Na olimpijskih igrah v Tokiu je danes prvi tekmovalni dan s končnimi odločitvami, po katerih bodo podelili prve komplete medalj. Sveži zmagovalec francoskega Toura Tadej Pogačar in Primož Roglič sta se v družbi Jana Tratnika in Jana Polanca podala na 234 km dolgo cestno preizkušnjo od Tokia do Oyame.

Pogačar je osvojil bronasto medaljo. Zlato kolajno je osvojil Ekvadorec Richard Carapaz. Srebro je za le nekaj centimetrov Pogačarju v sprintu speljal Belgijec Wout Van Aert.

Slovenija ima prvo kolesarsko olimpijsko medaljo

To je prva slovenska kolesarska medalja, potem ko je imel pred tem najvišjo uvrstitev sedanji selektor Andrej Hauptman. V Atenah 2004 je bil peti, poroča STA.

Pravi napadi so se na prvem slovenskem vrhuncu olimpijskih iger pričakovano začeli na prelazu Mikuni okoli 40 kilometrov do cilja. Belgijci so na čelu glavnine narekovali ritem, na najstrmejšem delu pa je napadel prav Pogačar in povsem razbil skupino favoritov.

Zaostal je tudi drugi slovenski as Primož Roglič, ki po padcih na dirki po Franciji ni bil tisti pravi. Na koncu je osvojil 28. mesto, Jan Polanc je bil 43., Jan Tratnik pa je po veliko opravljenega dela končal v ozadju.