Slovenija

Civilna zaščita v razsulu: sistem naj se postavi na novo

Ljubljana, 07. 10. 2022 12.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Danijela Levpušček
Komentarji
204

Inšpekcijski nadzor je razkril kaos v delovanju civilne zaščite. V državi imamo enote, ki so na papirju sicer izpopolnjene, a kaj, ko pripadnikov o tem ni nihče obvestil. Pa enote, ki so neusposobljene in brez opreme. Imamo poveljnika, ki imen pripadnikov ne zna povezati z obrazi, in regijski center, ki je že 25 let brez načrta aktivacije ... Zaključek pa: pristopiti je treba k prenovi koncepta civilne zaščite, saj sedanji več kot očitno ne deluje.

Inšpekcijski nadzor nad delovanjem enot Civilne zaščite je razkril vrsto pomanjkljivosti. Enote, ki obstajajo le na papirju, neusposobljeni pripadniki, pomanjkljiva oprema, vodja, ki članov svojih enot sploh na pozna, in drugi, ki se mu na poziv ne zdi vredno priti v regijski center, je kratek povzetek ugotovitev, ki nas lahko upravičeno skrbijo. Obenem pa to tudi pojasni odločitev vlade, da z mesta generalnega direktorja Uprave RS za zaščito in reševanje razreši Darka Buta, ki je bil odgovoren za delovanje civilne zaščite. 

Nadzor je potekal na eno od septembrskih sobot. Glavni inšpektor je odredil aktiviranje šestih enot, in sicer eno državno, po eno enoto v dveh regijah in po eno enoto v treh občinah. Na nivoju države so izbrali Enoto za hitre intervencije (EHI), v regijski izpostavi Postojna so aktivirali enoto za RKB* izvidovanje, v regijski izpostavi Ptuj pa tehnično-reševalno enoto. 

Med občinami so za nadzor izbrali Brežice, Škofjo Loko in Maribor. V prvi so aktivirali tehnično enoto za poplave, v drugi tehnično enoto za potres, v tretji pa službo za podporo. 

Vsem centrom za obveščanje so odredbe o aktiviranju predali istočasno, ob 8.15. Hkrati so o tem obvestili pristojnega poveljnika Civilne zaščite in župana. Pripadniki so se morali zbrati na vnaprej določenih zbirnih mestih. Tam so jih pričakali inšpektorji, ki so jih popisali ter preverili njihovo osebno opremo in skupno opremo enote.  

Civilna zaščita: Računamo na njihovo pomoč.
Civilna zaščita: Računamo na njihovo pomoč. FOTO: Aljoša Kravanja

Enota za hitre intervencije brez poveljnika in njegovega namestnika

Odredbo o aktivaciji je v tem primeru dobil državni center za obveščanje (CORS). Prva težava se je pokazala že takoj; v službi je bil namreč le en operater, ki je takoj začel z aktiviranjem posameznih pripadnikov. To se je, so zapisali v inšpekcijskem poročilu, praviloma izvajalo prek telefonov, klicali so enega po enega. Ob tem je moral edini operater na CORS-u še poskrbeti za dvig helikopterja in objavo biltena, kar je pomenilo velik časovni zamik. Prošnje po kadrovskih okrepitvah mu nadrejeni niso odobrili, celotno obveščanje enote za hitre intervencije (EHI) pa je na koncu trajalo več kot dve uri.

Takoj so se pokazale tudi ogromne kadrovske luknje. V poveljstvu je bilo namesto 26 razporejenih le 12 pripadnikov, prazni sta tudi mesti poveljnika in njegovega namestnika. Preizkusa se jih je nazadnje udeležilo vsega skupaj šest. V celotni EHI pa je bilo namesto 154 razporejenih 91 pripadnikov, 60 se jih je nato javilo na poziv. 

Izkazalo se je, da niso vsi ustrezno usposobljeni, natančne analize pa zaradi razdrobljenih evidenc in še vedno trajajočih težav po avgustovskem kibernetskem napadu niso mogli opraviti. Ugotovili so tudi, da nobena od preverjanih enot znotraj EHI ni v celoti opremljena v skladu z merili. 

