vami nekaj narobe. Takšni znaki se po navadi razvijejo pri bakterijskih okužbah, ko se bakterije iz sečnega trakta razširijo v ledvice. Bolezen se lahko začne kot tipično vnetje sečil, ki pa, če okužba preide na ledvice, lahko postane nevarnejše. Zelo pomembno je, da čim prej začnete uživati antibiotike, zato ne odlašajte z obiskom zdravnika. Tveganje za okužbo ledvic je večje, kadar seč ne more odtekati kot običajno. To se lahko zgodi med nosečnostjo, ko je maternica povečana, ter pri tumorjih mehurja ali ledvičnih kamnih. Ker seč zaradi prepreke zastaja, se bakterije pretirano namnožijo.

HUDI MENSTRUALNI KRČI 

Možna diagnoza: endometrioza

Če zdravila, kot sta ibuprofen ali naproksen, ne pomagajo pri menstrualnih krčih, gre lahko za endometriozo – stanje, pri katerem tkivo, ki tvori notranjo plast maternice, raste tudi zunaj maternične votline. Endometrioza vpliva na plodnost in je zelo pogosta. Ima jo od 40 do 60 odstotkov žensk, ki jih mučijo boleče menstruacije. Endometriozo zdravijo s kontracepcijskimi tabletami. Če bolečina ne mine, zdravniki odvečno tkivo operativno odstranijo. Ginekolog diagnoze ne more postaviti zgolj s pregledom. Če odkrije povečane jajčnike, so potrebne nadaljnje preiskave z ultrazvokom, CT-jem ali magnetno resonanco. Najzanesljivejša metoda za odkrivanje endometrioze je laparoskopija.

Dreamstime
/

BOLEČINA MED LOPATICAMI

Možna diagnoza: srčni infarkt

Približno 30 odstotkov ljudi, ki imajo srčni infarkt, ne čuti značilnega pritiska v prsih. Pri ženskah je običajnejša bolečina med lopaticami, pa tudi bolečina v čeljusti, pomanjkanje sape in slabost. Če imate naštete simptome, nujno potrebujete zdravniško pomoč. Prosite nekoga, dan vas odpelje na urgenco, ali pa pokličite rešilca. Infarkt nastane zaradi zamašitve ene od srčnih arterij. Žila se najpogosteje zamaši zaradi arterioskleroze, za katero je značilno kopičenje maščob, tudi holesterola, v steni arterij. Zdravnik srčni infarkt ugotovi s preiskavami, kot so EKG, krvne preiskave ali koronarografija. Zožene oziroma zaprte dele koronarnih arterij zdravniki operacijsko razširijo s posebnimi balončki ali pa v žilo vstavijo žilno opornico.

NOČNA BOLEČINA V ZOBEH

Možna diagnoza: bruksizem oziroma škripanje ali stiskanje zob

Gre za ritmično krčenje čeljustnih mišic, pogosto ponoči, ko spite. Posledica bruksizma so lahko bolečine obraza in jutranje bolečine v čeljusti, ki nastanejo zaradi utrujenosti mišic. Čeprav se sliši nedolžno, lahko bruksizem resno načne zdravje zob. Poškoduje lahko zobe, povzroči luknje v njih in obrabi zobno prevleko. Zobje so občutljivejši in se hitreje obrabijo. Bruksizem se lahko pojavi iz različnih razlogov, in glede na to ga tudi odpravljamo. Po navadi je posledica prevelike izpostavljenosti stresu ali nepravilnosti in motenj v ugrizu, lahko pa gre tudi za stranski učinek jemanja zdravil za zdravljenje depresije. Zdravljenje je prilagojeno razlogu za nastanek. Če je posledica stresa, zdravnik svetuje sproščanje ali po potrebi posvet pri psihoterapevtu, včasih pa predpiše tudi mišične relaksante. Če je težava v ugrizu, je treba k zobozdravniku, ki izbrusi in preoblikuje ugriz tako, da ni več moteč, ali pa predpiše okluzijsko opornico, ki jo nosite ponoči in preprečuje škripanje z zobmi. Če so vzrok zdravila, se ta običajno zamenjajo, zdravnik pa tako kot pri stresu predpiše zdravila za sprostitev mišic.