Moskisvet.com
zdravljenje bolečin v sklepih

Zdravje

Vzroki in zdravljenje bolečin v sklepih – koraki do boljše kakovosti življenja!

PR
29. 09. 2023 05.00
0

Bolečine v sklepih so lahko izjemno moteče in omejujoče, pri čemer lahko negativno vplivajo na vsakodnevno življenje posameznika. Bolečine v sklepih so kompleksen problem, ki zahteva celosten pristop k razumevanju vzrokov, diagnosticiranju ter učinkovitemu zdravljenju.

Četudi so bolečine v sklepih v večini primerov prehodnega značaja, te lahko trajajo in se razvijejo v kronične. Gre za izredno raznoliko in zapleteno področje težav, s katerimi se po najnovejših podatkih dnevno sooča kar 70 % odrasle populacije. Pri tem prednjačita kolenski ter ramenski sklep, ki jima sledi kolk. 

Ne glede na mesto pojavnosti so bolečine v sklepih ena najpogostejših neprijetnosti sodobnega sveta, imenovana tudi artralgija, za katero je vzrokov več.

Bolečine v sklepih se pojavijo kadarkoli, povsem neodvisno od starosti, in pri komurkoli. Zaradi tega se predvideva, da imajo ključno vlogo pri nastanku bolečin v sklepih genetske predispozicije

Kljub temu vsaka bolečina ni znak resnejših zdravstvenih sprememb, ker se ta praviloma redno pojavi po večjem telesnem naporu ali ob daljšem vztrajanju v nepravilni telesni drži, prav tako kot posledica naravnega procesa staranja ali kot odziv telesa na nezadostno telesno aktivnost. 

Bolečina v sklepih
Bolečina v sklepih FOTO:

So pa bolečine v sklepih lahko znanilec resnejših zdravstvenih težav. V primeru slednjega so bistveni čim zgodnejše prepoznavanje nenormalnih stanj, temeljita diagnostika in prilagojen program zdravljenja.

Vzroki za bolečine v sklepih

V Kliniki za fizioterapijo in telesno pripravo Medicofit se strokovnjaki pri sestavi individualnega rehabilitacijskega programa za paciente, ki jih pestijo bolečine v sklepih, opirajo tako na podatke o mestu poškodbe, resnosti ter trajanju te kot na psihofizično zmogljivost posameznika, njegov življenjski slog in zadane cilje (ti se čez čas tudi spremenijo). 

Iz tega razloga se še pred pričetkom zdravljenja temeljito posvetijo diagnostiki in izvedejo vse potrebne preglede, po potrebi opravijo slikovne preiskave, ter na ta način pridobijo potreben uvid v poškodbe, katerih izvor je izredno raznolik. 

Najpogostejše vzroke za nastanek bolečin v sklepih navajamo v nadaljevanju.

Revmatska obolenja (vnetja sklepov)

Revmatska obolenja se razlikujejo glede na simptomatiko bolečin v sklepih in mesto teh, skupno pa stroka beleži preko sto različnih oblik vnetij, od katerih med najpogostejše sodi revmatoidni artritis. Gre za kronično vnetno bolezen, katere nastop se povezuje z malimi sklepi rok ter zapestja, čeprav se v kasnejši fazi pogosto razširi na kolena in kolk. 

Njegovi simptomi se razvijejo bodisi nenadno bodisi postopoma, najpogosteje pa se kaže v obliki otekline, togosti sklepa, bolečine, nemalokrat tudi s splošno utrujenostjo, z izgubo telesne teže in s povečano telesno temperaturo, a so neredek pojav, posebej na mestih, kjer kost pritiska ob kite ali kožo, prav tako t.i. revmatoidni vozliči.

Artritis
Artritis FOTO: Arhiv naročnika

Kot drugi najpogostejši pojav je skupina artritisov, spondiloartritisi, ki prizadanejo periferne sklepe in hrbtenico. Med vsemi njimi izstopata psoriatični artritis in ankilozirajoči spondilitis. Prvi je kronična avtoimunska bolezen, povezana s kožno boleznijo, zaradi česar se pojavlja rdeča, na dotik izjemno občutljiva, luskasta koža (dovzetni za to obolenje so predvsem tisti z luskavico), ob tem pa imunski sistem napade vezno tkivo, kar povzroči tako vnetje kot bolečine v sklepih. V primerjavi z njim je ankilozirajoči spondilitis kronično vnetno revmatično obolenje, ki prizadane sakloilikalne sklepe in hrbtenico, kajti imunski sistem napade sklepe ter vezno tkivo v hrbtenici, kar povzroči okorelost in kronične bolečine, ki se ob daljšem počitku še okrepijo.

Vloga fizioterapevtskega rehabilitacijskega programa 

Obstajajo sicer antibiotiki, ki vnetja lajšajo, vendar zdravila, ki bi revmatska obolenja pozdravilo, ni. 

Ustrezen vadbeni program, oblikovan v sodelovanju več specialistov v kliniki Medicofit tako v največji meri blaži vnetja, preprečuje in upočasnjuje napredovanje obolenja, predvsem pa ohranja gibljivost telesa.

