Zmaga stanovalcev

Večstanovanjskih blokov na zelenicah v Šiški (zaenkrat) ne bo

L.J./STA
12. 4. 2022, 14.05
Posodobljeno: 12. 4. 2022, 14.07
Deli članek:

Ljubljanski mestni svet je po več zapletih sprejel spremembe občinskega prostorskega načrta. Med njimi ni tistih, ki so na zelenicah v Šišenski soseski 6 predvidevale gradnjo stanovanjskih blokov.

ŠS 6
Stanovalci Šišenske soseske 6 so se organizirali v boju za ohranitev zelenic.

Obravnavo občinskega prostorskega načrta so morali pred tem zaradi odsotnosti vseh soglasij dvakrat umakniti s sej, zadnja soglasja so prejeli šele minuli teden. V dokumentu je več sprememb in možnosti za novogradnje, izstopa pa dejstvo, da med spremembami ni tiste, ki bi omogočila štiri gradnje večstanovanjskih objektov na zelenicah v Šišenski soseski 6. Stanovanjske bloke bi tam gradil investitor Bojan Gjura, s katerim je občina že več kot desetletje v sodnem sporu, gradnji na zelenicah pa ostro nasprotujejo stanovalci soseske. 

V sodnem sporu ljubljanska občina izpodbija prodajne pogodbe, na podlagi katerih je Gjura s podjetjem Video art pred leti postal lastnik zemljišča v soseski. Občina v tožbi zagovarja stališče, da bi okrog 103.000 kvadratnih metrov nepremičnin na območju soseske moralo biti v lasti občine in etažnih lastnikov tamkajšnjih blokov, saj zemljišča predstavljajo ceste, parkirišča, poti, zelenice in podobno.

Skladno s predlogom sodne poravnave med občino in Gjuro bi ta občini in etažnim lastnikom tamkajšnjih blokov brezplačno odstopil skoraj celotno navedeno zemljišče, zase pa bi ohranil štiri parcele v skupni površini nekaj več kot 1035 kvadratnih metrov, kar pomeni odstotek vseh zemljišč. Gjura bi to storil pod pogojem, da bi na četverici parcel smel graditi bloke s skupaj približno 40 stanovanji.

Takemu predlogu poravnave med občino in Gjuro so ostro nasprotovali stanovalci Šišenske soseske 6. Kot so zapisali na spletni strani skupnosti Šišenske soseske šest, je občina rešitev, kot jo je sedaj predlagala, večkrat zavrnila sama, z obrazložitvijo, "da pobuda ni sprejemljiva saj gradnja novih objektov v zaključeni stanovanjski soseski ŠS 6 ni dopustna," in pa, "da poseg ni skladen s strateškim ciljem ohranjanja kvalitete bivanja in urbanističnim kriterijem varovanja odprtih zelenih površin v stanovanjskih soseskah." Take obrazložitve je občina podajala vse do leta 2018, zato so se stanovalci spraševali, kaj se je od sprejema zadnjih sprememb občinskega prostorskega načrta leta 2018 spremenilo. Dogovor med občino in Gjuro na spletni strani komentirajo: "Gre za neke vrste dogovor oz. poravnavo, ki se dogaja za hrbti stanovalcev, kljub temu da bomo njene posledice najbolj občutili prav mi."

Obina spor proti Gjuri na sodišču nadaljuje. Župan Zoran Janković trdi, da je bila poravnava dobra za stanovalce, saj da je Gjura želel le majhen del zemljišč.