Slovenija

Vlada podprla amandmaje k noveli zakona o duševnem zdravju

Ljubljana, 12. 09. 2023 21.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Vlada je na dopisni seji dala soglasje k predlogu amandmajev k dopolnjenemu predlogu zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o duševnem zdravju. Kot so sporočili iz Urada vlade za komuniciranje, je s predlogom amandmajev bolj jasno opredeljena mreža izvajalcev, ki izvajajo storitve in programe za duševno zdravje.

Izraz "izvajalci psihiatričnega zdravljenja", ki ga uporablja veljavni zakon, bo z amandmajem ustrezneje nadomestili z izrazom "izvajalci zdravljenja duševnih motenj", med katere spadajo vsi izvajalci zdravstvene dejavnosti na področju duševnega zdravja na primarni, sekundarni in terciarni ravni zdravstvene dejavnosti.

Ob tem predlog amandmajev usklajuje predlog zakona z določbami družinskega zakonika. Na podlagi prvega odstavka 145. člena omenjenega zakonika starši štejejo za zakonite zastopnike otroka v najožjem pomenu besede, ker svoje upravičenje črpajo neposredno iz zakona.

Bolj jasno opredeljena mreža izvajalcev, ki izvajajo storitve in programe za duševno zdravje.
Bolj jasno opredeljena mreža izvajalcev, ki izvajajo storitve in programe za duševno zdravje. FOTO: Shutterstock

Otroka, ki nima staršev ali za katerega starši ne skrbijo, v skladu s prvim odstavkom 257. členom sodišče postavi pod skrbništvo in mu imenuje skrbnika. Skrbnik je zakoniti zastopnik otroka v širšem pomenu besede, ker pridobi upravičenje za zastopanje na podlagi odločbe sodišča. Glede na navedeno, dodajanje termina skrbnik iz 257. člena zakonika k urejanju pravic zakonitega zastopnika mladoletne osebe ni potrebno, ker se termin zakoniti zastopnik uporablja za starše oziroma skrbnika, so še pojasnili na Uradu vlade za komuniciranje (Ukomu).

Dopolnitve zakona o duševnem zdravju bodo v parlamentarni razpravi na septembrski seji državnega zbora. Na odboru državnega zbora za zdravstvo so predlog novele podprli poslanci koalicijskih strank Svoboda, SD in Levica, proti pa so bili poslanci opozicijske SDS.

Vlada želi s predlogom odpraviti neustavnost ter zagotoviti varstvo človekovih pravic na področju osebne svobode, varstva človekove osebnosti in dostojanstva ter svobode gibanja. Izboljšati želijo dostop do storitev in preprečiti podaljšanje čakalnih dob za namestitev v varovane oddelke.

Glavni cilj novele zakona je implementacija odločb ustavnega sodišča iz let 2015 in 2019. Obstoječi zakon je namreč neustaven v delu, ki ureja postopek sprejema osebe, ki ji je bila odvzeta poslovna sposobnost, v varovani oddelek socialnovarstvenega zavoda.

Po mnenju poslanke SDS Karmen Furman pa ministrstvo za zdravje pri pripravi novele ni slišalo stroke, pač pa je bila njihova želja le "narediti kljukico", da spremembe sledijo odločbam ustavnega sodišča. Predlog novele je po njeni oceni slab.

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kiropraktik
13. 09. 2023 08.23
+2
Vlada naj najprej preveri svoje duševno stanje!
punkracij
12. 09. 2023 21.52
+2
Ima za sebe to novelopredvidevam ,da bi ljudi izven okvirja radi prikazovali za normalne,to ne bo šlo.Priblizuje se kritična masa in zgodila se bo ulica kot je še ni bilo.