IKT

(Intervju) Tehnološki razvoj poenostavlja življenje in poslovanje

Z uvajanjem vedno novih tehnologij se krepi digitalizacija na vseh ravneh, kar prinaša mnoge prednosti. O tem smo se pogovarjali s Samom Turkom, direktorjem Razvoja poslovanja v Telekomu Slovenije.

Podporniki obveščajo

FINANCE
IKT
Digitalna dostopnost bo sredi leta 2025 postala zakonska obveza – kaj to pomeni za podjetja?
IKT
DIGITALNA DOSTOPNOST
IKTRedakcija IKT Digitalna dostopnost bo sredi leta 2025 postala zakonska obveza – kaj to pomeni za podjetja?

Več o tem boste izvedeli na brezplačnem izobraževanju, ki ga organizira Zavod za digitalno dostopnost A11Y.si.

FINANCE
IKT
Kako je videti virtualni pomočnik za podjetniška okolja
IKT
ADD KONFERENCA
IKTPodpornik projekta Kako je videti virtualni pomočnik za podjetniška okolja

To boste lahko izvedeli na letni konferenci podjetja ADD, na kateri bodo govorili tudi o novi regulativi, ki bo krojila nadaljnji razvoj, ter o podatkih in umetni inteligenci.

FINANCE
IKT
Slovenski Kontron lansiral zasebno mobilno omrežje 5G v nemški proizvodnji
IKT
ZASEBNA 5G OMREŽJA
IKTPodpornik projekta Slovenski Kontron lansiral zasebno mobilno omrežje 5G v nemški proizvodnji

Gre za naložbo v robustno omrežno infrastrukturo, ki je pripravljena na prihodnost in podpira trenutne in prihodnje potrebe po brezžični povezljivosti v proizvodnji in skladišču

FINANCE
IKT
Kako bodo s pomočjo umetne inteligence preprečili izumrtje atlantskega lososa na Norveškem
IKT
NAGRADA ZA INOVACIJO
IKTPodpornik projekta Kako bodo s pomočjo umetne inteligence preprečili izumrtje atlantskega lososa na Norveškem

Rešitev je v okviru pobude Tech4Aall razvil Huawei skupaj z lokalnimi partnerji

FINANCE
IKT
Poziv za obnovo pravil enotnega digitalnega trga
IKT
DIGITALNI TRG
IKTPodpornik projekta Poziv za obnovo pravil enotnega digitalnega trga

Digitalno preobrazbo tradicionalnih industrij bi bilo treba voditi z jasnimi pravili za dostop in delitev podatkov

14.10.2022 08:00
Čas branja: 8 min

Še pred nekaj leti se je zdelo, da so telekomunikacije zrela panoga brez velikih razvojnih priložnosti, zdaj pa so se za tovrstna podjetja z razvojem tehnologije 5G, pandemijo, ki je spodbudila delo na daljavo, trajnostno mobilnostjo in pametnimi mesti, če omenimo le nekaj področij, pojavile nove tržne priložnosti. Kakšen je vaš (osebni) pogled na to?

Življenja in dela brez zmogljivih, zanesljivih in varnih komunikacij si ne moremo več predstavljati. Mobilne komunikacije približno vsako desetletje zaznamuje razvoj nove generacije mobilne tehnologije; vsaka nova generacija je v vseh pogledih tehnološko in storitveno bolj napredna. Tehnološki razvoj na tem področju se že tri desetletja tako rekoč ne ustavlja. Uporabniki, zasebni in poslovni, preprosto potrebujejo čedalje več prenosa podatkov in vse večje hitrosti ob čim manjši zakasnitvi kjerkoli, na katerikoli platformi in kadarkoli. Zanesljiva in varna povezljivost v vsakem trenutku je pomembna tako za zasebno rabo kot razvoj celotne družbe, za vse gospodarske vertikale in storitve e-zdravja, za razvoj pametnih mest in razvoj mobilnosti in še bi lahko našteval. Pri tem pa telekomunikacije še zdaleč niso zgolj mobilna in fiksna povezljivost, lahko rečemo, da so gonilna sila tehnološkega razvoja. Razvijamo rešitve, ki poenostavljajo življenja – od e-oskrbe in medicinskih storitev na daljavo do rešitev za učinkovito množično polnjenje e-vozil.

Širšo javnost zelo zanima, ali in kdaj bo mogoče televizijske programe prek brezžičnih povezav lahko spremljati enako kakovostno kot prek optičnih povezav, do katerih marsikdo še vedno nima dostopa. Se to lahko zgodi?