Regijska izpostava Ptuj brez načrtov za regijsko aktiviranje enot

Zapletlo se je že takoj na začetku, ko inšpektor ni dobil dostopa v Regijski center za obveščanje (ReCO), saj so morali počakati na dovoljenje vodje izpostave. To je že pomenilo prvi časovni zamik, ki pa je bil v primerjavi z ostalimi težavami le kaplja v morje. Izkazalo se je namreč, da dokumentacije za regijsko aktiviranje enot sploh nimajo ter da na tem področju zadnjih 25 let ni bilo narejenega nič.  

V ekipi za reševanje iz vode so imeli razporejene tri gasilce, ki so bili tisti dan na tekmovanju in se tako na klic niso mogli odzvati. Za najbolj negativno presenečenje pa je poskrbel vodja izpostave, ki se mu ni zdelo vredno priti v regijski center, češ da ne vidi potrebe, ker nima niti aktivnih pripadnikov niti opreme. 

Ugotovili so tudi, da ima regija pripadnike razporejene le na papirju, a niso operativni, saj z razporedi sploh niso seznanjeni. 

Izpostava Postojna: Enota obstaja le na papirju, s pripadniki, ki jih vodja niti ne pozna

Podobne težave kot v primeru Ptuja so se pojavile tudi pri Postojni. Oddelek za izvidovanje, ki so ga vzeli pod drobnogled, sicer obstaja na papirju, dejansko pa ni operativen. Zato pa je bil bolj kooperativen vodja izpostave, ki se je pripeljal v regijsko skladišče, da bi preverili opremo. Tam pa – novi pretresi. Že tako pomanjkljivi zaščitni opremi je potekel rok trajanja, pripadniki niso usposobljeni, njihov nadrejeni pa je priznal, da tistih, ki so na papirju sicer razporejeni, ne pozna, saj jih pod njegovim vodstvom še nikoli niso sklicali.  

Podobne težave tudi na občinskem nivoju

Od 19 razporejenih pripadnikov se jih je v Brežicah na poziv odzvalo le devet, nazadnje pa se je izkazalo, da sta le dva od njih tudi dejansko razporejena v eno od aktiviranih ekip. Bili so brez osnovnih usposabljanj, glede opreme pa so ugotovili, da imajo le uniformo, medtem ko posebna oprema, kar je imajo, ni razdeljena med pripadnike. 

V Škofji Loki se je ponovila zgodba z operaterjem, ki inšpektorja ni želel spustiti v center, češ da potrebuje pisno soglasje nadrejenega. Aktivacije navsezadnje niso izvedli, saj občina ekipe za tehnično reševanje sploh nima. 

Birokratsko natančno so postopali tudi v Mariboru, kjer sta se vodja službe za podporo občine Maribor in poveljnik občinskega štaba Civilne zaščite najprej osebno oglasila v centru, da bi dobila več informacij, šele potem je stekla aktivacija. 

Pod črto: izkazalo se je, da so sile organizirane le fiktivno, dejansko pa niso operativne. Na papirju so namreč stvari (vsaj delno) urejene, a kaj, ko razporejeni pripadniki sploh ne vedo, da so razporejeni. Pa še opreme nimajo ...

Kako naprej?

Inšpekcijski nadzor je pokazal na zevajoče luknje v ustroju in delovanju civilne zaščite, ki jih zlepa ne bo mogoče zakrpati, zato, ugotavljajo odgovorni, bi bila bolj smiselna celovita prenova koncepta civilne zaščite. Predlagajo manj regionalnih enot, ki pa bi bile bolje popolnjene, opremljene in predvsem usposobljene, da bodo lahko ukrepale na ozemlju celotne države.

