To je razlog, zakaj je Malta ena najzanimivejših in najlepših krajev na svetu

8.10.2021

Marsikdo ne ve, da je Malta še bolj kot po kopnem zanimiva pod vodo. Otok Gozo, del malteškega otočja, pravzaprav velja za enega najlepših potapljaških središč na svetu tako za začetnike kot izkušene potapljače.


Malta je majhno otočje med Evropo in Afriko, na prepihu imperijev. Prve sledi civilizacije segajo v šesto tisočletje pr. n. št., ko je skrivnostno ljudstvo gradilo impresivne megalitske templje, dve tisočletji kasneje pa brez sledov nenadoma izginilo. V zgodovini so se osvajalci menjali, kar se kaže tudi v svojevrstni malteščini. Besedni, kulturni, arhitekturni ter genski zakladi so se v vseh teh burnih obdobjih plemenitili. Končno se je Malta ponovno osamosvojila leta 1964.

Malteška arhitektura se je razvijala pod številnimi vplivi. Očitne so arabske značilnosti, evropska renesansa in barok, ki so ju od 16. stoletja uvažali malteški vitezi, ter kasneje pod britansko prevlado klasicizem in neogotika. Foto: Urban Modic

Trije otoki so vredni omembe: Malta, Gozo in Comino. Malta je gosto poseljena, intenzivno turistična in živahna. Gozo, občutno manjši in redko poseljen, je bolj umirjen in ruralen, s svojevrstnim vzdušjem in pridihom skrivnosti. Tudi Maltežani se nanj radi umaknejo pred vrvežem in vsakodnevnimi skrbmi. Najmanjši je Comino, ki ima le dva prebivalca in se uspešno izogiba turističnim megagradnjam. 

Otok Comino res nima skoraj nič prebivalcev, a navdušuje z rajsko plažo, ki ji pomenljivo pravijo Modra laguna. Foto: Alex_Traksel/Shutterstock

Gozo, potapljaški raj

Potapljaške znamenitosti so povsod, a s poudarkom na Gozu. Ta se pogosto uvrsti na lestvice najboljših svetovnih potapljaških središč, nedvomno pa spada med boljše Sredozemlja. 

Ladijske razbitine privabijo veliko morskega življenja, oboje pa izredno privlači potapljače. Foto: Urban Modic

Otočje je obkroženo z ladijskimi razbitinami, od antičnih do novejših, namerno potopljenih bark, ki počasi postajajo grebeni in zatočišča za morske živali. Rekreativno potapljanje se izvaja predvsem z obale, potapljaški centri skrbijo za prevoz in drugo logistiko. Mogoče je tudi potapljanje v lastni režiji. Lahko najamemo avto, jeklenko in uteži, potapljaški center pa napolni jeklenke ter da napotke. Nekatere globlje lokacije, primerne za tehnične potapljače, so dostopne le s čolnom. Taki znamenitosti sta recimo sestreljeni angleški bombnik Blenheim in 66 metrov dolga podmornica HMS Stubborn, oba potopljena med drugo svetovno vojno. 

Potopljena potniška ladja Karwela. Dolga je dobrih 50 metrov, bila pa je namerno potopljena leta 2006 kot umetni greben in potapljaška zanimivost. Dostopna je z obale, na jugu otoka Gozo. Foto: Urban Modic

Podvodna naravna arhitektura 

Poleg številnih potopljenih ostankov tehnologije je izredna tudi podvodna topografija. Malteški otoki so ostanek starodavne kopenske povezave med Sicilijo in Severno Afriko, tvori pa jih predvsem apnenec. Obkrožajo jih zanimivi geološki pojavi, kot so votline, jame, naravni mostovi in ožine. Tudi pod gladino. 

Razgibano malteško morje z nešteto ožinami, predori in naravnimi mostovi, ki jih potapljači radi raziskujejo. Foto: Urban Modic

Ena večjih kopenskih znamenitosti je bil naravni most, imenovan Azurno okno, ob znanem potapljaškem kraju Modra luknja (ang. Blue hole). Leta 2017 se je naravni most samodejno porušil, kar pa je ustvarilo nov, izreden potapljaški poligon z nešteto ogromnimi skalami, ozkimi prehodi in predori. 

Sloviti naravni most Azurno okno, ki so ga ovekovečili tudi v seriji Igra prestolov, se je leta 2017 po hudi nevihti žal zrušil v morje. Foto: ZGPhotography/Shutterstock

Ob nekdanjem Azurnem oknu je še vedno enigmatična Modra luknja, pravi izziv za potapljače. Foto: View Apart/Shutterstock

Vrnitev delfinov

Morsko življenje je značilno sredozemsko. Če ga primerjamo z jadranskim, lahko ugotovimo, da je živali v povprečju več, pa tudi kakšno večjo ribo srečamo, recimo kirnjo, gruja, mureno ali celo morskega goloba. Zaradi mirnega turizma med pandemijo so se v preliv med Malto in Gozom vrnili delfini. Ker so zime mile in morje dokaj toplo, je potapljanje mogoče vse leto, značilna je tudi dobra vidljivost. 

Maltežani so z delfini močno povezani, vrata malteških domov pogosto krasijo tolkala v obliki teh morskih živali. Foto: Natalia Golovina/Shutterstock

Kopenske lepote 

Malteške podvodne znamenitosti so vsekakor vredne obiska. Seveda jih lahko kombiniramo s kopenskimi, ki jih je na pretek: skrivnostni megalitski templji, živahna Valletta z mogočnimi obzidji, utrjeno staro mesto Mdina in čarobni otok Gozo, med drugimi. 

V glavnem mestu Malte Valletti boste začutili živahen utrip. Foto: Urban Modic

Hrana je praviloma preprosta, tipično mediteranska, dopolnjena z naborom kakovostnih avtohtonih vin. Maltežani so prijazni in gostoljubni, cene pa primerljive z našimi ali celo za odtenek nižje. 

Malteško otočje se ponaša s številnimi čudovitimi razgledi. Foto: Urban Modic

Potovanje na Malto, ki je članica Evropske unije, je preprosto. Lahko se odločimo za paket s čarterskim poletom iz Ljubljane, najdemo pa tudi nizkocenovne lete z bližnjih letališč. 

Palača z elementi sicilijanske arhitekture iz 16. stoletja, v starem utrjenem jedru Victorie, glavnem mestu Goza. V njej je urejen folklorni muzej. Foto: Urban Modic

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij ONAPLUS.SI Logo

Zakaj imamo v uredništvu One radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE