Tujina

Zelenski: To je naša Evropa, to so naša pravila, to je naš način življenja

Bruselj, 10. 02. 2023 06.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
N.V., STA
Komentarji
0

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v Bruslju pozval vse članice, naj dovolijo Ukrajini pridružitev Evropski uniji. Poudaril je, da imata Ukrajina in EU enake vrednote. "To je naša Evropa, to so naša pravila, to je naš način življenja. In za Ukrajino je to pot domov." Na vrhu EU pa so se voditelji držav članic zavezali, da bodo tisti, ki so odgovorni za vojne zločine v Ukrajini, odgovarjali.

Sporočilo Zelenskega je na zasedanju odmevalo v dvorani Evropskega parlamenta, s čustvenim nagovorom pa je želel poslancem dopovedati, da si Ukrajina zasluži biti del Evropske unije. Večkrat je poudaril, da ima Ukrajina iste vrednote kot EU in ne kot Rusija, ki je ostala v preteklosti, poroča BBC. "Nimam pravice. Preprosto nimam pravice, da bi se vrnil domov brez rezultatov," je poudaril.

Zelenski je opozoril, da želi Rusija Evropo vrniti v čas ksenofobije iz 30. in 40. let prejšnjega stoletja. "Odgovor na to je ne," je odločno dejal ukrajinski predsednik. "Mi se branimo sami." Kremelj je označil za najbolj protievropsko silo na svetu, ki želi uničiti vse države Evropske Unije. "To je naša Evropa, to so naša pravila, to je naš način življenja."

Ursula von der Leyen, Volodimir Zelenski, Charles Michel
Ursula von der Leyen, Volodimir Zelenski, Charles Michel FOTO: AP

"Ukrajina, ki zmaguje, bo postala članica Evropske unije," je dejal Zelenski. "Evropa bo vedno bila in ostala Evropa, dokler bomo skupaj in dokler bomo skrbeli za našo Evropo, dokler bomo skrbeli za evropski način življenja."

Zahvalil se je vsem državam, ki so Ukrajini do zdaj zagotovile orožje in vojaško pomoč, ob tem pa znova pozval k še večji pomoči v obliki sodobnih tankov, raket dolgega dosega in sodobnih bojnih letal. Hkrati je pozval članice EU, naj proti Rusiji uvedejo še več sankcij, pri čemer je poudaril, da bi se morali usmeriti v rusko tehnološko industrijo, saj bi takšna poteza ovirala Moskvo pri proizvodnji raket. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je dejala, da se bo nov sveženj sankcij v vrednosti 10 milijard evrov, o katerem poteka razprava, osredotočil na to, da se Rusiji odvzame vojaško blago, ki ga potrebuje in ga ne more dobiti nikjer drugje.

Zelenski pa ni odlašal, temveč je zopet zaprosil za novo orožje. "Potrebujemo artilerijske topove, strelivo, sodobne tanke, rakete dolgega dosega in sodobna bojna letala," je dejal Zelenski. "Okrepiti moramo dinamiko našega sodelovanja in ukrepati hitreje kot agresor," je dodal.

Njegove prošnje za orožje pa očitno niso zaman, poudaril je, da ga navdihujejo izjave, da bo Evropa z Ukrajino segla vse do zmage. Prav tako naj bi se pogovarjal s številnimi voditelji, ki so pripravljeni zagotoviti potrebno orožje in podporo, vključno z letali. Po njegovih besedah, ki jih povzema BBC, so bili dosedanji pogovori v belgijski prestolnici zelo konkretni in zelo natančni.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Očitno mu je uspelo prepričati tudi angleškega premierja Rishija Sunaka. "Približali smo se rešitvam glede raket dolgega dosega in usposabljanja naših pilotov," je dodal Zelenski. 

Tudi njegovo srečanje z nemškim kanclerjem in francoskim predsednikom je obrodilo sadove. "To srečanje vidim kot pozitivno in pogovor o konkretnih odločitvah. Res ne bi želel javno napovedati veliko stvari, lahko pa povem le to, da si bomo prizadevali za povečanje naših zmogljivosti."