Najprej pojasnjujem, da v Telekomu Slovenije intenzivno gradimo in nadgrajujemo optično omrežje po vsej državi. Imamo največje in najsodobnejše optično omrežje; trenutno priklop nanj omogočamo že več kot polovici vseh slovenskih gospodinjstev. Sicer pa uporabnikom na lokacijah, kjer ni možnosti širokopasovnega fiksnega dostopa ali pa je ta v izgradnji, televizijo, internet in fiksno telefonijo zagotavljamo s kakovostnim mobilnim signalom prek mobilnega omrežja LTE/4G, s katerim pokrivamo več kot 96 odstotkov prebivalstva. Gre za rešitev, ki so jo razvili naši strokovnjaki in smo jo začeli uporabljati med prvimi na svetu, pomenila pa je nov korak k še večji neodvisnosti storitev od posameznih tehnologij. Uporabnikom namreč storitve zagotavljamo prek različnih žičnih in brezžičnih prenosnih medijev, uporabniška izkušnja pa je enaka ne glede na tehnologijo, ki deluje v ozadju. Konkretno pri spremljanju TV-programov to pomeni, da je uporabniku prek mobilne tehnologije na voljo optimizirana uporabniška izkušnja TV-platforme NEO, ki ni bistveno različna od izkušnje na optičnem omrežju. 5G na tem področju z gigabitnimi hitrostmi prenosa podatkov in še boljšimi zmogljivostmi prinaša nov razvojni korak v približevanju mobilnih in optičnih povezav.

Leta 2018 ste uvedli TV-platformo NEO, ki je v slovenske domove prinesla povsem novo izkušnjo spremljanja televizije. Kako ste zadovoljni z rezultati in kako vidite razvoj v prihodnje?

Svet, v katerem živimo, človeštvo spodbuja, da nenehno postavlja nove mejnike. Enega takšnih smo postavili s TV-platformo NEO, ki s svojimi funkcionalnostmi in uporabniškim vmesnikom sodi v sam svetovni vrh. Ne nazadnje to dokazujejo številne mednarodne nagrade, še bolj pa zadovoljstvo in rast števila uporabnikov platforme. S platformo NEO smo svojim uporabnikom med prvimi na svetu omogočili, da lahko vsebine, ki so dostopne prek televizije in drugih zaslonov, ter naprave pametnega doma z glasom upravljajo na enem mestu, in to v slovenskem jeziku. Omogočili smo, da lahko s preprostim glasovnim ukazom vsebine iščete po različnih poteh, na primer po imenu igralca oziroma igralke, naslovu filma ali serije, po ključni besedi, športu, ki ga želite gledati, in podobno. Ob vpeljavi je bila to precej korenita sprememba, po skoraj štirih letih pa je ena izmed glavnih funkcionalnosti, ki spreminja način spremljanja vsebin. Več kot 80 odstotkov uporabnikov glasovno upravljanje uporablja vsak dan. Prednost platforme je tudi v tem, da so jo razvili naši strokovnjaki, tako da jo stalno nadgrajujemo, in sicer skladno s povratnimi informacijami, ki jih prejemamo od uporabnikov. Lani smo na NEO omogočili tudi igranje iger v oblaku, igre so uporabnikom na voljo tako prek televizije kot mobitela. Verjamem, da bomo operaterji tudi v prihodnje agregatorji, ki bomo v domove pripeljali različne funkcionalnosti za poenostavljanje življenja.

Zadnje čase je veliko slišati o industrijskem internetu stvari (IIoT), ki naj bi občutno pripomogel k digitalizaciji industrije. Je 5G nujni pogoj za njegovo uvedbo?

5G trenutno ni pogoj za vzpostavitev industrijskega interneta stvari, saj druge komunikacijske tehnologije pokrivajo potrebe na tem področju. Gre za zajemanje, prenašanje, shranjevanje, obdelavo in prikaz podatkov za spremljanje in optimizacijo delovanja strojev. 5G bo postal nepogrešljiv takrat, ko bodo sistemi zahtevali visoko razpoložljivo in varno dvosmerno komunikacijo v realnem času tako v smislu zajema podatkov, na primer videa visoke ločljivosti, kot krmiljenja naprav in zagotavljanja izvajanja kritičnih procesov.

Kaj vse pravzaprav lahko omogoči IIoT?

Glavni cilj IIoT je izboljšanje učinkovitosti poslovanja. To pomeni, da z zajemom podatkov o delovanju strojev ter njihovim varnim prenosom v oblak in obdelavo v razumljive informacije lahko izboljšamo produktivnost strojev, pravočasno preprečimo okvare, povečamo razpoložljivost in posledično optimiziramo delovanje strojev. S posebnimi napravami, ki so nameščene na stroje, zajamemo podatke o njihovem delovanju, v napravi se podatki pripravijo in prek varne povezave prenesejo v oblak Telekoma Slovenije; vsi podatki so shranjeni v podatkovnih centrih v Sloveniji. Podatke obdelamo, analiziramo in uporabimo za nadaljnje odločitve.

