Slovenija

Podporniki in nasprotniki nove občine Golnik zbrali podpise

Kranj, 23. 11. 2021 14.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Predstavniki Iniciative S Kranj so pred razpravo državnega zbora o razpisu referenduma za ustanovitev občine Golnik poslanki Mateji Udovč v Ljubljani izročili več kot 1000 podpisov krajanov v podporo novi občini. Mestna občina Kranj pa je poslance seznanila z več kot 1500 podpisi proti novi občini. Stališča poslancev do referenduma so sicer različna, glasovanje pa je predvideno za četrtek.

Kot so izpostavili v iniciativi za ustanovitev nove občine, so več kot 1000 podpisov v podporo nastanku nove občine in referendumu zbrali v dobrem tednu dni. Podpise so zbrali na območju, kjer bi nastala nova občina in kjer živi nekaj več kot 10.000 ljudi. Kot trdijo, podpisi dokazujejo najmanj 70-odstotno podporo nastanku nove občine in na referendumu pričakujejo več kot 90 odstotkov glasov za novo občino.

Ob tem so prosili poslanko Matejo Udovč, da danes poslancem prebere tudi njihovo pismo. V njem poudarjajo, da bi občina Golnik izpolnjevala vse zakonske zahteve za ustanovitev in bi bila 53. največja občina v državi. Od poslancev pričakujejo soglasno podporo razpisu referenduma, saj bi bil, kot navajajo, glas proti tudi glas proti ustavi.

"Čeprav ne želimo Mestni občini Kranj ničesar ukrasti, pa je bil odziv njenih organov povsem neprimeren. Lotili so se nas z lažmi in žaljivkami. Najbolj je bolela tista, da bi z izločitvijo nove občine vsi izgubili. Da znajo z našim denarjem upravljati le na mestni občini, mi pa bi ga zapravili. Ali pa, da novo občino podpira le peščica," so zapisali.

Ob očitkih, da predlog ustanovitev nove občine ne uživa velike podpore, so se lotili tudi zbiranja podpisov. Kot je ob današnji predaji podpisov izpostavila predstavnica civilne iniciative Barbara Gunčar, podpisi, ki jih je zbiralo okoli 30 ljudi, predstavljajo jasno voljo prebivalcev, da si želijo imeti novo občino.

Se bo Golnik odcepil od Kranja?
Se bo Golnik odcepil od Kranja? FOTO: Google Maps

V Kranju zbrali 1500 podpisov proti odcepitvi

Na drugi strani pa je Mestna občina Kranj danes sporočila, da so v krajevnih skupnostih, ki naj bi bile vključene v referendumsko območje in novo občino, zbrali že okoli 1500 podpisov proti odcepitvi od kranjske občine. Od tega so jih skoraj 500 prispevali krajani Krajevne skupnosti Golnik, kar je absolutna večina celotnega volilnega telesa v tej krajevni skupnosti.

"Podatek z Golnika jasno sporoča, da si krajevna skupnost, po kateri naj bi bila poimenovana nova občina, nikakor ne želi odcepitve in ne želi biti vključena v referendumsko območje. Po naših informacijah in odzivih s terena pa bi bilo podpisov še mnogo več, če bi jih zbirali organizirano," je izpostavil kranjski župan Matjaž Rakovec.

Kot navajajo na kranjski mestni občini, vse od konca septembra, ko je skupina poslancev vložila predlog za razpis referenduma, prejemajo številna vprašanja, pobude in tudi podpise proti odcepitvi dela občine, saj da je morebitni referendum za novo občino nepotreben, potraten z vidika javnih financ in celo nesprejemljiv. V nekaterih krajevnih skupnostih, ki naj bi bile vključene v referendumsko območje, so posamezni krajani izrazili željo, da v odgovor na pobudo iniciative za odcepitev dela občine tudi sami zberejo podpise in s tem izrazijo nasprotovanje.

Stališča poslancev do referenduma o Občini Golnik različna, glasovanje v četrtek

Poslanci DZ so v današnji razpravi glede predloga za razpis referenduma o ustanovitvi nove občine Golnik z izločitvijo iz Mestne občine Kranj predstavili različna mnenja. Izpostavili so vrsto pomislekov v zvezi s predlaganim referendumom in novo občino, podporo razpisu referenduma pa so izrazili v SDS in SMC. Prvopodpisana vlagateljica predloga za razpis referenduma za ustanovitev Občine Golnik Mateja Udovč (SMC) je v uvodu ponovila, da bi nova občina obsegala 22 naselij in bi imela okoli 10.000 prebivalcev, po velikosti bi se tako uvrstila med 60 največjih občin v državi.

Izpostavila je, da predlog za ustanovitev nove občine izpolnjuje vse zakonske pogoje in da je treba prebivalcem dati priložnost, da se prek referenduma na najbolj demokratičen način sami odločijo, kje želijo živeti v prihodnosti.

