Lukaku šele v besu zadel v polno, Martinez odhaja (VIDEO)

Katar 2022 1. Dec 202218:50 0 komentarjev

Belgijska nogometna reprezentanca se od mundiala v Katarju poslavlja že po skupinskem delu. Tretjeuvrščena ekipa svetovnega prvenstva izpred štirih let je po zmagi nad Kanado (1:0) in porazu proti Maroku (0:2) proti Hrvaški za napredovanje v osmino finala potrebovala zmago proti Hrvaški, a se je tekma končala z 0:0. Tragični junak rdečih vragov je postal Romelu Lukaku, ki je zapravil štiri res krasne priložnosti za zadetek.

Čeprav se je obračun med Hrvaško in Belgijo končal brez zadetkov, pa je bil razburljiv vse do konca. Zaradi zmage Maroka na drugem obračunu skupne F proti Kanadi (2:1) je bila to tekma, ki je odločila drugega potnika v izločilne boje. Belgijci so bili v prvem polčasu v napadu praktično nenevarni, vratar Hrvaške Dominik Livaković pa je bil, podobno kot Thibaut Courtois na drugi strani, brez dela.

Selektor rdečih vragov Roberto Martinez, ki je na začetku tekme v konici napada priložnost ponudil Driesu Mertensu, se je že ob polčasu odločil za menjavo. Na igrišče je prišel napadalec Interja Romelu Lukaku in se znašel v številnih priložnostih. Če bi bil v vrhunski formi, bi zlahka vpisal tudi hat-trick, tako pa je postal tragični junak.

Prvo izvrstno priložnost je 29-letnik zapravil v 61. minuti, ko je po odbiti žogi v kazenskem prostoru namesto nebranjenega dela mreže zadel vratnico Hrvatov. Že minuto pozneje pa je po izvrstni podaji Kevina De Bruyneja odlično skočil, a je žoga zletela čez prečko.

Napadi Belgije so se stopnjevali, povsem ob koncu pa je imel visokorasli napadalec še dve fantastični priložnosti za zlati zadetek. V 87. minuti mu je z desne strani podal Thomas Meunier, Lukaku pa je ob instinktivnem poskusu udaril mimo desne vratnice. Najbolj pa mu bodo navijači rdečih vragov zamerili akcijo iz 90. minute. Thorgan Hazard je poslal predložek z desne strani, Lukaku pa je žogo namesto strela z glavo ali nogo sprejel s prsmi in postala je lahek plen za Livakovića.

Po zadnjem sodnikovem pisku so se razočarani Belgijci posedli na tla, Lukaku pa je ob prihodu do klopi za rezerviste jezno udaril ob pleksi steklo.

Tolažbo je nato iskal v objemu pomočnika selektorja reprezentance, nekdaj izvrstnega napadalca francoske reprezentance, Thierryja Henryja.

Belgija je prvič po SP 1998 tekmovanje končala že v skupinskem delu, a ob tem velja opozoriti, da v Nemčiji 2006 in Južni Afriki 2010 ni nastopila. Vrhunec pa je ta generacija, kot že omenjeno, dosegla s tretjim mestom pred štirimi leti v Rusiji.

Po izpadu že po skupinskem delu je slovo od vodenja belgijske reprezentance napovedal selektor Roberto Martinez. Kot poročajo svetovni mediji, pa razlog za to ni bilo zgodnje slovo od Katarja. “To nič ne spremeni. Tudi če bi bili svetovni prvaki, bi zapustil belgijsko klop,” je dejal. Španec je rdeče vrage prevzel leta 2016, z njimi osvojil tretje mesto na SP 2018, na lanskem Euru pa izpadel po porazu proti Italiji. Pod njegovim vodstvom je Belgija dolgo časa zasedala prvo mesto na lestvici Fife.