Četrtek, 4. 8. 2022, 22.57

Kvalifikacije za ligo Evropa, 3. krog (prve tekme)

Finci utišali Ljudski vrt, Maribor znova brez zadetka

22

Liga Europa, kvalifikacije: Maribor - HJK | Slovenski prvaki so doživeli razočaranje in doma izgubili proti HJK Helsinki (0:2). | Foto Grega Valančič/Sportida

Slovenski prvaki so doživeli razočaranje in doma izgubili proti HJK Helsinki (0:2).

Nogometaši Maribora so v prvi tekmi 3. kroga kvalifikacij za evropsko ligo v Ljudskem vrtu izgubili proti finskemu prvaku HJK Helsinki (0:2). Če bodo izpadli proti Fincem, bodo zadnjo priložnost za podaljšanje evropske jeseni, nastop v skupinskem delu konferenčne lige, lovili v play-offu kvalifikacij za konferenčno ligo proti boljšemu iz dvoboja Šahtjor Soligorsk – Cluj.

Liga Europa, kvalifikacije: Maribor - HJK
Sportal "Prišlo je do šoka, v nadaljevanju se nismo več pobrali"

Maribor : HJK Helsinki 0:2 (0:0)

Fotogalerija s tekme v Mariboru, foto Grega Valančič/Sportida:

Fotogalerija
1 / 37

Konec srečanja v Mariboru. Finski prvak HJK Helsinki si je priigral lepo prednost pred povratnim srečanjem, ki bo odigrano na umetni travnati podlagi prihodnji četrtek. Slovenski prvak ni niti na tretji letošnji domači evropski tekmi zatresel mreže tekmecu. Po Šahtjorju in Šerifu je nedotaknjeno mrežo ohranil tudi HJK.

76. minuta: nova dvojna menjava Maribora. Le nekaj dni po tem, ko se je pridružil vijolicam, je krstni nastop dočakal Hrvat Marin Laušić. Vstopil je namesto drugega debitanta na evropskih tekmah Maribora Andraža Žiniča. Srbskega novinca Vladana Vidakovića, ki je zaigral v začetni postavi, je zamenjal Sven Šoštarič Karić.

65. minuta: takoj po drugem zadetku je trener Maribora Radovan Karanović opravil dvojno menjavo. Osvežil je zvezno vrsto in napad, namesto Žana Vipotnika in Ivana Brnića sta v igro vstopila izkušeni Rok Kronaveter in povratnik Marko Božić.

Liga Europa, kvalifikacije: Maribor - HJK | Foto: Grega Valančič/Sportida Foto: Grega Valančič/Sportida

Gooooooool! 0:2! 64. minuta. Finci so še drugič na srečanju izigrali mariborsko obrambo. Mladi Srb Bojan Radulović, ki je vstopil v igro na začetku drugega polčasa, je z neposredne bližine premagal nemočnega Alexandra Bergsna. HJK je podvojil prednost z 2:0, Maribor se je znašel v hudih težavah.

54. minuta: Maribor se ne predaja, ampak skuša čimprej izenačiti. Z roba kazenskega strela se je odločil Gregor Sikošek. Branilec je meril natančno, a se je izkazal vratar gostov in odbil žogo v kot. Ostaja vodstvo HJK z 1:0.

Gooooool! 0:1! 47. minuta. Drugi polčas se je začel za slovenske prvake kot v nočnih morah. Gostje iz Helsinkov so v kombinatornem napadu izigrali uspavano mariborsko obrambo, v polno je zadel David Browne, reprezentant Papue Nove Gvineje. Je prvi nogometaš, ki se je iz te dežele odpravil v Evropo, da si kot profesionalec služi nogometni kruh.

Konec prvega polčasa. Vijolice so bile nevarnejše, a ostaja rezultat nespremenjen. To je še peti zaporedni polčas v tej evropski sezoni, ki se je v Ljudskem vrtu končal brez zadetkov.

44. minuta: največja priložnost Maribora na današnji tekmi. Ivan Brnić se je na levi strani otresel finskega branilca, nato pa skušal s prefinjenim strelom, žogo je poslal proti vratom v visokem loku, premagati vratarja HJK. Hrvaški legionar pri Mariboru ni imel sreče. Od zadetka ga je delilo le nekaj centimetrov, saj je zadel prečko. Po vodi je splavala najlepša priložnost, ostaja pri 0:0.

30. minuta: Finci so se otresli pritiska in znova nekajkrat zapretili v kazenskem prostoru Maribora, a niso prišli do zaključnega strelca. Razmerje v strelih na gol znaša 4:1 za gostitelje.

21. minuta: nadaljujejo se vroče minute Maribora. Tokrat je dlani gostujočega vratarja ogrel Jan Repas. Domžalčan, ki je pred kratkim podaljšal sodelovanje z vijolicami, je prisilil Severnega Irca Conorja Hazarda k atraktivni obrambi. Ostaja 0:0, Mariborčan je v zadnjih minutah veliko nevarnejši tekmec, vse glasnejši pa so tudi navijači.

