Lampičeva na razdalji tik za petnajsterico

Therese Johaug prva na 10 km prosto v Falunu, edina slovenska predstavnica 16.
Fotografija: Anamarija Lampič je na Švedskem po drugem mestu v šprintu tudi na razdalji nastopila v okvirju svojih zmožnosti. FOTO: Matej Družnik

Norvežanka Therese Johaug je prepričljivo zmagala na tekmi za svetovni pokal smučarskih tekačic v Falunu. Na 10 km prosto je bila druga Švedinja Jonna Sundling s 35,9 sekunde zaostanka, tretja pa Američanka Jessie Doggins (+36,3). Edina Slovenka Anamarija Lampič je bila 16. (1:16,5). Norvežan Didrik Tønseth je pred tem slavil na 15 km prosto, drugi je bil Šved Calle Halfvardsson z devetimi sekundami zaostanka, tretji pa drugi Norvežan Harald Østberg Amundsen z 20,4 sekunde zaostanka. Edini slovenski predstavnik Vili Črv je bil 60. med 75 uvrščenimi (+3:30,1).

Johaugova je slavila 100. zmago v karieri v pokalu, od tega je bilo 81 posamičnih. V začetku tega meseca je napovedala, da se bo po koncu te sezone upokojila. Štirinajstkratna svetovna prvakinja je na minulih zimskih igrah v Pekingu osvojila tri zlate kolajne, eno zlato pa ima tudi že z iger v Vancouvru. V svoji karieri je doživela tudi nekaj razočaranj. Največje je bila 18-mesečna prepoved tekmovanj, ker je bila pozitivna na steroid, kar naj bi bila posledica uporabe kreme, ki ji jo je predpisal reprezentančni zdravnik. Športno arbitražno sodišče ji ni očitalo goljufanja, ampak jo je spoznalo za krivo malomarnosti.

Veliki globus Neprjajevi

V nedeljo se bo svetovni pokal končal z mešanimi štafetami ter nato z mešanim ekipnim sprintom. Zato so že znani vsi dobitniki globusov. Lampičeva je v skupnem seštevku pokala končala na osmem mestu. Zbrala je 683 točk, veliki kristalni globus pa je prepričljivo pripadel Rusinji Nataliji Neprjajevi z 973 točkami. Slednja zaradi ruskega napada na Ukrajino na zaključku sezone ni mogla nastopati, zato se ji je približevala Digginsova, a je bilo še vedno 180 točk razlike.

Johaugova, peta skupno v pokalu, je s 735 točkami osvojila mali kristalni globus za teke na razdaljah, kar 255 točk je zaostala Švedinja Frida Karlsson na drugem mestu. Lampičeva, druga šprinterka zime za Švedinjo Majo Dahlqvist, je bila v seštevku tekem na razdaljah 27. (89 točk).