Toda kljub vsem pozitivnim obljubam ga zavezniki vendarle opozarjajo, da bi bila lahko draga bojna letala brez popolnoma delujočega sistema zračne obrambe izredno lahek plen Rusov. 

Zelenski prejel najvišje francosko odlikovanje

Ne samo z orožjem in finančno pomočjo, Zelenski bo odšel domov tudi z najvišjim francoskim odlikovanjem legija časti. Z enakim se lahko sicer pohvali tudi ruski predsednik Vladimir Putin. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Francoski predsednik Emmanuel Macron je tako Zelenskemu v francoski predsedniški palači podelil medaljo veliki križ legije časti, s čimer naj bi po Macronovih besedah Francija pokazala neizmerno priznanje za pogum Ukrajine. Nekateri francoski aktivisti zdaj pozivajo Macrona, naj zaradi ruske invazije prekliče Putinovo odlikovanje, kar Macron ni ravno izključil. Putin je odlikovanje prejel leta 2003, podelil mu ga pa je takratni predsednik Jacques Chirac.

Macron je dejal, da o tem razmišlja in da čaka na pravi trenutek za odvzem naziva ruskemu predsedniku. "Takšne odločitve so vedno pomembne in mislim, da je treba ceniti pravi trenutek za njihovo sprejetje", je dejal. Putin je zdaj tarča gospodarskih sankcij s strani Francije in celotnega Zahoda in pričakovano je, da mu bo Macron odzvel odlikovanje, poroča BBC. Vendar se je francoski predsednik potrudil priti do skupne točke ter se je s Putinom večkrat pogovarjal po telefonu. Francoski poskusi ohranjanja dialoga s Kremljem so v nasprotju s stališči ZDA in Združenega kraljestva.

Odlikovanje je po prevzemu oblasti prejel tudi sirski predsednik Bašar al Asad leta 2001, prav tako mu ga je podelil Chirac. Leta 2018 je al Asad sam vrnil odlikovanje in ob tem dejal, da ne bo nosil priznanja "sužnja" ZDA.

Leta 2016 je takratni predsednik Francois Hollande naziv podelil nekdanjemu savdskemu kronskemu princu Mohamedu bin Nayefu, in sicer za njegova "prizadevanja v boju proti terorizmu in ekstremizmu".

Francoski predsednik Jacques Chirac ruskem kolegu Vladimirju Putinu izroča najvišje francosko odlikovanje.
Francoski predsednik Jacques Chirac ruskem kolegu Vladimirju Putinu izroča najvišje francosko odlikovanje. FOTO: AP

Nič nenavadnega ne bi bilo, če bi mu odlikovanje odvzel, v preteklosti je to namreč že storil. Leta 2017 je brez odlikovanja ostal hollywoodski producent Harvey Weinstein zaradi obtožb o spolnih zlorabah, odvzeto pa je bilo tudi kolesarju Lanceu Armstrongu.

EU je zavezana iskanju odgovornosti za zločine v Ukrajini

Voditelji so se zavzeli za to, da odgovorni za vojne in druge najhujše zločine, povezane z rusko agresijo na Ukrajino, odgovarjajo. EU podpira prizadevanja Ukrajine in mednarodne skupnosti, med drugim pri vzpostavitvi ustreznega mehanizma za pregon kaznivega dejanja agresije in ustanovitev mednarodnega centra za pregon tega kaznivega dejanja v Haagu.

V sklepni izjavi so podprli tudi mirovni načrt v 10 točkah ukrajinskega predsednika. Zagotovili so, da bo EU skupaj z Ukrajino skušala pridobiti čim širšo mednarodno podporo za ta načrt. Evropski svet je poleg tega zagotovil podporo pri obnovi Ukrajine, pri čemer EU skupaj s partnerji krepi prizadevanja glede uporabe sredstev, zamrznjenih v okviru sankcij proti Rusiji.

Glede evropske perspektive Ukrajine pa so zapisali, da vrh pozdravlja reformna prizadevanja Ukrajine v teh težkih časih za državo in jo spodbuja, naj nadaljuje po tej poti in izpolni pogoje za članstvo v EU. Kot so še navedli, EU podpira Ukrajino pri njenih prizadevanjih, in poudarili, da je prihodnost Ukrajine v Uniji.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3