Eintracht Frankfurt zmagovalec nogometne evropske lige

Nogometaši Eintrachta iz Frankfurta so zmagovalci evropske lige, potem ko so v finalu v Sevilli po enajstmetrovkah premagali Rangers iz Glasgowa s 5:4 (1:1, 1:1, 0:0).

Na stadionu Ramon Sanchez-Pizjuan v Sevilli je nemška zasedba osvojila svojo drugo evropsko lovoriko, potem ko je leta 1980 slavila v pokalu Uefa. Tokrat si je finale priigrala po tem ko je v izločilnih bojih izločila Betis, Barcelono in v polfinalu še West Ham. V finalu proti Rangers, ki so se do zadnje vstopnice prebili prek Borussie Dortmund, ki so jo izločili v bojih za osmino finala, Crvene zvezde, Brage in Leipziga Kevina Kampla, so se Nemci lovorike veselili po tem, ko je v predzadnji seriji enajstmetrovk svoj strel zgrešil Aaron Ramsey.

Zmagovalec finalnega obračuna 51. izvedbe tega tekmovanja oziroma 13. pod zdajšnjim imenom si je priboril igranje v evropskem superpokalu z zmagovalcem lige prvakov, prav tako pa igranje v skupinskem delu elitnega tekmovanja za sezono 2022/23.

Nemci so tekmo nekoliko odločneje začeli, je pa po petih minutah obležal Sebastian Rode, potem ko ga je s podplatom v glavo zadel John Lundstram. Po dobrih treh minutah je zdravniška služba Nemca zakrpala, njegovi soigralci pa so v 12. minuti prvič resneje zagrozili, na koncu je poskusil Djibril Sow, vendar Allan McGregor ni imel veliko težav s strelom malce izven kazenskega prostora.

V 20. minuti je do strela s 13, 14 metrov prišel Ansgar Knauff, a je na koncu iztržil le kot, po njem pa je Evan N’Dicka z glavo zgrešil cilj. Nemci so v teh trenutkih pritiskali, toda žogo so imeli več v posesti Škoti, ki so v 26. minuti opozorili nase, s slabih 20 metrov je streljal Joe Aribo in za malenkost zgrešil cilj.

Pozneje pa so precej konkretnejši Nemci še nekajkrat neuspešno poskusili, med drugim je bil dvakrat nenatančen Filip Kostić. V 37. so drugič na tekmi streljali tudi Škoti, Lundstram je poskusil z glavo, Kevin Trapp pa je bil na mestu.

V drugem polčasu je najprej nenatančno od daleč meril Tuta, malce zatem je Jesper Lindström žogo poslal malo mimo gola, tako kot na drugi strani ob lepi priložnosti tudi Ryan Kent. Toda v 57. minuti so Škoti povedli, ko je Aribo stekel mimo svojih čuvajev, prišel do žoge in na koncu dobil še dvoboj s tekmečevim vratarjem.

Nemci so takoj začeli lov na izenačenje, v 67. minuti pa je imel Daichi Kamada izvrstno priložnost, žogo je v osrčju kazenskega prostora že dvignil čez vratarja, a na njegovo žalost tudi čez gol. Dve minuti pozneje pa je Eintracht prišel do želenega zadetka, po podaji Kostića z leve strani je iz bližine zadel Rafael Borre.

V rednem delu nato ni prišlo do odločitve, tako da so sledili podaljški, ki so v prvem delu ponudili še naprej enakovredno predstavo z nekaj polpriložnostmi na obeh straneh, v uvodu drugega pa je moral Trapp posredovati po strelu Borne Barišića z razdalje. Pozneje sta zasedbi prišli še do nekaj ne posebej nevarnih poskusov, v 114. pa je Kristijan Jakić od daleč žogo poslal malce čez prečko.

V 118. minuti so Škoti imeli zaključno žogo, najprej je Trapp obranil strel Ryana Kenta iz bližine, nato pa je še Steven Davis meril malce previsoko. Že v sodniškem dodatku je Trapp ustavil še prosti strel Jamesa Tavernierja, tako da so sledili kazenski streli. Nemci so zadeli vseh pet svojih, medtem ko so Škoti držali korak do četrte serije, takrat pa je Trapp obranil strel Ramseyja. Z zadnjim strelom pa je nemško zmago potrdil Borre.

Finale lige prvakov bo 28. maja v Parizu, kjer se bosta za evropsko krono borila Liverpool in Real Madrid, tri dni pred tem pa bo na vrsti še prvi finale konferenčne lige, v Tirani se bosta pomerila Roma in Feyenoord.

I.R.V. d.o.o.      O nas      Pogoji uporabe      Oglaševanje      O piškotkih      Nastavitve zasebnosti