"Podpisani predlagatelji nikakor ne razbijamo velike Mestne občine Kranj, saj v kolikor se izkaže, da je večinska volja na predlaganem referendumskem področju za svojo občino, to pomeni, da se prebivalci teh naselij že sedaj ne čutijo povezani z domačo občino in se jim tako zgolj omogoča prvi korak k izpolnitvi želja in potreb," je izpostavil Janez Moškrič (SDS).

Ob tem je poudaril, da je DZ v preteklosti v takšnih primerih vedno težil k temu, da se je volja in želja prebivalcev izpolnila, kar se je večkrat postavljalo celo pred takratne zakonske predpise. Povedal je, da SDS pobudo za razpis referenduma podpira in da bodo prebivalci v času do referenduma pretehtali med vsemi stališči, prednostnimi in slabostmi nove občine.

Tudi Robert Polnar (PS DeSUS) je izpostavil, da četrtkovo glasovanje v DZ ne bo pomenilo, da je nekdo za ali proti novi občini, temveč bodo odločali le o tem, ali bodo ljudem dali možnost, da svojo voljo izrazijo na referendumu. "Gre za to, ali lahko ljudem odrečemo odločanje o tako pomembnem vprašanju," je dejal.

Andrej Černigoj (NSi) pa je izpostavil, da je vsaka resna pobuda za ustanovitev nove občine vredna pozornosti in tehtanja njene upravičenosti. Enako je pri tej. Vendar se je izkazalo, da predlog nima večinske podpore lokalnih skupnosti, ki so ključni deležniki na lokalni ravni. "Izostala je podpora tistih, ki jih pobuda najbolj zadeva," je dejal. Da je premalo izražene podpore med prebivalci, so poudarile tudi nekatere opozicijske stranke. Kot je povedal Andrej Rajh, SAB referendum načeloma podpira, vendar pa v tem primeru vidijo le voljo peščice posameznikov in ne širše volje ljudstva, zato v stranki ne vidijo razloga za razpis referenduma.

Tudi Rudi Medved (LMŠ) je ocenil, da gre pri pobudi za izpolnjevanje interesov ozke skupine ljudi. Spomnil je, da referenduma in nove občine ne podpira niti Krajevna skupnost Golnik, po kateri bi se imenovala. "Tveganje, da bi bil razpis referenduma v neskladju z ustavo, je zato zelo veliko," je dejal. Predrag Baković (SD) je izpostavil vprašanje, kako bi se upoštevala volja prebivalcev te krajevne skupnosti, če večinsko ne bi podprli nove občine, a bi se vseeno znašli v njej, ker bi bili na referendumu preglasovani. Ocenil je, da so merila pri ustanavljanju novih občin preohlapna, zakon pa podnormiran in ne daje odgovorov na številna vprašanja.

"Smatramo, da bi morali imeti glasovalno pravico vsi občani Mestne občine Kranj ali pa bi moral biti tak referendum razpisan na podlagi podpore določenega odstotka volivcev v območju krajevnih skupnosti, ki naj bi postale nova občina. To bi pomenilo, da je pobuda dejansko odraz volivcev in ne le želja posameznikov," je dejal in napovedal, da predloga za razpis referenduma ne bodo podprli.

