DL: Naša naravna dediščina - Drugačen pogled na Savo s Šentvida

3.12.2023 | 13:30

Pogled na rečno akumulacijo s Šentviške gore nad Čatežem (Foto: Barbara Kink)

Pogled na rečno akumulacijo s Šentviške gore nad Čatežem (Foto: Barbara Kink)

Z gradnjo hidroelektrarn na spodnji Savi se je izoblikovala veriga akumulacijskih bazenov. V reki so se zgodile velike spremembe: zmanjšala se je hitrost vode, na rečnem dnu se kopičijo organske in anorganske usedline. Akumulacijska jezera so sicer pretočna, vendar se je vodno okolje spremenilo, tako da vpliva na življenje in razširjenost večine živalskih vrst, najbolj pa na ribe hitro tekočih rek.

Ob umeščanju hidroelektrarne Brežice v prostor so bili načrtovani številni ukrepi za zmanjšanje vplivov posega na naravo. Vsi kljub obratovanju še vedno niso funkcionalni. Potopljene gramoznice v Vrbini nadomeščata dve večji pri Racelandu, namenjeni pticam, ob Močniku za želvo močvirsko sklednico, za dvoživke pa na več krajih. Najtežje je bilo nadomestiti suhe travnike in mehkolesno loko, ki so bili s posegom uničeni. V akumulacijski bazen so umeščene prvine za razgibanje brežin, plitvine, zasaditve, štirje otoki in trije splavi za gnezdenje čiger in galebov.

Na razširjenih delih nasipa so bili izvedeni poskusi gnezdilnih sten za vodomca. Zaradi krčenja drevesne vegetacije je bilo na ohranjenih linijskih strukturah na levem bregu Save postavljenih skoraj 90 netopirnic in vzpostavljenih 23 ekocelic za hrošče. Ob avtocesti je bil za ekstremne vodostaje povišan teren za umik divjadi. Ob jezovni zgradbi je bil zgrajen prehod za vodne organizme. Nekatere od teh ureditev so že prevzele svojo vlogo, druge še potrebujejo popravke, predvsem pa primerno vzdrževanje. Medtem pa je akumulacijsko jezero postalo pomembno prezimovališče za vodne ptice v Sloveniji. Razveselili smo se tudi naselitve bobra, ki z izjemno inženirsko žilico izvaja renaturacijo vodnega prostora.

Članek je bil objavljen v septembrski tiskani številki Dolenjskega lista

Barbara Kink, Zavod za varstvo narave

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava