48-letni Mariborčan Sebastijan Škorc je bil dvakrat proglašen za najboljšega libera na zaključnih turnirjih evropskega pokala, prav tako se lahko pohvali z dvema srebrnima medaljama kot pomočnik slovenski izbrani vrsti na EP, kot igralec pa z dejstvom, da je s tremi različnimi klubi (ACH Volley, Paris Volley in Budvanska riviera) nastopal v odbojkarski ligi prvakov.

V letošnji sezoni pomlajena ekipa OK Merkur Maribor kaže odlične predstave. Želja tako kluba kot glavnega trenerja Sebastijana Škorca je, da jedro ekipe zadržijo tudi naslednjo sezono. Mnoge pa zanima, če si to mariborski klub res lahko sploh privošči.

Z glavnim trenerjem OK Merkur Maribor smo govorili v mariborski restavraciji Da Noi. Na vprašanje o tem kaj najraje jé, je dejal: »Jaz sem človek friteze (smeh). Samo da je ocvrto. Dunajc, pa pomfri recimo.«

Prva tekma v novi sezoni – derbi proti ACH
Odbojkarji Merkur Maribora bodo danes v dvorani Tabor gostili vodilno, še neporaženo ekipo lige ACH Volley iz Ljubljane. Tekma se bo začela ob 20.00 uri, zato vsi ljubitelji športa vljudni vabljeni!

Intervju objavljamo v dveh delih, prvi bo odkril ali je res OK Merkur Maribor v finančni krizi po naslovu državnega prvaka in nastopanju v ligi prvakov. Drugi del, ki še sledi, pa bo bolj športno obarvan.

Uvodoma, nam lahko odkrijete kolikšen je letošnji proračun OK Merkur Maribor?

»Ni nobena skrivnost, da dobiti sredstva v Maribor je izjemno zahtevna naloga. Večino sponzorjev imamo iz Ljubljane. Če govorimo o proračunu kluba, kar pomeni; sredstva za vse mlajše selekcije, člansko ekipo, telovadnice, tekmovanja, potovanja, stanovanje, trenerje in igralce je proračun nekaj čez 300.000 evrov in ta podatek si lahko tudi pogledajo na poslovnem asistentu BIZI (smeh).”

Tomo Dukarić, statistik in glavni trener OK Merkur Maribor. Foto: Galij Vračun / OK Merkur Maribor

Koliko je to manj kot lani?

»Približno 30%. Samo kaj moramo še letos spravljati noter teh nekaj odstotkov od lanske sezone, ki je bila dražja že zaradi nastopanja v ligi prvakov. V odbojkarski ligi prvakov ne dobiš denar tako kot v nogometu. V odbojki je prijavnina za igranje v ligi prvakov, ki ni mala.”

Zakaj morate letos spravljati noter?

“Vsi vemo kako je v slovenskem športu, ko ti uspe in postaneš prvak bi se vsi slikali in obljubljali neka finančna sredstva. Ko pa to treba uresničiti, pa nastane luknja. Tako je tudi pri nas nastala luknja oziroma dejal bi manjša luknjica katero uspešno krpamo in bo v roku dveh do treh mesecev tudi uspešno sanirana. Videli smo kaj je naša realna zgodba katero se lahko gremo. To pa je usmeritev k delanju igralcev.”

To pomeni, da bomo v Maribor nekaj naslednjih let spremljali pretežno mlado ekipo?

»Ja definitivno. Vedeti moramo, da so domači igralci, ki živijo s tem okoljem največ vredni, ampak ko prerastejo to okolje morejo iti naprej. Mi si ne moremo pogovarjat o denarju kot se ACH ali Calcit. Realnost je, da tako kot iz teh klubov odhajajo igralci v Evropo, tako naši igralci odhajajo v ACH ali Calcit oziroma v tujino. Moramo biti odkriti, mi si takšnega proračuna kot ga imajo v Kamniku ali Ljubljani preprosto ne moremo privoščiti. Po drugi strani, pa lahko delamo z mladimi igralci in se z njimi dela prava zgodba.

Dejstvo je, da treniramo 4 ure na dan, včasih tudi kaj več in ustvarimo igralce na količino dela, na število tekem. Na koncu z vsemi, ko smo se pogovarjali, ki so bili naši tarča so prišli v Maribor prav s tem razlogom, z izjemo enega igralca.”

Kakšna je v celi zgodbi podpora s strani občine?

“Občina na čelu z županom Sašo Arsenovičem in podžupanom Samo Petrom Medvedom nam vsekakor stojijo ob strani in razumejo zgodbo. Lahko rečem, da do te mere katere se gremo je odnos korekten. Jasno pa je, da želimo vsi napredovati in da si želimo več. Da bi v tem trenutku lahko parirali ACH-ju ali Calcitu bi bilo potrebno naš proračun pomnožiti s krat tri. To je potem druga zgodba. Res je, da na parketu igrajo igralci, ampak izkušnje in kvaliteto preprosto kupiš s financami.”

V dvorani Tabor je zaokrožila informacija, da Vam je župan pomagal rešiti del te luknje, omenjalo se je 100.000 evrov.

“To je dezinomracija. Kot sem povedal Saša Arsenović nam stoji ob strani, predvsem pri uradnih zadevah, z razpisi. Za nastop v ligi prvakov smo dobili 15.000€ nagrade. To, da bi pa nekdo uredil kar tako 100.000 evrov, pa ne drži. Bi rad videl tistega, ki to zmore, pa naj prečrta eno ničlo in ga takoj povabimo v klub.”

Matjaž Strdin in Sebastijan Škorc. Foto: OK Merkur Maribor

So se omenjene težave letos kdaj prenesle v dvorano?

»Niti pod razno, ker ti fantje kaj so prišli, te luknjice če lahko tako rečem, niso niti vedeli za njo. Poglejte samo številke, ki se omenjajo pri eni veliki Ciboni, 10 in več milijonv dolga, ali pa NK Olimpija. To so takšne številke, da jih mi ne moremo v 20-ih ali 30-ih sezonah porabiti. Mi govorimo, ponavljam o luknjici, ki bo uspešno sanirana in ne o luknji, kot so govorili ljudje, ki niso imeli točnih informacij.”

Drži pa, da zamujajo plače?

»Igralcem je res zamujalo malo več kot en mesec, sedaj pa nekaj več kot dva tedna. Plača je bila 18. decembra, torej 15 dni. Lahko pomirim situacijo in odgovorno trdim, da je daleč od tega kar se je govorilo. Kavč majstorji pa lahko pridejo preveriti.”

Kaj pa ostalim v klubu?

»Mi se vsi moramo zavedati zakaj je klub. Klub ni zaradi mene, Alena (pomočnika trenerja), Matjaža, kondicijskega ali fizioterapevta. Mi smo tu zaradi igralcev. Dokler smo mi v klubu, ljudje ki sedaj vodijo klub, bodo igralci dobili prvi denar. Mi pa tudi, če ne bomo tri ali pet mesecev, čeprav se to ni nikoli zgodilo.Igralci so na prvem mestu, ker brez njih ne moreš igrati. To so stvari, ki jih moramo imeti razčiščene. Zaradi njih se zgodi zgodba, mi smo samo avtomehaniki.”

Omenili ste kavč majstorje.

»To je vsepovsod. V Mariboru imamo dosti za povedati o NK Maribor in ostalih klubih. To je to kar je dejal Uroš Zorman, kavč majstori. Pogovarjamo se o tem, da vodiš klub. Vsi vedo, da je odbojka moje življenje, da me je Maribor ustvaril kot igralca in da sedaj to tudi vračam. Pomagam v klubu tudi s sponzorstvi, kar je oprostite na izrazu danes še dobesedno prostituiranje. Ti kavč majstorji pa ne vedo kaj moreš danes narediti, da dobiš sonzorstvo. Zato kdor ni to nikoli probal, boljše da nikoli o tem ne govori.”

Ste v klubu več kot samo trener?

»Poglejte. V klubu zelo dobro sodelujemo in si na vseh področjih koliko znamo in zmoremo tudi maksimalno pomagamo. Glede športnega dela kluba, konkretno igralce iščemo skupaj in če je karkoli zanimivega se načeloma takoj pogovorim z najožjimi sodelavci ter vodstvom kluba. S Strdinom, Prišenkom in Krajncem. Sem pa dejal, aktiven sem tudi pri iskanju sponzorjev in s sodelavci se trudimo za vsak evrov. Ko ste vprašali kaj sem (smeh), sem Sebastijan Škorc, ki se na kakšnem od sestankov predstavi z imenom in priimkom, sicer pa zgolj trener OK Merkur Maribor.”

Nekatere ljudi ste sedaj našteli, povejte nam, kdo so tisti, ki držijo mariborsko odbojko na tem nivoju?

“V prvi vrsti vsekakor Matjaž Strdin, kateremu lahko damo samo kapo dol. Matjaž Strdin daje svoje zneske in to velik denar, da zadeva teče. Potem je tu še Milan Kuster in seveda naš generalni sponzor trgovina Merkur, ki ima svoje predsedniško mesto v klubu – to je gospod Miha Kravanja. Sodelovanje je zelo dobro in upamo, da bomo to tudi nadgradili in obnovili.

Tukaj so še ljudje, ki so bili vpeti v klub, Matjaž Kramberger je bil z nami štiri leta, nažalost se je odločil, da ne nadaljuje zgodbe. Normalno je, da obstajajo izzivi tudi drugod in v imenu kluba se mu lahko samo zahvalim za vse storjeno. Z nami sta tudi Mitja Hlastec, ki se zelo trudi in Gregor Prišenk, ki je vpet v zgodbo okrog organizacije in sponzorjih.”


Omenili ste Matjaža Krambergerja, direktorja marketinga in vodjo pisarne OK Merkur Maribor. Ni več z vami?

