Prosta delovna mesta Klikni tukaj za aktualne zaposlitvene oglase

Opušča se preverjanje pogoja PCT, ukinja se hitro (samo)testiranje, obratovalni čas lokalov spet neomejen,…


Minister za zdravje Janez Poklukar je na današnji popoldanski novinarski konferenci predstavil odločitev vlade glede sproščanja ukrepov. Odločitev vlade se od stroke razlikuje zgolj v postopnosti sproščanja ukrepov. S ponedeljkom se opuščajo naslednji ukrepi za zajezitev širjenja novega koronavirusa:

  • higienski ukrepi: razkuževanje, varnostna razdalja;
  • uporaba zaščitne maske na javnih krajih oziroma prostorih,
  • uporaba zaščitne maske v šolah, razen do sedaj veljavnih izjem, samotestiranje v šolah pa se ukinja,
  • izpolnjevanje pogoja PCT v nastanitvenih objektih dejavnosti zdravstva, pri izvajalcih socialno varstvenih storitev in programov, ki izvajajo nastanitev, in zavodih za prestajanje kazni zapora oziroma prevzgojnem domu;
  • od ponedeljka, 21. februarja, se ukinja brezplačno presejalno testiranje HAG in HAG za samotestiranje; proračun bo kril zgolj še testiranje HAG za dejavnosti, kjer se le to še naprej zahteva, za osebe, ki so bile pozitivne pri hitrem samotestiranju oz. kažejo znake bolezni ter osebe, ki želijo prekiniti izolacijo med 7. in 10. dnem po pozitivnem testu
  • določi se prenehanje veljavnosti Odloka o začasnih ukrepih za preprečevanje in obvladovanje okužb z nalezljivo boleznijo COVID-19
  • odpravljajo se vse dosedanje epidemiološke omejitve tako v industriji, trgovini, turizmu in gostinstvu ter drugih storitvenih dejavnostih.
  • potrošnikom in zaposlenim tako ne bo potrebno več dokazovati pogoja PCT ob vstopu v podjetja, prodajalne ali trgovske centre, gostinske lokale ali pri koriščenju različnih storitvenih dejavnosti in v nastanitvenih obratih (hoteli, apartmaji…).
  • v trgovinski, turistični ali drugih storitvenih dejavnostih ne veljajo več omejitve dovoljenega števila ljudi, načina priprave, prevzema, strežbe ali uživanja hrane in pijače, delovnega časa ipd.
  • prav tako se po novem sprošča delovanje diskotek in nočnih klubov
  • oseb, ki so bile v visoko tveganem stiku s povzročiteljem nalezljive bolezni COVID-19, se ne bo več napotovalo v karanteno
  • preneha se tudi iskanje stikov in obveza obveščanja stikov prenaša na obolelega
  •  ob vstopu v državo ni več potreben pogoj PCT ter ni več napotitve v karanteno na domu

Odlok začne veljati 21. februarja 2022.

Kljub spreminjanju ukrepov se naj še nmaprej dosledno upošteva priporočila stroke ter upošteva osnovne ukrepe, to so nošnja maske v zaprtih prostorih, vzdrževanje razdalje, razkuževanje, prezračevanje prostorov, test za samotestiranje naj postane del domače lekarne, še naprej se priporoča delo od doma, ob bolezenskih znakih pa naj oseba ostane doma.

Že včeraj odprava karantene in PCT ob vstopu v državo

Vlada je na sinočnji seji izdala odlok o prenehanju veljavnosti Odloka o izjemah od karantene na domu po visoko tveganem stiku s povzročiteljem nalezljive bolezni COVID-19, saj se v skladu s priporočili Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) oseb, ki so bile v visoko tveganem stiku s povzročiteljem nalezljive bolezni COVID-19 ne bo več napotovalo v karanteno. Na ta način se udejanja prehod iz faze zajezitve/zadrževanja v fazo blaženja za namene pristopa k iskanju stikov in karanten. Predlagana je namreč ukinitev iskanja stikov s strani epidemiološke službe NIJZ in napotovanja v karanteno na domu za splošno prebivalstvo, ostaja pa obveščanje stikov s strani okužene osebe in obveščanje preko aplikacije #OstaniZdrav. Hkrati bo podano priporočilo o samotestiranju 7 dni po zadnjem tveganem stiku z okuženo osebo v skupnem gospodinjstvu, so zapisali na vladi.

NIJZ ob tem opozarja, da se osebam, ki so bile napotene v karanteno do vključno petka, 18. 2. 2022, karantena ne prekine in velja do izteka.

Vlada je prav tako izdala Odlok o prenehanju veljavnosti Odloka o določitvi pogojev vstopa v Republiko Slovenijo zaradi zajezitve in obvladovanja nalezljive bolezni COVID-19. Za vstop v Slovenijo tako ni več omejitev zaradi covida-19. To pomeni, da ob vstopu v državo ni več potreben pogoj PCT ter ni več napotitve v karanteno na domu. S prenehanjem veljavnosti odloka Slovenija od 19. februarja 2022 nima več posebnih pravil vstopa v državo, povezanih s covid-19. Še vedno pa so v veljavi priporočila EU o začasni omejitvi nenujnih potovanj, ki veljajo za prihod v Slovenijo iz tretjih držav in se izvajajo na zunanji schengenski meji. Na podlagi teh priporočil je potovanje iz nenujnih razlogov v EU omogočeno vsem polno cepljenim osebam in vsem osebam, ki prihajajo iz držav ali entitet izven EU (klik za seznam teh držav).