*RKB: radiološka, kemična in biološka zaščita

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (204)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Betuul
07. 08. 2023 21.57
Seveda bo na novo ! In min bo zasluženo g. Srečko Šestan! To je eden od včeraj slišal!
Betuul
07. 08. 2023 21.55
g. Srečko Šestan je poveljnik CZ rslo! In ga ne damo ! Če ima pa But razsul naj pa sebi pripiše! Civilna Zaščita se izvaja med civilom in na ruralnem terenu! Ne pa nekje v pisarni na suhem!
Betuul
07. 08. 2023 21.49
Jaz poznam g. Šestana ! . Ki je vedno z nami!
Bcrc
22. 01. 2023 14.17
+2
Halo, malo sem slabe volje A lahko nekdo pove, zakaj ne bi združili civilno zaščito in gasilcev. To pa se mi zdi kar pomemben odgivor, kdorkoli. Kaj, ko pride do požarov, vedno kličejo gasilce. Zakaj pa potem obstaja specializiran CZ. A če slučajno pri tebi gori, koga bodo klicali? Ali ko je nesreča, ali, ko imaš mačka na drevesu, haha. Se mi zdi, da se samo denar meče stran za CZ. Gasilci so pogasili požar npr., na Krasu. In potem pride CZ, oni bodo pa sedaj vse uredili. Ma ne me hecat, oprodtite, mal sem slabe volje glefe CZ.
Betuul
07. 08. 2023 21.51
In zravn še filantrope in rdeči križ in karitas in pol mesec! In društvo prostovoljnih upokojencev; ki so še pri močeh!
ikoz
08. 10. 2022 21.53
+4
To se že leta ve
ArseneLupin
08. 10. 2022 17.00
-4
Ker je POPIZITOR zelo aktiven, bom povedal še enkrat, da bo jasno tudi osnovnošolcu! NASLOV ČLANKA JE TOTALNO ZAVAJANJE! PONAVLJAM! POPIZITOR; VSAJ PREBERITE GA; PREDEN MI ZBRIŠETE POST! NASLOV JE SENZCIONALISTIČNI; ker PAČ vaša komercialka drugega ne zna! n2. ŽALJIV JE DO VSEH OSTALIH PRPADNIKOV CZ; ki delujejo odlično, recimo JRS; GRS; služba za uničevanje neeksplodiranih ubojnih sredstev!... A DANES JIH vaša trivilana komercialka ne vidi! SRAM VAS BODI!
Banion
07. 10. 2022 21.56
+1
civilna zaščita je bila vsa leta po osamosvojitvi na stranskem tiru, prostovoljni gasilci so še najbolje organizirani, vse ostalo se je zanemariločeš saj imamo NATO. dejansko ta civilbna zašćita deluje še na osnovi jugoslovanske organizacije. Žalostno je da je bil včasih biti pripadnik tudi čast, izostanek iz službe za delo v civilni zaščiti je bil plačan in potem tovarni pokrit s starni države. danes je delovanje v civilni zaščiti zanemarjeno,ljudem se ne ljubi in nihče jih ne usposablja.
testosteron
07. 10. 2022 21.08
+6
Ne samo civilna zaščita - vse ostalo je tudi v razsulu,...ampak važno je le, da vodilni dobivajo bajne plače,...
07. 10. 2022 21.04
+2
Če bo s tem vse urejeno... Najprej naj se uredi status prostovoljcev. Npr kot invalidske kvote... Predvsem zaščita pri delodajalcih zaradi izostankov.
realno1
07. 10. 2022 20.53
+4
Že samo dogajanje ob emigrantski krizi(razpuščen, neorganiziran sistem), epidemiji covid(prazna skladišča...) je nakazovalo, da je nekoč vzoren sistem CZ v razsulu. in res sreča v nesreči je bila, da nas ni zajela kakšna katastrofa (npr. rušilni potres).Nasprotno pa so se vse večje intervencije, ki so jih začeli reševati gasilci (Kras, toča, poplave) vzorno rešile, ker so gasilci na nek način gonili ta sistem, CZ je potem samo moral premakniti rit in vsaj malo odreagirati vsaj s specialno opremo. V glavnem je CZ postal en zbirokratiziran sistem, kjer je dobro plačan kader hodil samo po plače, kjer jim je bila edina skrb plačilni razred in dodatki. pripravljali so samo neke fiktivne strategije in načrte ter sezname, da so bili inšpektorji zadovoljni. žebelj v krsto CZ je bila tudi drobitev občin, ko smo iz 64 dobro organiziranih občinskih štabov dobili 211 občinskih štabov, ki so predvsem v novih občinah brez prave opreme in kadra, regijski nivoji so pa itak že prej omenjeni plačani kadri, ki nimajo pojma kdo je kaj v občinah pod njimi. Pozdravljam tako stresno akcijo inšpektorjev, ker je v mirnem času pokazala, kaj bi nas doletelo po katastrofi. Sedaj je pravi čas, da se ta sistem resetira, po organiziranosti približa dobro delujočemu sistemu gasilstva, se z njim tesno preplete.
