Predsednik republike Borut Pahor bo na ljubljanskih Žalah položil venec k spominski vrbi, ki je bila lani posajena kot simbol žalovanja in sočutja do svojcev preminulih. Foto: BoBo
Predsednik republike Borut Pahor bo na ljubljanskih Žalah položil venec k spominski vrbi, ki je bila lani posajena kot simbol žalovanja in sočutja do svojcev preminulih. Foto: BoBo

Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v državi trenutno 25.910 primerov aktivnih okužb, kar je 254 več kot dan prej. V nedeljo so potrdili 201 okužb manj kot dan prej, v primerjavi s prejšnjo nedeljo pa 161 več.

Na navadnih oddelkih je zaradi covida-19 hospitaliziranih 174 bolnikov, na intenzivnih 59. Na navadnih oddelkih sta zaradi covida-19 trenutno hospitalizirana dva bolnika več kot dan prej, na intenzivnih oddelkih pa je zaradi covida-19 hospitaliziranih pet bolnikov manj, je na Twitterju sporočilo ministrstvo za zdravje.
Skupno število hospitaliziranih s potrjeno okužbo je sicer 384, kar je osem manj kot dan prej. Na navadnih oddelkih je še 140 bolnikov s covidom-19, na intenzivnih pa je takšnih še 11.
Umrlo je pet bolnikov s potrjeno koronavirusno okužbo, je še navedlo ministrstvo.

Prva oseba s potrjeno koronavirusno okužbo je v Sloveniji umrla na današnji dan, in sicer le dva dni po uradni razglasitvi epidemije covida-19 12. marca 2020. Na ljubljanski infekcijski kliniki je umrl starostnik iz enega izmed domov starejših občanov.

Doslej je v Sloveniji sicer umrlo med 6000 in 7000 ljudi, ki so se v 28 dneh pred smrtjo okužili z novim koronavirusom. Podatki se namreč razlikujejo. Covid-19 sledilnik navaja, da je število umrlih nekaj čez 6400, Nacionalni inštitut za javno zdravje pa omenja številko, ki presega 7100. V Sloveniji je bila presežna umrljivost lani, ko je bila epidemija covida-19 v polnem razmahu, po oceni statističnega urada 15-odstotna. Najhuje je bilo novembra, ko je bila presežna umrljivost kar 49-odstotna.

Sorodna novica Statistični pregled koronavirusa v Sloveniji

V Sloveniji smo od potrjenega prvega primera okužbe z novim koronavirusom do danes potrdili skoraj 920.000 okužb. V bolnišnicah pa so od začetka epidemije zdravili že okoli 30.000 covidnih bolnikov, kažejo podatki Sledilnika za covid-19. Trenutno jih je zaradi covida-19 hospitaliziranih okoli 230, kar po napovedih ministra za zdravje Janeza Poklukarja pomeni, da bolnišnice lahko začenjajo običajno izvajanje rednih programov.

Slovenija se je spominu vseh umrlih s covidom-19 poklonila 14. marca lani na posebni žalni slovesnosti, na kateri so v znak žalovanja in življenja ob drevoredu, ki vodi k ljubljanskim Žalam, posadili vrbo.

Dve leti od prve smrti zaradi covida-19
Klicni center za informacije o novem koronavirusu

Vladni klicni center za informacije o novem koronavirusu zaradi izboljšanja epidemioloških razmer, sproščanja ukrepov in upada števila vprašanj od 11. marca ne deluje več. Deloval je 441 dni z dvema krajšima prekinitvama, v tem času pa je odgovoril 379.000 klicateljem oziroma v povprečju na 860 klicev na dan.

Največ klicev je bilo v času zaostrovanja in sproščanja ukrepov za zajezitev širjenja novega koronavirusa, vsebina vprašanj pa se je tekom delovanja spreminjala. Na začetku je bilo največ vprašanj o simptomih bolezni covid-19, v nadaljevanju pa so prevladovala vprašanja s področja pogojev prehajanja državne meje, omejitev gibanja in zbiranja ter omejitev na področju ponujanja blaga in storitev.

V zadnjem času so bila najpogostejša vprašanja s področja karantene, izolacije in ravnanja v primeru stika z okuženim, cepljenja, digitalnega covid potrdila in testiranja. Ves čas so prejemali vprašanja s področja konzularnih zadev, kot so pogoji vstopa v druge države, so zapisali v sporočilu za javnost.

Klicateljem so informacije podajali študenti medicinske fakultete UL, proti koncu delovanja pa tudi študenti veterinarske fakultete in Fakultete za farmacijo UL ob pomoči strokovnjakov, ki so jih prispevale prej omenjene inštitucije. V dveh letih so za delo v centru usposobili več kot 200 študentov, v povprečju jih je dnevno na klice odgovarjalo 11.

V nedeljo so potrdili 201 okužb manj kot dan prej, v primerjavi s prejšnjo nedeljo pa 161 več.
Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov trenutno znaša 1997, kar je 23 več kot dan prej.

Za 12 pa se je zvišalo število potrjenih primerov v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev, ki zdaj znaša 1220. Po podatkih NIJZ je enim odmerkom cepiva proti covidu-19 cepljenih 1.264.207 ljudi, z vsemi odmerki pa 1.219.367.