Odloka začneta veljati 19. februarja 2022.

Vlada naj

zmanjšuje se pritisk na bolnišnice

Včeraj je bilo opravljenih skupaj 88.930 testov (86.503 hitrih antigenskih testov (HAGT) in 2.427 molekularnih PCR testov) na virus SARS-CoV-2. Izvidi PCR testov so potrdili skupno 3.731 okužb, kar je 49,5 % manj kot teden prej, ko je bilo s PCR testi potrjenih 7.388 okužb. S HAGT je bilo včeraj potrjenih 3.338 okužb, s PCR testi pa 393 okužb.

Število aktivno okuženih prebivalcev Slovenije je 88.410 (včeraj 96.344).

Število hospitaliziranih, katerih vodilna diagnoza je covid-19, je po podatkih Covid-19 Sledilnika 494 covidnih bolnikov oz. 16 manj kot dan prej. Pod 500 hospitaliziranih zaradi covida-19 je bilo nazadnje 30. januarja letos. Od vseh jih trenutno 109 potrebuje intenzivno covid nego (96 z vodilno diagnozo covid-19) oz. 3 manj kot dan prej. Bolnišnice so včeraj skupaj sprejele 98 obolelih, odpustile pa 103 prebolevnikov. Včeraj je umrlo 10 bolnikov s covidom-19. Od začetka epidemije je skupaj umrlo 6.184 bolnikov s covidom-19.

Epidemiološko stanje na Celjskem

Na Celjskem oz. savinjski regiji je bilo potrjenih 443 okužb (prejšnji teden 854). Največ okužb je bilo potrjenih v občini Celje 81, sledijo Velenje 52, Šentjur 36, Laško 27, Šmarje pri Jelšah 27, Žalec 25, Rogaška Slatina 22, Slovenske Konjice 20, Vojnik 20, Polzela 12, Šoštanj 12, Vransko 11, Zreče 11, Podčetrtek 10, Rečica ob Savinji 10, Prebold 9, Kozje 8, Rogatec 8, Mozirje 7, Štore 6, Bistrica ob Sotli 5 (posavska regija – včeraj 163 okužb), Dobrna 5, Vitanje 5, Šmartno ob Paki 4, Dobje 3, Nazarje 3, Braslovče 2, Gornji Grad 2, Luče 2, Ljubno 1, Solčava 1, Tabor 1.

Splošni bolnišnici Celje je po podatkih Covid-19 Sledilnika hospitaliziranih 43 bolnikov, katerih vodilna diagnoza je covid-19 (včeraj 46). 6 covidnih bolnikov potrebuje intenzivno nego (včeraj 9), sprejeli so 8 covidnih bolnikov, odpustili so 8 prebolevnikov, v SB Celje so umrli 3 covidni bolniki.

Precepljenost

Po podatkih NIJZ-a je bilo do sedaj s prvim odmerkom cepljenih 1.263.495 oseb. To je 60 % vseh prebivalcev Slovenije, cepljene je 70 % vse odrasle populacije. Z vsemi odmerki pa 1.217.473 oz. 58 % vseh prebivalcev (68 % vse odrasle populacije).

Podatke o tem, koliko potrjeno okuženih in hospitaliziranih v Sloveniji je polno cepljenih proti covidu-19, najdete tukaj.

Kakšna je trenutna precepljenost po regijah, občinah ter na nacionalni ravni, kakor tudi ostale informacije o cepljenju, najdete tukaj.

Urnik cepljenj in testiranj

Urnik hitrega testiranja, ki ga opravljajo v ZD Šmarje pri Jelšah in ZP Rogaška Slatina, najdete tukaj.

Na lokaciji hitrega testiranja v Šmarju omogočeno tudi PCR testiranje. Podrobnosti tukaj.

ZP Podčetrtek izvajajo brezplačno hitro testiranje, in sicer ob ponedeljek od 10. do 11. ure in ob četrtkih od 14. do 14.45 ure.

Urnik hitrega testiranja, ki ga izvajajo v ZD Šentjur, najdete tukaj.

ZD Šmarje pri Jelšah te dni organizira cepljenje v Šmarju pri Jelšah, Rogaški Slatini in Podčetrtku. Urnik najdete TUKAJ.

Urnike cepljenja najdete tudi na spletni strani ZD Šmarje pri Jelšah in spletni strani ZD Šentjur.

Seznam vseh cepilnih enot po Sloveniji najdete tukaj. Cepilno mesto je od 2. avgusta 2021 tudi v Urgentnem centru Splošne bolnišnice Celje. Več tukaj. Seznam vseh cepilnih enot po Sloveniji najdete tukaj.

Več informacij o cepljenju proti covidu-19 najdete tukaj. Kdaj in kje po lokacijah po Sloveniji se nahajajo mobilne cepilne enote najdete tukaj.

B.S., foto: pixabay