V novi številki Primorskih novic preberite

Ko v Breginjskem kotu z najbolj zahodno vasjo Robidišče razmišljajo o prihodnosti, na prvo mesto postavljajo domačine z željo po urejeni infrastrukturi in vračanju izseljenih in njihovih potomcev. Nič nimajo proti turizmu, le uravnotežen naj bo, poudarjajo. Ker se ob Nadiži soočajo s poletno preobremenjenostjo, snujejo strategijo turističnega razvoja do leta 2030. Pozivajo k obnovi osupljivih pregrad na potoku Bela nad Breginjem.

Ko ob vikendih in med počitnicami pridejo potomci z otroki,  
Robidišče zaživi.   Foto: Neva Blazetič
Ko ob vikendih in med počitnicami pridejo potomci z otroki, Robidišče zaživi.  Foto: Neva Blazetič

Po miniranju krajane zdaj zanima, do kdaj še razpoke na hišah

Družba 2TDK je za krajane znova odprla vrata lokalne pisarne v Dekanih, kjer so jim predstavniki podjetja odgovarjali na vprašanja, povezana z gradnjo drugega tira. Sicer v Dekanih tokrat ni bilo pretirane gneče. “Zahtevala bom, da nas sodni cenilci ponovno obiščejo in popišejo škodo na hiši, ki je nastaja zaradi močnih eksplozij in miniranja,” je potožila Neva Samec s Plavij.

Turki so izročili medaljo tudi Turku

Blaž Turk, vodja slovenske ekipe za iskanje in reševanje v ruševinah, ki je pomagala po potresu v Turčiji, je prejšnji teden v Ankari prejel medaljo. “To je priznanje za slehernega člana skupine in ne zame,” pripominja Turk. Turčija se je z medaljami zahvalila 80 reševalnim ekipam iz vsega sveta, večino medalj je podelil predsednik Recep Tayyip Erdogaan.

Naslov eseja je dijake malo presenetil, celo zbegal

Za učence 6. in 9. razredov osnovne šole se je s testom iz slovenščine danes začelo nacionalno preverjanje znanja. Dijaki zaključnih letnikov srednjih šol pa so s pisanjem eseja iz maternega jezika začeli spomladanski rok splošne mature. “Dijaki so bili rahlo nezadovoljni, ker je bil naslov eseja zanje nekoliko nepričakovan,” je prve vtise povzel ravnatelj novogoriške gimnazije Andrej Šušmelj.

Ob ajdovskem letališču bo prostor za raziskave, gospodarstvo, muzej in šport

Približno 16 hektarjev zemljišč ob ajdovskem letališču bo, kot kaže, letos postalo lastnina občine. Ta je ministrstvu za obrambo kot upravljalcu zemljišč že pred časom izrazila namero za odkup, posel z državo naj bi sklenila letos, kupnina znaša dober milijon evrov. Občina na območju načrtuje Park znanja z muzejem letalske zgodovine in drugimi javnimi vsebinami.

Domačini v zaledju Istre so jezni, ker gradbena dela potekajo prepočasi

Direkcija za infrastrukturo ima na državnih cestah v koprskem zaledju odprti dve gradbišči, ki spravljata v slabo voljo voznike, ki se morajo tam vsak dan prebijati do svojih domov. Menijo, da gradbena dela trajajo predolgo in opozarjajo, da so na teh odsekih delavce srečevali že lani. Tudi zato se sprašujejo, zakaj posegov niso mogli končati v eni etapi.

V Lipici cveti kongresni turizem

V Kobilarni Lipica si po dobrem zimskem obisku obetajo odlično poletno sezono. Tudi po zaslugi obnovljenega hotela Maestoso se v Lipico vračajo organizirane skupine, zaživel je tudi kongresni turizem. Z dvomilijonsko naložbo v prenovo jahalnice bodo že letos izboljšali pogoje za delo konjev in jahačev, čaka pa jih še nekaj “škrbin” - ureditev bazena in obnova spomeniško zaščitenega hotela Klub.

S čisto glavo v boj za preživetje

Agron Šalja je v tretji tekmi na klopi nogometašev Gorice po dveh remijih doživel prvi poraz. V dvoboju 34. kroga so bili v novogoriškem športnem parku z 2:1 boljši Celjani, ki jih je v sezoni 2020/21 popeljal do obstanka v prvoligaški konkurenci. Dve leti kasneje je v mestu vrtnic pred enako misijo.

Skupna prestolnica naj poveže še skupne spomine

Drži, območje med dvema državama je z mnogih vidikov posebno in kot so ugotavljali nedavno zgodovinarji v Novi Gorici, si zasluži posebno obravnavo. Na 40. jubilejnem srečanju slovenskih zgodovinarjev se je zbralo več kot 120 udeležencev iz Slovenije in Italije, razpravljali so tudi o obmejnem zgodovinopisju v današnjih časih in o izzivih, ki jih s seboj prinaša Evropska prestolnica kulture 2025.

Dr. Corine de Ruiter: “Če bi lahko ustavili zlorabe otrok, bi imeli zelo drugačno družbo”

S klinično psihologinjo dr. Corine de Ruiter, sodno izvedenko na področju nasilja v družini, smo se pogovarjali tudi o tem, zakaj je za dobro starševstvo pomembno, da z otrokom ne govorimo z jeznim tonom, tudi ko nam njegovo vedenje ni všeč, zakaj mislimo, da uspešna odvetnica ne more biti žrtev nasilja svojega moža, in zakaj je dobro kdaj odložiti telefone in si opomoči.

Teka sploh ni maral, potem pa je tekel ironman na Havajih

Aleš Suhadolnik je magister kineziologije, z izkušnjami v treniranju vrhunskih in amaterskih športnikov v triatlonu po vsem svetu in tudi sam aktivni tekmovalec v dolgem triatlonu. Na slovitem ironmanu na Havajih je nastopil dvakrat, leta 2018 in lani, želi si še tretjič. Suhadolnik je kot asistent zaposlen na Fakulteti za vede o zdravju na Univerzi na Primorskem, s čimer se mu je uresničila želja, da bi delal na področju športa, ima tudi lasten studio, pred nekaj meseci pa je postal tudi reprezentančni trener slovenskih parakolesarjev, med katerimi je tudi olimpijec, Primorec Anej Doplihar.


Najbolj brano