Nepremičnine

Kako in kje zavarovati sončno elektrarno

Na voljo so številne možnosti. Preverili smo jih pri dveh zavarovalnicah in enem ponudniku sončnih elektrarn.

Podporniki obveščajo

FINANCE
Nepremičnine
Marles premierno predstavlja novo pritlično hišo Bonus
Nepremičnine
DAN ODPRTIH VRAT
NepremičninePodpornik projekta Marles premierno predstavlja novo pritlično hišo Bonus

V okolici Kranja si jo boste lahko ogledali na dnevu odprtih vrat

FINANCE
Nepremičnine
Marles vabi na prvi sejem inovativnih bivalnih rešitev
Nepremičnine
NepremičninePodpornik projekta Marles vabi na prvi sejem inovativnih bivalnih rešitev

Na treh različnih lokacijah bo od 23. do 25. marca 2023 na ogled pet različnih Marlesovih hiš, postavljenih na ključ.

FINANCE
Nepremičnine
Marles vabi na dan odprtih vrat v naselju DRENovo
FINANCE
Nepremičnine
Poletna šola fakultete za gradbeništvo in geodezijo
17.10.2022 09:30
Čas branja: 9 min

Zavarovanje je včasih mogoče skleniti kar prek prodajalca sončne elektrarne. Čedalje več jih namreč poleg vzdrževanja ponuja tudi zavarovanje. Pri svoji zavarovalnici lahko sončno elektrarno zavarujete v okviru zavarovanja hiše ali pa sklenete samostojno zavarovanje. Ponavadi so nekateri riziki že kriti pod zavarovalno polico za hišo, a splača se preveriti, kateri riziki niso zavarovani.

Kaj vse je pametno zavarovati?

Drugo vprašanje je, kaj vse je pametno zavarovati. Tudi tu je na mestu tehten premislek. O tem, kaj ponujajo in kaj svetujejo, smo povprašali pri nekaterih zavarovalnicah in ponudnikih sončnih elektrarn. Ponudbe za zavarovanje sončne elektrarne bodo zagotovo različne, različne pa bodo tudi vsebine.

Pazljivo! Najcenejše zavarovanje ni nujno tudi najugodnejša oziroma najboljša rešitev. Prav je preveriti, v katerih škodnih primerih je predvidena odškodnina, ter pretehtati, kako verjetni so. Vse skupaj pa je seveda treba tudi primerjati s ceno zavarovanja. Če razlike v ceni niso prevelike, je bolje zavarovati za več kot za manj škodnih primerov, ne glede na to, kako malo verjetni so.

Običajno in razširjeno zavarovanje

Praviloma vsako zavarovanje krije tisto škodo ali uničenje sončne elektrarne, ki je posledica različnih vremenskih pojavov. Ker pa obstaja še kar nekaj drugačnih škod, kaže premisliti, ali ne bi zavarovali tudi poškodb, ki nastanejo zaradi čiščenja, gašenja ali porušenja. Pa tudi škode na instalacijah. Poleg tega se lahko zavaruje tudi finančna škoda, ki lastniku nastane zaradi nedelovanja sončne elektrarne. V tem času bodo namreč položnice za električno energijo višje, saj bo treba iz omrežja vzeti tudi tisto količino električne energije, ki bi jo sicer proizvedli sami.

Česa ne morete zavarovati?

Trenutno ni mogoče zavarovati obratovalnega zastoja tiste sončne elektrarne, ki elektriko proizvaja le za gospodinjstvo, ne pa za trg. To pa zato, ker zavarovalnica ne more ugotoviti, koliko časa traja obratovalni zastoj. Stanje električnega števca na stanovanjski hiši namreč ne omogoča ločenega prikaza, koliko električne energije je bilo vzete iz omrežja, koliko pa pridelane doma.

Lastniki tistih sončnih elektrarn, ki proizvajajo električno energijo za trg in jo tam tudi prodajajo, obratovalni zastoj lahko zavarujejo in zanj dobijo tudi odškodnino.

Kaj pa vzdrževanje sončne elektrarne?

Marsikdaj je vzdrževanje sončne elektrarne že vključeno v prodajno ceno naprave. Če ni, pa ponudniki sončnih elektrarn praviloma ponujajo tudi pakete vzdrževanja in nekateri tudi zavarovanje. Treba je upoštevati, da večji del vzdrževanja in monitoringa delovanja sončne elektrarne poteka daljinsko, na teden ali dva. Torej uporabnika ne moti, saj poteka neopazno. Tisti del vzdrževanja, ki obsega tudi plezanje na streho, pa se zgodi le na leto ali dve. Pritrjenosti vseh sestavnih delov sončne elektrarne se pač ne da preveriti na daljavo.