Osteoartroza

Degenerativno sklepno obolenje je izredno pogosto in spremeni stanje sklepnega hrustanca, ki postaja vse tanjši, vse bolj razpokan ter vse manj gladek. Ker je njegova vloga poskrbeti za tekoče gibanje, njegova prizadetost povzroči bolečine v sklepih, ki so najmočnejše v jutranjem času (po daljšem mirovanju), pokanje v sklepih in slabšo gibljivost, pri čemer niso izključeni niti prsti rok. 

Vloga fizioterapevtskega rehabilitacijskega programa

Osteoartroza v hujših, naprednejših primerih in v situacijah, ko se poškodbe ne zdravijo, lahko povzroči invalidnost, v najboljših pa le trajne poškodbe, ki osebi povzročajo hude bolečine v sklepih. 

Zgodnje prepoznavanje simptomov in zdravljenje, v kliniki Medicofit individualno prilagojeno klinični sliki pacienta, je zato usmerjeno v zmanjšanje simptomov ter preprečevanje napredovanja bolezni.

Poškodbe

Poškodbe, kakršne so izpah ali zvin gležnja, niso povezane z genetiko, saj gre najpogosteje za posledico udarca, športne ali travmatske poškodbe, te pa vsaj enkrat v življenju doletijo vsakogar. 

Nadvse pogoste so poškodbe hrustanca, za katere so dovzetni športniki in udeleženci prometnih nesreč (posledica direktnega udarca v sklep), poškodbe vezi, ki zagotavljajo stabilnost sklepov (najpogosteje so poškodovane kolenske vezi) ter povzročajo hude bolečine v sklepih, in izpahi ter zvini

Zvin gležnja
Zvin gležnja FOTO: Arhiv naročnika

Pri prvih, kjer sklep zdrsne iz naravnega položaja, prevladuje rama, pri zvinih pa je najbolj pogost pojav zvin gležnja. Razlika med njima je, da sklep pri zvinu nemudoma zdrsne nazaj v svoj primarni položaj, medtem ko izpah pri tem zahteva redukcijo oziroma medicinsko naravnavo sklepa. A ne glede na vrsto poškodbe prav vsaka lahko predstavlja osnovo za razvoj kroničnih bolečin v sklepih.

Vloga fizioterapevtskega rehabilitacijskega programa

Specialisti klinike Medicofit opažajo, da se kronične bolečine v sklepih pri pacientih, ki so utrpeli katero od navedenih poškodb, pojavljajo predvsem takrat, ko posameznik ni bil deležen pravilnega ali pravočasnega fizioterapevtskega zdravljenja in je zato razvil napačno biomehaniko gibanja.

Takojšnje ukrepanje je vsekakor nujno, v kolikor je sklep obarvan rdeče, na dotik topel in boleč, običajna gibljivost pa omejena, saj obstaja možnost okužbe, ki zahteva antibiotično zdravljenje

Gre za urgentno stanje, ki potrebuje temeljito diagnostiko, opravljeno s strani revmatologa, kasneje pa individualno prilagojeno zdravljenje z najnaprednejšimi fizioterapevtskimi tehnikami, kakršne se poslužujejo strokovnjaki v kliniki Medicofit.

Rehabilitacijski program tam tvori pregled, na katerem se izvedejo:
- analiza simptomov, funkcionalnosti in sposobnosti sklepa
- opredelitev morebitnih drugih težav
- klinični pregled s poudarkom na predhodnih operacijah in poškodbah, življenjskemu slogu ter družinski zgodovini bolezni, 
- specialni testi (artrokinematika, mišična moč, aktivna in pasivna gibljivost) in 
- slikovna diagnostika

Sledi specialna fizioterapija, prilagojena zdravljenju bolečin v sklepih, katere jedro tvorijo fizioterapevtske vaje, manualna terapija, trigger-point terapija in vaje za sklepno mobilizacijo ter sklepna mobilizacija mehkih tkiv, prav tako instrumentalna terapija (ultrazvočna terapija, 6D action, TECAR WINTECARE terapija, visokotonska elektrostimulacija HiTOP, visoko-energijski SUMMUS laser). 

Fizioterapija za zdravljenje bolečin v sklepih
Fizioterapija za zdravljenje bolečin v sklepih FOTO: Arhiv naročnika

Naloga vseh njih je pospešiti regeneracijo in celjenje poškodovanih tkiv. Ko ta izgubijo značilnosti vnetja, nastopi postakutna kineziologija, strokovno vodena vadba za povečanje stabilnosti in krepitev obsklepnih mišic. Ta se priporoča tudi kasneje, kot preventivna, postrehabilitacijska kineziogija, s katero se vzdržuje mišično moč in doseže optimalno funkcionalnost telesa, hkrati s tem pa preprečuje nastanek novih ali ponovitev starih poškodb.

Vsaka od naštetih faz zahteva nadzor strokovnjaka, ki pacienta opozori na morebitne nepravilnosti pri izvajanju vaj, ga spodbuja k uspešnemu premagovanju zadanih ciljev, prepozna, kdaj je čas za nadgradnjo vadbe in poišče vzroke za prisotne bolečine v sklepih.

Vse našteto zagotavljajo specialisti klinike Medicofit. -> Naročite se na pregled.

 

Sponzorirana vsebina

ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 393