»Matjaž je bil del te zgodbe štiri leta, član vsega tega dogajanja. Zdaj pa je prišlo do nekih novih zgodb in on se tukaj preprosto več ni videl. Mi to v klubu spoštujemo, jaz mu želim vso srečo, kjerkoli bo nadaljeval.

Dotaknimo se še sponzorjev nasploh. Pravite večina jih prihaja iz Ljubljane, kako to?

“Imeli smo pomoč od domačih ljudi, že omenjenih Matjaža Strdina in Milana Kusterja, ki ste pomagala preko svojih dobaviteljev. Ob strani nam stoji prav tako zavoravalnica Triglav, po drugi strani, pa moram reči, da Zavarovalnica Sava pa praktično nič. Da ne govorimo, da nam v tem prelepem Mariboru, kjer teče reka Drava Dravske elektrarne ne dajo nič. Moram reči, da razen Energije Plus in Nicehash Maribor ter VBO, ki sta se priključila pred kratkim žal večjih mariborskih sponzorjev nimamo. Edino podjetje, ki nam stoji ob strani z donacijami je še Nova KBM, vse ostalo pa Ljubljana. Žalostno.”

Mariborske restavracije – z letakom za 2€.
“Vsekakor pa ne smem pozabiti na naše domače restavracije. Večji sponzorji so Al Capone , Da Noi kjer sedima sedaj, Kozlovna, Takos, Meating, Parma in Ancora. Prav tako v vseh teh restavracijah dobite letake za tekmo in s letakom plačate vstopnino le 2 evra.”

V začetku pogovora ste dejali, da ko domači igralec preraste okolje mora iti naprej.

»Moje razmišljanje je takšno. Jaz sem v tem športu celo življenje, druga ne delam. Prej kot igralec, sedaj kot trener. Vse te stvari moreš probati na sebi. Tudi kot igralec sem imel težave s tem, potem se ti pa v tujini odprejo oči in vidiš kako s dela v odbojki. Normalno, da bi vsi nekaj tudi zaslužili, ampak naše poslanstvo je, da lahko enega fanta, ki smo ga vzgojili pol gledamo dalje. To ni nogomet, tukaj ne jemljete klubu, ampak igralcem. Moramo vedeti, da ko igralec preraste okolje, je prav da naredijo korak naprej v svoji karieri.

Kaj pa odškodnine?

“Poglejte. Ahmed Ikhbayri je imel dosti boljšo ponudbo kot jo je imel v Mariboru. In bi ti dve leti lahko zaslužil tudi do petkrat več evrov. Sedaj, ko je odšel v Korejo pa je dobil koliko? Ogromno. To so stvari, kaj je on dal klubu. To je naša odškodnina. Da je tako dober igralec kot je bil Ahmed igral dve leti za manj denarja in bil na tak način ‘sponzor kluba’. Da ne govorimo o našem biseru Roku Možiču. 

Alen Krajnc, pomočnik Sebastijana Škorca in selektor slovenske odbojkarske reprezentance. Foto: Bojan Javornik / OK Merkur Maribor

So igralci, ki so zapustili OK Merkur Maribor po ligi prvakov dobili potem boljše pogodbe?

»Jasno. Nekateri tudi za enajstkrat več. Za manj pa ni šel nihče.”

Ob koncu prvega dela pogovora, Vas moramo vprašati še. Veseli ste bili povratka v dvorano Tabor.

»Zelo. Dvorana Tabor in dvorana Lukna, to sta dve različni dvorani. Morate vedeti, da se v Lukni čez dan preprosto ne da igrati odbojke, zaradi stekel, jaz temu rečem akvarij. Tako da normalno, da smo srečni da imamo to lepotico, dvorano Tabor. Ne glede da bo počasi stara 40 let. Začel sem v njej kot otrok, ki je pobiral žoge, potem preživel svojo mladost, v šali bi lahko dejal zdaj še starost. Po celem svetu sem bil v dvoranah, ampak jaz temu še vedno pravim lepotica, sploh zdaj ko je prenovljena. Vsaka čast občini, s tem je naredila veliko stvar.”

Škoda samo da tisto veličastno tekmo v ligi prvakov proti Lubeju niste igrali že v prenovljeni dvorani.

»Ja. Zagotovo. Ste pa videli, prva tekma proti Lubeju 1500 in več ljudi, kasneje naslednji dve v dvorani Lukni pa komaj 500 gledalcev. V Lukni se preprosto ne prime moška odbojka.«

Foto: Galij Vračun / OK Merkur Maribor

Kaj pa ideja, da bi bila odbojka samo v eni dvorani?

»To bi bilo fenomenalno, zaradi sodnikov in infrastrukture, mreže, vsega skupaj skratka, ampak le, če je to izvedljivo.«

Bili ste jasni kje?

»To se nimamo kaj pogovarjati. Ženska odbojka se igra na malo nižji hitrosti. Moški servisi, pa letijo čez 100 kilometrov na uro. Potem se pa ti postavi na steklo, pa boste videli kako je, ko dobiš tri bombe v glavo. Dobiš preprosto odpor do dvorane, če nekaj ne vidiš, ne moreš odreagirati.«