Slovenija
828 ogledov

Hojs o očitkih o čistki v policiji

Aleš Hojs Žurnal24
Notranj minister Aleš Hojs zavrnil očitek o politizaciji policije, novela zakona o organiziranosti in delu v policiji je po njegovem mnenju prvi korak k večji strokovnosti policije.

Notranji minister Aleš Hojs je v oddaji Politično na Televiziji Slovenija na očitke, da gre pri spremembi zakona za politične čistke, odgovoril, da so se pogovori o spremembi zakona začeli že leta 2009. Dejal je, da je nekdanja direktorica policije Tatjana Bobnar, ki jo je v času vlade Marjana Šarca na položaj postavil takratni notranji minister Boštjan Poklukar, poleg sedanjih sprememb predlagala tudi spremembe na nižjih nivojih.

Na očitke, da z zakonom dovoljujejo politične čistke, je dejal, da je bil zakon v javni obravnavi in da opozicija, kjer se je obregnil predvsem ob LMŠ, ob obravnavi zakona v DZ ni problematizirala člena o menjavanju kadra. Po njegovih besedah je namreč že Poklukar predlagal, da se NPU umesti "nižje, kot je sedaj".

Poklukar je odgovoril, da daje sprememba zakona "ministru možnost lomastenja po operativnih postopkih policije". "Deklasira praktično Nacionalni preiskovalni urad (NPU) na delo nekega drugorazrednega oddelka in začenja se politična čistka v policiji," je dejal.

Ker merila in pogoji za izbiro kadrov zaenkrat še niso znani, je Poklukar poudaril, da na visoke položaje lahko pride "marsikdo". Kljub temu očitkov o tem, da so predlogi za spremembe zakona nastali v času prejšnje vlade, ni zanikal.

Mandat prenehal približno 130 policijskim vodjem

Novela, ki je začela veljati 13. novembra, je prinesla spremembe glede umestitve in avtonomnosti NPU, ki je po novem notranjeorganizacijska enota uprave kriminalistične policije, ob čemer sta enota in direktor urada podrejena direktorju uprave. Poleg tega je po noveli prenehal mandat približno 130 policijskim vodjem. Med njimi tudi direktorjema uniformirane in kriminalistične policije, nato direktorjem vseh osmih policijskih uprav in 110 komandirjem policijskih postaj.

Na ministrstvu za notranje zadeve zatrjujejo, da lahko vsi delo nadaljujejo do začasne premestitve in da se bodo lahko za položaje vnovič prijavili. Izbirni postopek za vodilne položaje naj bi stekel v treh mesecih, a merila za postopek še pripravljajo.

Cilj novele zakona je zagotoviti boljšo organiziranost in fleksibilnejše delovanje policije, da se bo lahko učinkoviteje odzivala na vse varnostne izzive, so ob uveljavitvi zakona zatrdili na ministrstvu za notranje zadeve.

Očitke o čistkah v policiji je med drugim že zavrnil direktor policije Anton Olaj. V obeh policijskih sindikatih napovedujejo vložitev pobude za presojo ustavnosti in zakonitosti novele.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 5
  • QSprm 11:10 22.november 2021.

    Nepreklicno odstopljeni pajac in njegov zvesti psihoticni oproda ne moreta skriti idealiziranja gestapa. Degradacija visoko usposobljenih inkasantov v strankarsko milico, podrejeno perverzijam teh pacientov je samo logicno nadavljevanje izigravanja zakonoda je rusenja ustavne ureditve drzave.

  • Naklonsky 10:13 22.november 2021.

    Čistko je redno izvajal SD, nazadnje je to storil Šarec. Strokovno. Torej?

  • milan654 08:11 22.november 2021.

    hojsek in volaj naj takoj otstopita dega položaja da vaja ni sram in teh laži ddv