Prednost digitalizacije industrije je tudi v tem, da na eni strani pomagamo proizvajalcem pri razvoju strojev, hitrejši odpravi napak in optimizaciji vzdrževanja, na drugi pa uporabnikom strojev, torej industrijskim podjetjem, ki s celostnim pregledom nad njihovim delovanjem izboljšajo uporabo, optimizirajo procese ter poskrbijo za stroškovno in proizvodno učinkovitost.

Ko smo že pri internetu stvari: ena izmed vaših storitev, ki jo že tržite, so tudi daljinske števčne meritve. Kako se je storitev prijela na trgu? Jo uporabljajo samo komunalna podjetja ali je primerna tudi za koga drugega?

Rešitev komunalnim podjetjem omogoča digitalizacijo števcev, merilnih mest ter vzpostavitev samodejnega odčitavanja porabe in stanja energentov. Daljinske števčne meritve sestavlja tudi sistem za učinkovito upravljanje in optimizacijo distribucije ter dobave energentov, na primer vode, toplote in plina v realnem času. Vpeljali smo kar nekaj pilotnih projektov, ne zgolj pri komunalnih podjetjih. V obdobju višanja cen električne energije in drugih energentov je rešitev aktualna tudi za podjetja in lastnike večjih stavb – tako poslovnih kot proizvodnih. Govorimo o energetskem upravljanju stavb, pri katerem z zajemom podatkov o porabi različnih energentov in podrobni analizi določimo ukrepe za učinkovitejšo rabo energije.

Katere so glavne koristi takšne storitve?

Ko govorimo o komunalnih podjetjih, daljinsko odčitavanje glede na ročno poteka neprimerljivo hitreje, odpadejo stroški prevoza, vzdrževanja vozil in ekipe, ki odčitava stanje. Natančnejši je lahko tudi obračun dobavljenih količin energije, kar zmanjša število reklamacij. Izboljšata se nadzor nad delovanjem distribucijskega omrežja ter evidenca umerjanja in zamenjave elementov omrežja. Poenostavita se tudi ugotavljanje napak na omrežju in odkrivanje komercialnih izgub. Skratka, učinki so trajnostni, prihranki so finančni, storitve so bolj prijazne do končnih uporabnikov, boljši je izkoristek energije. Poleg tega sistem deluje 24 ur na dan, vse dni v tednu, in zna tudi prek različnih alarmov takoj opozoriti na morebitne težave; tudi še preden postanejo zahtevne za sanacijo.

V kolikšnem času se povrne naložba vanjo?

Prihranki pri energetskem upravljanju stavb so vidni že v nekaj mesecih po uvedbi.

Lahko v kratkem pričakujemo podobne rešitve še na kakšnem drugem področju?

Razvoj se dogaja nenehno. S podjetjema ELES in NGEN smo predstavili napredno rešitev za učinkovito množično polnjenje e-vozil, ki je vodena na daljavo. Rešitev je del koncepta celostnega razvoja infrastrukture za množično polnjenje e-vozil E8, prikazali pa smo, kako lahko podjetja s tovrstnim sistemskim pristopom najceneje in ogljično nevtralno polnijo svoje vozne parke e-vozil. Na področju energetike poteka tudi razvoj rešitev za nadzor omrežij ter krmiljenje proizvodnje energije in njene porabe. Pri tem je pomembna tudi tehnološka zrelost rešitev, ki so že na voljo na trgu – na primer rezinjenje omrežja in industrijska CPE-oprema.

Kljub vsemu bo tehnologija 5G najprej prinesla koristi gospodarstvu. 5G naj bi omogočil tudi vzpostavitev zasebnih gospodarskih rešitev. Kakšna bodo ta omrežja in kaj bodo omogočala?

5G gospodarstvu poleg izjemno hitrega in bliskovito odzivnega prenosa podatkov prinaša tudi možnost vzpostavitve zasebnih 5G-omrežij. To pomeni, da lahko posamezno podjetje znotraj svojega območja vzpostavi lastno omrežje z zagotovljeno zmogljivostjo, odzivnostjo in izjemno stopnjo varnosti. Glavni potenciali so v industriji, energetiki in logistiki. Celostne rešitve za različne vertikale so tako zgrajene iz povezljivosti prek operaterjevega 5G-omrežja in oblačne infrastrukture ter aplikativnega dela s končnimi napravami, kar je večinoma v domeni partnerja. Operater ob tem skupaj s partnerjem ponuja celostno rešitev.