Pri vzdrževanju ne bi smeli varčevati. Pravzaprav bi to bilo tudi nesmiselno, saj je nakup sončne elektrarne prevelika investicija, da bi zaradi nekaj sto evrov na leto pustili propasti postroj, vreden deset in več tisoč evrov. Končno je bil kupljen zaradi tega, da proizvaja električno energijo, ne pa, da stoji.

Kaj lahko obsegajo posamezna zavarovanja?

Kristina Lipolt, direktorica premoženjskih zavarovanj v zavarovalnici Generali, pravi, da za sončne elektrarne ne ponujajo posebnih paketov, ampak klasično obliko zavarovanja, kjer stranka izbere želena kritja glede na lastne potrebe. Sončne elektrarne je mogoče zavarovati za osnovne nevarnosti, kot so požar, direktni udar strele, eksplozija, vihar, toča. Pa tudi za dodatne nevarnosti, ki so poplava, strojelom, potres, ter najbolj pogoste stroške, povezane z morebitnimi škodnimi dogodki, kot so stroški čiščenja, rušenja, odvoza uničenih delov ter stroški demontaže in vnovične montaže. Zavarujejo tudi odgovornost iz uporabe in posesti sončne elektrarne. Poleg samostojnega zavarovanja sončnih elektrarn pri Generaliju ponujajo tudi zavarovanje v sklopu domskega zavarovanja PaketDom. Je nekoliko bolj ugodno, ker se vključi na obstoječo polico.

»Pri Merkur zavarovalnici sončne elektrarne zavarujejo pod različnimi paketi premoženjskih zavarovanj,« je povedala strokovna sodelavka Jožica Reiner. Stranke lahko izbirajo med tremi različnimi paketi in paketom po meri. Med seboj se razlikujejo glede na nabor zavarovanih nevarnosti in višino zavarovalnih vsot. Samo sončnih elektrarn pa pri Merkur zavarovalnici ne zavarujejo. Osnovne nevarnosti (na primer požar, vihar, toča, eksplozija, žled …) so vključene v vseh paketih, medtem ko so nekatere druge (na primer teža snega, zemeljski plaz) na voljo samo v nekaterih paketih.

Andrej Glinik, vodja spremljanja sončnih elektrarn v podjetju Enertec, ki nastopa pod blagovno znamko Moja elektrarna, pa pravi, da ponujajo pakete vzdrževanja in monitoringa z zavarovanjem. Sodelujejo z zavarovalnico Generali, posamezni paketi zavarovanj pa se razlikujejo po obsegu kritja. V osnovnem zavarovalnem kritju so vključene osnovne nevarnosti: škoda, ki nastane zaradi uničenja ali poškodovanja sončne elektrarne zaradi požara, strele, eksplozije, viharja, toče, udarca motornega vozila, padca zračnega plovila, manifestacije in demonstracije, izliva vode, zemeljskega plazu, snežnega plazu, teže snega in padca drevesa, vdora meteorne vode, vandalizma, razbitja ter zaradi izginitve. Nekoliko dražje je razširjeno zavarovalno kritje, ki obsega še poškodovanje ali uničenje sončne elektrarne zaradi poplave in strojeloma.

Kaj pa cene zavarovanja?

Pri Generaliju, kjer ne gre za paketno zavarovanje, ampak za klasično obliko zavarovanja, se cena oblikuje glede na izbrana kritja in vrednost sončne elektrarne. Tudi v Merkur zavarovalnici ne navajajo številk, ampak pravijo, da je premija odvisna od zavarovalne vsote, torej od vrednosti objektov in sončne elektrarne. Ker je preveč dejavnikov, ki vplivajo na ceno paketov, ne morejo dati neke pavšalne ocene. Enertec za večje elektrarne cene vzdrževanja in zavarovanja določa individualno. Za najbolj pogoste sončne elektrarne do moči 15 kilovatov so oblikovali dva paketa vzdrževanja z zavarovanjem. Za sončne elektrarne moči do 10 kilovatov stane paket z osnovnim kritjem, vzdrževanjem in monitoringom brez davka na dodano vrednost 135 evrov, z razširjenim kritjem pa 180 evrov. Za sončne elektrarne do moči 15 kilovatov pa staneta istovrstna paketa 165 in 215 evrov.

Kakšno zavarovanje najbolj priporočajo?

