Recepti: Izvrstni domači kisi

17.3.2024 | 18:30

 Recepti: Izvrstni domači kisi

Čeprav je kisel okus lahko tudi neprijeten, se v pravih kombinacijah spremeni v nekaj, kar naredi jedi vrhunske. Najboljši dokaz za to je kis. Poznamo ga veliko vrst in uporabljajo ga tako rekoč vse kuhinje sveta, od blagih do zelo močnih in skoraj pekočih, od vinskih, zeliščnih do sadnih različic. Nekatere jedi bi brez dodatka kisa izgubile svoj značaj.

Odlične kise lahko pripravimo tudi sami.

Česnov kis

Sestavine: 1 l jabolčnega ali vinskega kisa, 2 glavici česna, nekaj zrn popra. Priprava: Česnove stroke olupimo in prerežemo ali le nekoliko stremo z nožem, da bodo laže vpili kis. Damo jih v steklenico in zalijemo s kisom, pokrijemo s kosom krpice in postavimo na toplo za dva tedna. Nato vsebino precedimo in prelijemo v drugo steklenico, zamašimo ter postavimo na hladno.
Različice: Poleg česna lahko damo v kis nasekljano šalotko pa tudi druge začimbe, na primer baziliko, šetraj ali timijan.

Pehtranov kis

Pehtran je zelo cenjena začimba in nepogrešljiv v francoski kuhinji. Tudi pehtranov kis velja za enega najbolj okusnih in aromatičnih.
Sestavine: 1 l vinskega ali jabolčnega kisa,  nekaj vejic oziroma vršičkov pehtrana ali natrgani listi. 
Priprava: V čisto litrsko steklenico damo sveže nabran pehtran, lahko narezan, in ga prelijemo s kisom. Dodamo lahko tudi strok česna, a le za nekaj dni, sicer lahko preveč vpliva na plemeniti pehtranov okus. Preostali postopek je enak kot pri česnovem kisu.

Rožmarinov kis

Sestavine: 1 l jabolčnega ali vinskega kisa, nekaj vršičkov svežega rožmarina, česnov strok, lovorov list, nekaj zrn popra.
Priprava: V steklenico damo rožmarinove vršičke, potem je postopek enak kot pri česnovem kisu. Rožmarinov kis ima zelo močna vonj in okus, zato ga za solato uporabljamo le po kapljicah v kombinaciji z navadnim kisom. Posebej primeren je za pripravo sredozemskih jedi, solat z olivami in sirom ter jajci, pa tudi za mariniranje perutnine ali rib.
Različice: V steklenico lahko poleg rožmarina dodamo druga sredozemska zelišča, na primer lovor, pa tudi česen.

Malinov in borovničev kis

Za pripravo teh dveh vrst kisa je pravšnji čas zgodaj poleti, saj okusnih sadežev ne moremo nabirati vse leto. Pripravimo ga lahko manjšo količino, saj zadostujeta že merica ali dve malin ali borovnic, ki jih kupimo na tržnici.
Sestavine: 300 g malin ali borovnic, 3 dl bistrega jabolčnega ali vinskega kisa, žlička sladkorja.
Priprava: Gozdne sadeže preberemo in uporabimo samo zdrave. V skledi jih s kuhalnico pretlačimo, nato dodamo kis in sladkor ter dobro premešamo. Vsebino prelijemo v steklen kozarec in postavimo za tri tedne na sončen prostor. Občasno pretresemo. Ko okus dozori, kis precedimo in zavremo, ohladimo ter prelijemo v steklenico, dodamo še nekaj jagod za lepši videz in boljši okus.
Različica: Borovničevemu kisu lahko dodamo začimbe, na primer vršičke dobre misli ali nasekljane lističe bazilike, ki se imenitno ujemajo po okusu.

Paradižnikov kis

Ta vrsta kisa je zelo uporabna pri pripravi solat in omak, ob izobilju paradižnikov pa ga lahko pripravimo hitro in preprosto.
Sestavine: 1 liter jabolčnega ali vinskega kisa, 1 kg paradižnikov, 1 žlička soli, 1 žlica sladkorja.
Priprava: Zdrave paradižnike umijemo in narežemo v posodo. Prilijemo kis ter dodamo sladkor in sol. Vsebino zavremo in kuhamo 10 minut, pretlačimo, nato pa precedimo in še topel kis nalijemo v steklenice ter dobro zamašimo. Čez teden ali dva lahko kis že uporabimo.
Različice: Če med paradižnik narežemo feferon, bo okus pekoč in oster. Takšen kis se dobro poda k jedem z žara.

Ribezov kis

Ribez je bolj kisel, zato lahko pričakujemo, da bo tudi ribezov kis zelo kisel in ga dodajamo po kapljicah ali redčimo z drugim, blažjim kisom.
Sestavine: 1 liter jabolčnega kisa, 1 kg ribeza.
Priprava: Ribez damo v posodo in prelijemo le s toliko vode, da je  prekrit, nato pa zavremo, ohladimo in pretlačimo. Dolijemo kis in postavimo vsebino na toplo za dva tedna. Nato ga precedimo in prelijemo v steklenice ter dobro zapremo.

Jabolčni kis

Za predelavo v kis uporabimo le zdrave, zrele in očiščene dele jabolk. Čista mora biti tudi vsa posoda.
Sestavine: 4 l vode, 200 g sladkorja, 3–4 kg zdravih in očiščenih ter na drobne kose narezanih sadnih delov (brez pecljev in pečk).
Priprava: Vodo zavremo in vanjo dodamo sladkor ter premešamo, da se raztopi. Ohladimo jo in prelijemo v desetlitrski stekleni kozarec ali lonec. Dodamo narezano sadje, ki ga lahko v presledkih nekaj dni dodajamo postopno. Posodo nato postavimo na sončno okensko polico ali v topel prostor in pokrijemo s krpo. Tako naj stoji približno tri tedne. Vmes lahko poskusimo, ali je kis že dovolj kisel. Nato ga precedimo, nalijemo v steklenice in te zamašimo z gazo ali povežemo s koščkom bombažne krpe. Steklenice postavimo v hladen prostor, kjer kis zori še dva ali tri mesece, nato ga lahko uporabimo ali pa steklenice tesno zapremo z zamaški. Če hranimo kis na toplem, lahko fermentira, postane moten in ni več uporaben, izgubi pa tudi aromo. Pravilno pripravljen kis lahko zdrži tudi več let.

Revija Jana

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava