V času Janševe vlade so se njihovi prihodki povečali

Hišnemu zavodu NSi dali denar, od države nato dobili tovarno

Primož Cirman, Tomaž Modic, Vesna Vuković / Necenzurirano.si
16. 3. 2022, 17.55
Deli članek:

Naključje ali vezan posel? Zavod Iskreni, ki je tesno povezan z vladno NSi, je prišel do visokega in ugodnega posojila. V istem času je posojilodajalec od države uspel kupiti družbo, ki dosega rekordne rezultate.

Necenzurirano
Rekordni prihodki in novi poslovni prostori v predmestju Ljubljane. To je lanska bilanca Zavoda Iskreni, ki je tesno povezan z drugo največjo koalicijsko stranko NSi.
Tesno povezani z NSi
Na čelu Zavoda Iskreni je Igor Vovk, javni podpornik NSi, ki ima vrata odprta do več ministrov te vlade. Zavod je tesno povezan tudi z nekaterimi ključnimi možmi NSi. Do zamenjave oblasti marca 2020 je bil njegov solastnik minister za delo Janez Cigler Kralj.

Zavod Iskreni že vrsto let velja za »hišni« zavod Nove Slovenije (NSi), saj je ideološko, politično in kadrovsko tesno povezan s to stranko. V času vlade Janeza Janše so se prihodki zavoda za nekajkrat povečali. V ponedeljek so na Necenzurirano.si razkrili, da je Zavod Iskreni lani najel tudi 400.000 evrov brezobrestnega posojila pri ljubljanskem podjetju AbPhage. Od kod je prišel denar, ni jasno, več indicev pa kaže, da bi lahko izviral iz tujine.

Toda podjetje AbPhage je bilo v času, ko je Zavodu Iskreni posodilo denar, vpleteno še v en, precej večji posel. V glavnih vlogah nastopajo država in ljudje, povezani z NSi.

Gre za prodajo kemične tovarne Melamin iz Kočevja, ki je v začetku tega leta dobila novega največjega lastnika. Tretjino delnic je od državne Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB), bolj znane kot slabe banke, kupila avstrijska družba Panta Rhei. Ta je v lasti podjetja AbPhage, torej tistega, ki je posodilo denar »hišnemu« zavodu NSi. Ključne položaje na DUTB obvladujejo stranke vladajoče koalicije. Več članov njenega upravnega odbora je bilo imenovanih v kvoti NSi.

Najpomembnejše pa je, da tudi datumi ključnih odločitev pri prodaji delnic Melamina sovpadajo z odobritvijo financiranja Zavoda Iskreni. To bi lahko nakazovalo, da sta posla povezana.

Avstrijsko podjetje, za katerim se skrivajo Slovenci

Kot so razkrili, so v Zavodu Iskreni, ki ga vodi Igor Vovk, 21. junija lani najeli posojilo, ki so ga porabili za nakup obnovljene večnadstropne hiši na Brezovici pri Ljubljani. Odobrilo jim ga je podjetje AbPhage, ki je povezano z Alešem Štrancarjem, dolgoletnim direktorjem ajdovskega podjetja Bia Separations in simpatizerjem stranke NSi, ki redno nastopa na strankarskih dogodkih in v njenih medijih. Leta 2012 je govoril na kongresu stranke, leto dni pozneje pa ga je SDS v dogovoru z NSi predlagala za člana nadzornega sveta Slovenskega državnega holdinga (SDH).

Le dva dneva po podpisu posojilne pogodbe, 23. junija lani, je DUTB uradno začela prodajati tretjinski delež Melamina. Takrat je objavila javni poziv za oddajo zavezujočih ponudb. Prodajo je sprožila nezavezujoča ponudba, ki jo je na DUTB poslala avstrijska družba Panta Rhei. Kot že omenjeno, je njen lastnik podjetje AbPhage, torej financer Zavoda Iskreni. 

Kako so potekali posli

Pri svoji nameri je bila avstrijska družba, za katero se skrivajo slovenski državljani, uspešna. DUTB je v zelo kratkem času prodala delež Melamina. Pogodba o prodaji je bila podpisana lani decembra. Končno odločitev o poslu je sprejel upravni odbor DUTB, ki ga vodi Franci Matoz, dolgoletni Janšev odvetnik. NSi ima v njem dva predstavnika: neizvršno direktorico Alenko Urnaut Ropoša in izvršnega direktorja Andreja Lazarja, ki že nekaj časa velja za kader generalnega sekretarja stranke Roberta Ilca.

Necenzurirano.si
/

Kdo je kupec Melamina, ki dosega rekordne rezultate?

Zakaj je torej podjetje, ki je od državne slabe banke kupilo Melamin, le nekaj mesecev prej nakazalo 400.000 evrov ugodnega posojila zavodu, tesno povezanim z eno od koalicijskih strank? V podjetju AbPhage so bili nad našo prošnjo za pojasnila v zvezi s tem začudeni. »Namena vašega vprašanja, v katerem povezujete družbo Melamin in Zavod Iskreni, žal ne razumemo,« so bili kratki v podjetju, ki je v lasti Marjete in Vide Štrancar. Financiranje Zavoda Iskreni tako po njihovem nima nobene povezave z nakupom Melamina.

Toda sosledje dogodkov in informacije, ki so jih pridobili v uredništvu, razkrivajo drugačno sliko. Še več, novi lastniki Melamina so očitno v pravem trenutku vedeli, zakaj morajo čim prej prepričati DUTB o prodaji. Tudi sicer način, kako je DUTB izpeljala prodajo, odstopa od njenih običajnih transakcij – predvsem njena hitrost. 

Ko so se na DUTB z družbo Panta Rhei pogovarjali o delnicah Melamina, je ta že beležil rekordne poslovne rezultate. Septembra lani, tri mesece po začetku prodaje, je vodstvo Melamina obvestilo javnost, da je družba v prvem polletju ustvarila za skoraj polovico višje prihodke in že krepko presegla načrtovani dobiček za celotno lansko leto. Zaradi tega je DUTB tudi za mesec dni podaljšala rok za oddajo zavezujočih ponudb. Toda kupec je bil očitno že takrat znan vnaprej. 

Necenzurirano.si
Zavod Iskreni ima pod svojim okriljem tudi spletni portal in tednik Domovina.je

Na DUTB ne razkrivajo cene

Zato je ključen odgovor na vprašanje, po kakšni ceni so bile prodane delnice in ali je imela avstrijska družba še kakšnega konkurenta. Tega na DUTB ne razkrivajo. »Cena predstavlja poslovno skrivnost, lahko pa potrdimo, da je višja od ocenjene vrednosti,« so pojasnili in dodali, da so prodajo delnic potrdili pristojni organi odločanja DUTB.

Ob tem ni izključeno, da je družba Panta Rhei zgolj začasna lastnica in je dejanski kupec Melamina nekdo drug, na primer menedžerji Melamina. Po navedbah poznavalcev razmer blok povezanih lastnikov, vključno z dolgoletnim direktorjem Srečkom Štefaničem, obvladuje več kot polovični lastniški delež družbe. Zdaj pa bi si po ugodni ceni lahko zagotovil še preostanek. 

To bi lahko tudi pojasnjevalo, zakaj se družba Panta Rhei ni odločila za objavo prevzemne ponudbe, ampak se je zadovoljila s 33 odstotki lastništva. V več kot treh mesecih tudi ni prišlo do spremembe v nadzornem svetu in imenovanja predstavnika novega največjega lastnika. Štefanič je sicer pred desetletji na lokalnih volitvah v Kočevju kandidiral na listi Slovenskih krščanskih demokratov, predhodnice današnje NSi. 

Bobo
V eni od glavnih vlog pri večmilijonskem poslu je Družba za upravljanje terjatev bank. (DUTB). Njenemu upravnemu odboru predseduje Franci Matoz, dolgoletni odvetnik SDS.