Pri Generaliju strankam priporočajo sklenitev zavarovanja za osnovne nevarnosti z dodatnim kritjem za primer strojeloma, ki vključuje tudi škode zaradi posrednega udara strele. Pri Merkur zavarovalnici svetujejo sklenitev polnega paketa, ker je nabor zavarovanih nevarnosti največji, najvišje pa so tudi zavarovalne vsote. Ob škodnem dogodku so ravno visoke zavarovalne vsote velika prednost za stranko, saj ji omogočajo najvišja izplačila. Pri Enertecu pa odločitev o izbiri paketa prepuščajo stranki, vsak ima svoje potrebe in želje. Prav zato so pripravili dve možnosti, med katerima se lahko stranka odloči. Seveda je dražji paket tudi boljši, saj krije več potencialnih škodnih primerov.

Katera zavarovanja največkrat sklepajo lastniki sončnih elektrarn?

Pri Merkur zavarovalnici povejo, da se lastniki sončnih elektrarn največkrat odločijo za njihov najobsežnejši paket. Pri Generaliju se stranke največkrat odločijo za osnovna kritja z dodatnim kritjem strojeloma. Tudi pri Enertecu pravijo, da so stranke čedalje bolj izobražene in informirane in se zavedajo »vrednosti« svoje sončne elektrarne, zato se večinoma odločajo za paket z razširjenim zavarovanjem.

Kako hiter je odziv na škodne zahtevke?

Pri Generaliju se poskušajo odzivati čim hitreje, v večini primerov pa že isti dan, ko prejmejo prijavo. Čas samega reševanja pa je odvisen od veliko dejavnikov in se zelo razlikuje od primera do primera. Pri Merkur zavarovalnici so nam povedali, da je škodni primer rešen najpozneje v 14 dneh od pridobitve vseh potrebnih dokazil. Pri Enertecu se odzovejo v 24 urah in škodni primer ustrezno vodijo naprej glede na vrsto dogodka. To še ne pomeni, da se škodni primer v tem času tudi konča, saj ima vsak določeno število aktivnosti, ki jih morajo opraviti.

Kako poteka obravnavanje škodnega dogodka?

Po prejemu odškodninskega zahtevka pri Generaliju stranko najprej pokličejo, se z njo pogovorijo ter uskladijo vse nadaljnje dejavnosti glede reševanja škode. Naslednji koraki so odvisni od vrste in obsega škode, običajno pa sledi obisk cenilca in dogovor s stranko o načinu odprave škode. Pri Merkur zavarovalnici pregledajo prejete informacije in dokazila, škodo obračunajo, zavarovancu pa pošljejo zaključni sporazum, in če se z njim strinja, mu odškodnino nakažejo. Škodni dogodek v Enertecu obravnavajo glede na to, za kakšen škodni primer gre. Pri manjših škodah je potrebnih manj aktivnosti, pri večjih pa seveda več.

Koliko zavarovanj so sklenili letos, koliko v zadnjih letih?

Povpraševanje po zavarovanju sončnih elektrarn se je letos povečalo, so nam povedali pri Generaliju. Enako pričakujejo tudi v prihodnje. Tudi pri Merkur zavarovalnici, kjer sončno elektrarno zavarujejo le skupaj z gradbenim objektom, so potrdili, da vsako leto narašča število zavarovanj, ki imajo vključeno kritje za sončne elektrarne. Pri Enertecu pa se praviloma vse stranke odločajo za enega od vzdrževalnih paketov z zavarovanjem. Samo letos je bilo sklenjenih 250 takšnih paketov, so povedali. Skupaj jih imajo že več kot 800.

Katere so najpogostejše škode?

Kristina Lipolt pove, da so najpogostejše manjše okvare posameznih delov sončne elektrarne, na primer razsmernikov, ki so krite v okviru strojeloma. Med večjimi škodami pa so pogosti posredni udari strel, toča in požar. Podobno je tudi pri škodah, ki jih rešuje Merkur zavarovalnica. Pri Enertecu pa poročajo, da imajo najpogosteje težave pri optimizatorjih, ki jih je treba fizično nadomestiti z novimi.

Kaj priporočajo lastnikom sončnih elektrarn?

Da bodo lastniki sončnih elektrarn mirno spali tudi v nevihtnih nočeh, Lipoltova priporoča sklenitev zavarovanja in tudi paketa za vzdrževanje. Tako si lastniki zagotovijo varno delovanje elektrarne in zmanjšajo možnost okvar in požara. Pri Merkur zavarovalnici priporočajo sklenitev zavarovanja z najvišjimi zavarovalnimi vsotami in največjim obsegom kritij. Lastniki sončnih elektrarn so tako tudi najbolj zaščiteni, prejmejo pa najvišje odškodnine, pravijo.