Nikay
07. 10. 2022 20.33
+4
Upam, da propadejo, od njih nobene koristi.
Nikay
07. 10. 2022 20.34
+8
Paraziti, prisesanci, delajo pa GASILCI, UKINITEV TAKOJ
Borec21
07. 10. 2022 20.09
-1
Zdej naj pa inšpektorji postavjp sistem k oni so pa brezmadežni
Stolček
07. 10. 2022 19.35
+4
Hm, zanimive pa so fotke Janša in Šarca oba v majicah civilne zaščite. Mogoče, pa opravljajo takšni funcijo 3 v 1?! 🤦🤣
rolicapapirja
07. 10. 2022 19.02
+3
Zanimivo je tole odkritje. To, da je denar šel za razno razno opremo in draga vozila nam je bilo znano. Vozni park CZ je nenormalen, sam pa nevem, kdaj bodo pol tiste opreme in tehnike porabili. Je pa zanimivo, da na drugi strani ugotovijo, da nekateri še "bandure" nimajo, kaj šele ostale opreme. Že sam sistem alarmiranja pripadnikov je očitno porazen. Po mojem bi bilo potrebno na isti sistem, kot nas gasilce - pozivnik in preko telefonov, pa ne enega po enega, ampak celo enoto. Tudi v občini imamo pripadnike, ki se vsaj občasno dobijo in malo pregledajo opremo. Ampak, ko je večja nesreča recimo kot je bil žled, večje poplave ipd. pa je vse padlo na nas gasilce. Mislim, da bo potrebno narediti korenite spremembe. Pa tudi v gasilstvu, ker vse bazirano na prostovoljcih kot je sedaj dolgo ne bo več delovalo... Nekatera podeželjska društva v dopoldanskem času praktično nimajo razpoložljivih operativcev, ker so vsi v službah po mestih ali večjih krajih. Tudi službe so takšne, da ne more kar vsak med delom skočit na intervencijo, pa tudi ljudje se spreminjamo in gledamo čedalje bolj na sebe. Da bo cel sistem zaščite in reševanja deloval na bazi prostovoljnih gasilcev dolgo več ne bo šlo, na to nekateri že opozarjajo, a si vodstvo Gasilske zveze Slovenije in prenekateri PGDji mečejo pesek v oči, da je operativcev 24/7 dovolj... Intervencija na Krasu je sicer res dala neke številke gasilcev, samo večina nas je bila tam večkrat, torej iste osebe so bile štete večkrat, poleg tega se je vedelo vnaprej kdaj bo kdo na izmeni in si laže kordiniral z službo. Problem so "lokalne" intervencije in to bo čedalje večji problem... Da ne bomo v prihodnosti brali še o razpadu sistema pri prostovoljnih gasilcih je o tem potrebno govoriti že danes in začeti reševati težave takoj in ne potem, ko bo prepozno.
hom
07. 10. 2022 18.06
+2
najbols se eno ministrstvo za civilno zascito odpret
Tone 12345
07. 10. 2022 18.00
+1
KojotFranci
07. 10. 2022 17.47
RKB so preverjali, hmmm ... 🤔
Abrams
07. 10. 2022 17.42
+0
Očitno je cenzura na 24ur sociopa..listična.....
Abrams
07. 10. 2022 17.37
+3
Spet neka goloova kadrovanja. Poleti jih hvalil sedaj pa nož v hrbet. To ste socialisti.
otki2012
07. 10. 2022 17.33
+2
prej je bil bogataj, potem sedaj je nek srečko šestan, to je pa tud vse kar vemo o CZ malo manj kot kot od osamosvojitve naprej. Res, sistem je treba postaviti iz nič, ker so ga verjetno vodstvene strukture (sposobnosti) spremenile v lasten pepel.
Abrams
07. 10. 2022 17.39
-1
Pumpal so vodo na planinskem polju, medtem ko si protestiral proti jjjjjjj jezu. Ti b... socilistek.
Abrams
07. 10. 2022 17.41
+0
Bom še enkrat, pumpal so vodo na planinskem polju, medtem ko si ti protestiral proti jjjjezu. Ti b ....sosiopa....listek
Grma53
07. 10. 2022 18.01
+2
Če bi uporabili infrastrukturo kolesarjev, bi mobilizacija stekla bistveno hitreje. Sicer pa zastonj se niti mačke ne gonijo.