Ker ne gre za široko aktivacijo krajanov, pobudi nasprotujejo tudi v Levici. "Vsekakor pa se zavzemamo za tiste ključne rešitve, ki bodo v prihodnje preprečile tovrstne predloge, torej za regionalizacijo, decentralizacijo in vključevanje vseh občanov v procese odločanja na ravni občine," je dejala Nataša Sukič.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (34)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Apostol1
23. 11. 2021 17.27
+3
V bistvu dejstvo , da je čimveč občin gre na roko še najbolj SDS--u ker oni delajo razprtijo po Sloveniji in nihče drug.
LedenaGora
23. 11. 2021 17.04
+5
ker če bomo tako ločvali dajmo še ljubljano na šiško,bežigrad,vič,rudnik,moste,polje...
LedenaGora
23. 11. 2021 16.59
+5
občina gornik z sedežem v predmestju kranja (predoslje) ali so nori ali kaj?? mlaka pri kranju, kokra in predoslje so in vedno bojo del mesta kranj ne samo občine kranj!
Walter Pravicek
23. 11. 2021 16.56
+3
A grb že imate?Morebiti od doktorja,ki bi rad gradil razkošje v tem kraju.Bitenčev vitez.
DSS
23. 11. 2021 16.53
-3
Če je lahko postal Ankaran, ne vidim zakaj nebi mogel Golnik in je večji od Ankarana in ima 3 krat več prebivalcev.
disorderliness
23. 11. 2021 15.58
+4
V naravi človeka je, da je vsaj malce lokal patriot. Živim v občini, ki šteje skupaj 3500 duš, in vam povem, da ni vredna počenega groša. Svoje sokrajane v to zaradi lokal patriotizma ne bom prepričal nikoli. Na tak način je bil ustanovljena moja občina in še mnogo drugih. Realno gledano je pa, kar se tiče funkcionalnosti, bi morali vse občine v državi prepovedati in se reorganizirati nazaj na regije. To, kar imamo pa sedaj, ni drugega, kot kriminal. Vsaka občina ima malo morje zaposlenih, ki so sami sebi namen, in se za neke drobne pločnike in rondoje pufajo v nedogled, skozi politiko pa uveljavljajo svoje klientelistične interese.
Minerva
23. 11. 2021 15.43
+4
Imajo svoje KS, če bi bili sposobni kaj narediti, bi skozi KS to komot dosegli. In ti naj bi dobro vodili novo občino ?
PuabloC
23. 11. 2021 15.36
+7
Volitve se bližajo, ljudje. Treba je mobilizirat volilno bazo v svojih okrajih. Pokvarjena Gunčarca do amena.
Jaka Jack
23. 11. 2021 15.33
+9
Glede na velikost Slo. bi bil dovolj en župan ali max pet, upravne enote bi pa lahko veliko več delale preko spleta.
Walter Pravicek
23. 11. 2021 16.57
+1
Bi morebiti delale,če se nebi sedaj izmikali,kot recimo ZPIZ.
Bolcn
23. 11. 2021 15.31
+5
Res je da je občin preveč...ampak Kranjska občina je poden, občani vemo zakaj.
1muvwndr
23. 11. 2021 15.29
+1
To je to, kar Slovenija potrebuje: še večji državni aparat.
oježeš
23. 11. 2021 15.28
+9
Dajte nehat drobiti občine, že tako jih je za polovico preveč. To je ogromno režije, ki samo črpa denar. Raje se začnite med seboj pogovarjati, sodelovati in skupaj snovati delo, ki bo koristno za vse. Zakaj je treba vedno več sovraštva v tako majhni državici? Na koncu bo rada že vsaka ulica svoja občina. Smo res tako daleč, da se ne znamo pogovarjati, sodelovati in uresničevati dogovorjeno? Ampak smo vedno večji sovražnik eden drugemu, pohlep po nazivih in funkcijah, ker koncu koncev če bo še več občin, bodo v njihovih okoljih nekateri zadovoljni, nekateri nezadovoljni, kot je zdaj. Začnite premišljevati in raje manjšati število občin, pa bodite bolj prijatelji med seboj in sodelujte tako v načrtih kot izvedbah načrtov. Je res le postavljanje naziva ŽUPAN tisto, kar si nekateri želijo, da se počutijo pomembne?
rogla
23. 11. 2021 15.26
+7
Občin je že sedaj najmanj 20 preveč! Nove niso potrebne!
1muvwndr
23. 11. 2021 15.31
+5
20? Pariz, London, New York... imajo po enega samega župana, pa jih je vsaj 3x več kot vseh nas v Sloveniji. Seveda ni denarja za narediti karkoli, če pa se vsega porabi samo za futranje 10x prevelikega državnega aparata!!!
konstruktor
23. 11. 2021 15.26
+8
Hahaha, volja ljudstva je najbolj sveta...dejte zorganizirat referendum, če je ljudstvo za to, da se tričetrt občin rajš ukine ....
slim386
23. 11. 2021 15.25
+3
Občinska mafija je hujša od državne
Sortegilio
23. 11. 2021 15.19
+8
Guncarjeva je stokrat kandidirala za županjo, zdaj pa takole meša štrene. Naj si najde en resen siht ne pa tole.
DSS
23. 11. 2021 16.49
+3
Sj ona nebo nikoli županja niti na Golniku.
VelikoVedro
23. 11. 2021 15.17
+5
Skrajni čas je za združevanje občin, ne pa tole 200+ in še kar nove. Max. 20-30 občin z dobro plačanim in sposobnim vodstvo, pa bo več napredka in veliko manj stroškov.
1muvwndr
23. 11. 2021 15.34
+4
Predlagam 6 občin: Ljubljana, Celje, Maribor, Kranj, Novo Mesto in Koper. Če pa hočemo še več občin, bom naredil referendum, da moja bajta postane občina. Sem prepričan, da bo na referendumu 100% udeležba.
DSS
23. 11. 2021 16.50
-2
85391
23. 11. 2021 15.13
+13
Za vsako občino svoj župan, pobčinski svet,občinska uprava in njihove tajnice, njihovi poslovni prostori, pisarne, službena vozila, njihova protokolarna kosila in prenočišča......nobeden od njih nina minimalcu, ampak vsak dobi nadpovprečno plačo in kdo vse to financira???
gappy666
23. 11. 2021 15.09
+7
Si sds-ovce rihtajo svoje občine... si bojo bolnico zgradili?
modelx
23. 11. 2021 15.09
+8
gunčarca je stara mladinsko-partijska bluzerka. v glavnem nič delala v življenju.