Pri Enertecu pa lastnikom sončnih elektrarn priporočajo, da s svojo sončno elektrarno ravnajo v duhu dobrega gospodarja. K temu sodi tudi vzdrževanje in zavarovanje, poleg tega pa priporočajo še nekaj dodatnih aktivnosti. Nekajkrat na mesec naj lastniki preverijo, ali razsmernik deluje in na njem gori zelena luč. Vsako leto naj preverijo, ali je treba module očistiti, vsaj mesečno pa naj preverijo, ali komunikacija prek mobilnega telefona zares deluje brezhibno.

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Več o temi
Kliknite [+] poleg oznake in se prijavite na obveščanje. S klikom na ime posamezne oznake preverite seznam člankov.
OGLAS
FINANCE
Kako brez stresa do sončne elektrarne?

Ste vlogo za postavitev in priklop vaše sončne elektrarne že oddali in morda celo tudi pridobili soglasje? Ali pa o samooskrbi z...

FINANCE
ESG
ETI Izlake: ščitijo največje svetovne sončne elektrarne – od Kalifornije do Japonske
ESG
ESGMateja Bertoncelj ETI Izlake: ščitijo največje svetovne sončne elektrarne – od Kalifornije do Japonske

Letos 15-odstotno povečanje, prihodnje leto zaradi poslov, povezanih z zelenim prehodom, v ETI načrtujejo desetodstotno rast, na 200 milijonov evrov prodaje

FINANCE
Okolje & energija
Tu lahko izračunate, kako hitro se povrne naložba v fotovoltaiko na vaši strehi
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Tu lahko izračunate, kako hitro se povrne naložba v fotovoltaiko na vaši strehi 1

Z aplikacijo na pametnem telefonu lahko od zdaj za vsako lokacijo v Sloveniji izračunate, koliko električne energije bi proizvedla tam stoječa sončna elektrarna.

FINANCE
Okolje & energija
V elektrodistribuciji vam bodo povedali, kje je mogoče postaviti fotovoltaiko
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar V elektrodistribuciji vam bodo povedali, kje je mogoče postaviti fotovoltaiko 6

V družbi SODO pripravljajo aplikacijo, ki bo investitorjem povedala, na katerih lokacijah elektroomrežje omogoča postavitev sončne elektrarne. V Elektru Gorenjska pa bodo izdelali izračun, kakšno elektrarno omogoča posamezno merilno mesto.

FINANCE
Nepremičnine
Zakaj bodo lastniki malih sončnih elektrarn in toplotnih črpalk za elektriko plačevali več
PRO
Nepremičnine
GRADNJA IN BIVANJE
NepremičnineFinance PRO Zakaj bodo lastniki malih sončnih elektrarn in toplotnih črpalk za elektriko plačevali več (PRO)

Odgovor boste našli v tiskani tematski izdaji Gradnja in bivanje, ki si jo lahko na spletu preberete tudi v formatu PDF.

FINANCE
Okolje & energija
Kako so gradili največjo slovensko fotovoltaiko
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Kako so gradili največjo slovensko fotovoltaiko

Sončna elektrarna Prapretno nad Hrastnikom je prva fotovoltaika z močjo nad megavat, ki je pridobila gradbeno in uporabno dovoljenje.

FINANCE
Okolje & energija
Minister Kumer o fotovoltaikah: Nimate toliko vlog, kot imamo mi denarja
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Minister Kumer o fotovoltaikah: Nimate toliko vlog, kot imamo mi denarja 24

Na ministrstvu za infrastrukturo bodo v ponedeljek predstavili štiri zakonske svežnje, med njimi tudi predlog zakona o prednostnem umeščanju obnovljivih virov v prostor

Tovarna
Novice
​​​​​​​»Podjetja s hčerinskimi družbami v tujini se premalo zavedajo pomanjkljivosti razdrobljenih zavarovanj«
Tovarna leta
NoviceMladen Miković ​​​​​​​»Podjetja s hčerinskimi družbami v tujini se premalo zavedajo pomanjkljivosti razdrobljenih zavarovanj«

Intervju z Markom Križanom, direktorjem korporacijskih zavarovanj pri zavarovalnici Generali

FINANCE
Okolje & energija
Za večja francoska parkirišča je fotovoltaika postala obvezna
Okolje & energija
Okolje & energijaBorut Hočevar Za večja francoska parkirišča je fotovoltaika postala obvezna

Nad parkirišči s prostorom za vsaj 80 avtomobilov bo treba postaviti sončno elektrarno, so sklenili francoski parlamentarci