Je Telekom Slovenije že vzpostavil kakšno takšno omrežje? Na katerih področjih oziroma v katerih panogah vidite največji potencial?

V Telekomu Slovenije smo doslej vzpostavili nekaj testnih zasebnih 5G-omrežij, ki pokrivajo tako zahteve realnih industrijskih procesov kot laboratorijskih okolij. Omrežja so namenjena razvoju in testiranju prihodnjih zahtev industrije 4.0. Število tovrstnih omrežij se bo povečevalo skladno z zahtevami podjetij, ki preobražajo svoje poslovanje. Takšno omrežje trenutno v okviru EU-projekta 5G-LOGINNOV razvijamo tudi v Luki Koper, kjer smo vzpostavili namensko zasebno radijsko 5G-omrežje, in sicer kot del javnega omrežja z izoliranim jedrnim omrežjem, v katerem se zaključujejo vsi podatki, ki nastanejo znotraj Luke Koper. To pomeni, da podatki ne zapuščajo območja Luke Koper. Tovrstna rešitev omogoča maksimalno varnost in zasebnost podatkov ob izkoriščanju vseh prednosti mobilnih omrežij, kot so uporaba namenskega spektra in stroškovne učinkovitosti ob souporabi javnega radijskega omrežja.

Naslednje področje, o katerem se veliko govori, so pametna mesta. Imam občutek, da se je do zdaj o tem bolj govorilo, kot pa kaj zelo uporabnega storilo. Kdaj bomo v Sloveniji na tem področju dosegli kakšen večji preboj oziroma zakaj ga še nismo?

Rešitve za pametna mesta uvaja vse več občin vseh velikosti. Mi smo tovrstne rešitve zasnovali tako, da z njimi pokrivamo širok spekter potreb prebivalcev. Največ zanimanja je za rešitve, povezane s pametnim upravljanjem prometnih tokov in polnilnih postaj za električna vozila, rešitve za zmanjšanje izpustov in vodnih izgub, spremljanje kakovosti zraka, voda, ravni hrupa in padavin ter rešitve za dvig energetske učinkovitosti. Priljubljene so tudi rešitve za varčno in pametno razsvetljavo, enotne mestne kartice ter rešitve za spremljanje zadovoljstva občanov. Vse navedene rešitve povezuje enotna platforma Modro mesto, ki je enostavna za upravljanje, ob tem pa odprta tudi za povezave s tretjimi ponudniki in nadgradnje, ki jih bo prinesel nadaljnji tehnološki razvoj.

Kje že delujejo vaše rešitve s področja pametnih mest?

Naše rešitve pametnih mest že delujejo v mnogih občinah, na primer v Novi Gorici, Novem mestu, Izoli, Kranjski Gori, Tržiču, Zagorju ob Savi. Vpeljava enotne mestne kartice in uvedba rešitev na področju mobilnosti trenutno potekata tudi v mestni občini Celje.

Ste eden vodilnih slovenskih ponudnikov infrastrukture kot storitve. Katere so njene glavne prednosti?

Bistvo storitve je, da podjetja razbremenimo skrbi in aktivnosti, povezanih z načrtovanjem, vzpostavljanjem, upravljanjem in vzdrževanjem infrastrukture, kar ponavadi zahteva specializirana znanja zaposlenih, pa tudi naložbe. Pri nas lahko podjetja dobijo rešitev na ključ, skrbimo pa tudi za brezhibno delovanje. V Telekomu Slovenije lahko ustrezno strojno opremo in storitve informacijske tehnologije zagotovimo za tako rekoč vsako podjetje. Informacijsko tehnologijo upravljamo v različnem obsegu, odvisno od želja in potreb naročnika; storitev lahko vključuje upravljanje delovnih postaj, strežnikov ali omrežja, klicni center (pomoč na daljavo, po potrebi na lokaciji naročnika) in druge storitve. Oprema v upravljanju je lahko v naši ali pa v lasti naročnika.

V zadnjem obdobju aktivno promovirate tudi storitve IT-podpore, ki so namenjene tudi manjšim podjetjem. Lahko poveste kaj več o tem?