15. minuta: tokrat so zapretili gostitelji. Hitronogi Ivan Brnić je prodrl po levi strani, nato našel na robu kazenskega prostora prostega Aljaža Antolina. Ta se je odločil za neposreden strel proti vratom. Žoga bi lahko vratarju HJK zadala kar nekaj težav, a se je odbila od finskega branilca in se odbila nad prečko. Že v naslednjem napadu je znova streljal Antolin, tokrat z desne strani kazenskega prostora, vratar Conor Hazard pa je zlahka ukrotil strel.

10. minuta: prva resnejša priložnost na tekmi je pripadla gostom iz Finske. Do zaključnega strela je prišel Malik Abubakari, žoga pa je nato po vmesnem odbijanju zgrešila cilj in se odbila nad prečko.

Začetek dvoboja v Mariboru, glavni sodnik je Bolgar Georgi Kabakov.

Začetni enajsterici:
Maribor: Bergsen; Sikošek, Watson, Mitrović, Žinič; Vidaković, Repas, Brnić, Antolin, Vipotnik; Baturina

HJK: Hazard; Peltola, Tenho, Raitala; Browne, Hostikka, Vaananen, Lingman, Murilo; Abubakri, Olusanya

liga prvakov Maribor Soligorsk Viole, Ljudski vrt
Sportal Maribor izvedel pomembno novico

Če bi slovenski prvak Maribora izločil HJK Helsinki, bi si že zagotovil dolgo evropsko jesen. Priigral bi si najmanj nastop v skupinskem delu konferenčne lige in vsaj tri milijone evrov nagrade Evropske nogometne zveze (Uefa), obenem pa bi ohranil možnosti, da bi zaigral še stopničko višje, v skupinskem delu drugega najmočnejšega evropskega tekmovanja, skupinskem delu lige Europa. Načrt pa bo po domačem porazu v Ljudskem vrtu (0:2) zelo težko izvedljiv. Maribor si je namreč z neugodnim rezultatom proti HJK Helsinki poslabšal možnosti za preboj v play-off kvalifikacij za ligo Europa.

Zmaji pomendrali Fince v Stožicah

Nekdanji napadalec Olimpije Issah Abbas je leta 2018 na dveh tekmah zatresel mrežo HJK Helsinki kar trikrat. | Foto: Urban Urbanc/Sportida Nekdanji napadalec Olimpije Issah Abbas je leta 2018 na dveh tekmah zatresel mrežo HJK Helsinki kar trikrat. Foto: Urban Urbanc/Sportida Vijolice so se prvič v bogati zgodovini evropskih srečanj pomerile s finskim tekmecem. HJK Helsinki, z 31 državnimi naslovi absolutni finski rekorder, je že gostoval v Ljubljani. Pred štirimi leti se je mudil v Stožicah. Tudi takrat se je igrala prva tekma 3. kroga kvalifikacij za evropsko ligo, HJK pa je ostal praznih rok (0:3).

To je bil dvoboj, na katerem je zmaje vodil srbski strateg Aleksandar Linta. Dva zadetka je dosegel Ganec Issah Abbas, enega pa Rok Kronaveter, zdajšnji član NK Maribor. Rdeči karton je na tekmi prejel Matic Črnic, a je ostalo pri prepričljivi zmagi Olimpije, ki je nato na Finskem na umetni travnati podlagi še enkrat nadigrala HJK in zmagala kar s 4:1.

HJK Helsinki
Sportal Neznanec s severa, ki mu je v Sloveniji že spodrsnilo

Mariborčani so nanizali že tri poraze. Po Šerifu in Kopru so ostali praznih rok še proti najboljšemu finskemu klubu, v nedeljo pa jih čaka še večni derbi z ljubljansko Olimpijo.

Miha Zajc je s Fenerbahčejem izpadel v kvalifikacijah za ligo prvakov, zdaj pa si bo skušal priboriti tolažilno nagrado v ligi Europa. Po tekmi v Istanbulu je na dobri poti, da bo igral skupinski del evropskega tekmovanja. | Foto: Grega Valančič/Sportida Miha Zajc je s Fenerbahčejem izpadel v kvalifikacijah za ligo prvakov, zdaj pa si bo skušal priboriti tolažilno nagrado v ligi Europa. Po tekmi v Istanbulu je na dobri poti, da bo igral skupinski del evropskega tekmovanja. Foto: Grega Valančič/Sportida

Izmed slovenskih nogometnih legionarjev se je v četrtek v kvalifikacijah za evropsko ligo predstavil še Miha Zajc. S Fenerbahčejem je doma visoko premagal češkega tekmeca Slovacko. Turški velikan je zmagal s 3:0, od 60. minute pa je za gostitelje zaigral tudi slovenski reprezentant.