Na trgu je boj za IT-strokovnjake vse večji, mnoga, predvsem manjša in srednja podjetja pa nimajo tovrstnih strokovnjakov. Zato je vse več tudi povpraševanja po zagotavljanju celostne podpore in varnosti informacijskega okolja, tako da smo se odločili, da podjetjem ponudimo prav to, IT-podporo. Storitev je standardizirana in namenjena tako podjetjem in podjetnikom, ki nimajo specialista za to področje, kot tistim podjetjem, ki strokovnjake sicer imajo, vendar so pogosto preobremenjeni z operativnimi nalogami, zaradi česar jim zmanjka časa za sistematično skrb za informacijsko varnost. Te strokovnjake lahko z našo IT-podporo razbremenimo rutinskega dela upravljanja računalnikov in reševanja tehničnih zagat, ki jih imajo njihovi sodelavci z računalniki. Naši strokovnjaki tako postanejo zunanja IT-podpora, ki je na voljo 24 ur na dan.

Pomanjkanje kadra je nasploh velika težava IT. Imate v Telekomu Slovenije dovolj strokovnjakov, da lahko storitve opravljate kakovostno?

V Telekomu Slovenije imamo veliko znanja in izkušenj, tako da zagotavljamo vrhunsko kakovost storitev. Seveda se tudi mi na trgu bojujemo za najboljše, ob tem pa štipendiramo dijake in študente ter tesno sodelujemo s fakultetami. Mnoge naše rešitve so rezultat razvoja več partnerjev, kjer vsak partner vloži specifično znanje, skupaj pa na trgu ponudimo celostno rešitev.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite + poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Nepremičnine
Nepremičnine Kakšen mora biti kakovosten servis kosilnice

Vključevati mora vse potrebne preglede in popravila kosilnice oziroma vrtnega traktorja ali riderja – opravite ga pri strokovnjaku.

FINANCE
Okolje & energija
(intervju) U. Salobir, ELES: Sincro.Grid je svetovna inovacija
FINANCE
Okolje & energija
Kako ELES tekmuje z Levi Straussom, Goldman Sachsom, 3M ...
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Kako ELES tekmuje z Levi Straussom, Goldman Sachsom, 3M ...

Med desetimi finalisti v kategoriji komuniciranje z namenom je tudi operater slovenskega prenosnega omrežja, družba ELES

FINANCE
Okolje & energija
Naprave, ki poskrbijo za nemoteno delovanje slovenskega (in hrvaškega) elektroomrežja
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Naprave, ki poskrbijo za nemoteno delovanje slovenskega (in hrvaškega) elektroomrežja

Elektroenergetski sistemi so se v zadnjih letih zelo spremenili. Predstavljamo naprave, ki poskrbijo, da omrežje Slovenije in Hrvaške tudi v novih razmerah deluje brez težav z napetostjo. Naprave so postavili v okviru projekta Sincro.Grid.

FINANCE
Kibernetska varnost postaja glavno poslovno tveganje. Zakaj?
PRO
Finance
KIBERNETSKA VARNOST
Finance PRO Kibernetska varnost postaja glavno poslovno tveganje. Zakaj? (PRO)

Hekerski napadi lahko za več dni povsem ustavijo poslovanje podjetij – več o tem si preberite v posebni izdaji Kibernetska varnost.

FINANCE
Okolje & energija
ELES: projekta za e-polnjenje avtobusov in tovornjakov v Kranju in Novem mestu
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar ELES: projekta za e-polnjenje avtobusov in tovornjakov v Kranju in Novem mestu 8

V mednarodni projekt pametnih omrežij GreenSwitch so vključili tudi 20-megavatni park za e-polnjenje v Kranju in vsaj 40-megavatnega v Novem mestu

FINANCE
Skupina Telekom Slovenije do konca septembra: prihodki na ravni lanskega devetmesečja, več dobička
Finance
Petra Sovdat Skupina Telekom Slovenije do konca septembra: prihodki na ravni lanskega devetmesečja, več dobička

Precej slabše rezultate kot v istem lanskem obdobju Telekom dosega na domačem trgu iz osnovne dejavnosti

FINANCE
Okolje & energija
Energetske razmere so razmeroma ugodne, TEŠ bo morda stal tudi novembra
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Energetske razmere so razmeroma ugodne, TEŠ bo morda stal tudi novembra 3

Če bomo pri elektriki in plinu varčni, kot smo bili zadnje mesece, se ni treba bati redukcij, sta zagotovila minister Bojan Kumer in direktor Elesa Aleksander Mervar.

FINANCE
IKT
Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!
IKT
SPLETNO POSLOVANJE
IKTFinance PRO Ste izpeljali odličen B2B e-commerce projekt? Prav vas iščemo!

Z izborom želimo ozaveščati o pomenu in koristih digitalizacije medpodjetniškega poslovanja ter predstaviti slovenske dobre prakse spletnega poslovanja na področju B2B