Vlada je včeraj sprostila del epidemičnih ukrepov. V večini se ukinja pogoj PCT, samotestiranje v šolah, odpirajo se nočni klubi, sproščajo se omejitve delovnega časa gostinskih lokalov, v storitvenih dejavnostih ne bodo več veljale omejitve dovoljenega števila ljudi.

Izjeme PCT-ja veljajo tako za zaposlene kot obiskovalce

Pogoj PCT je obvezen le še v zdravstvenih ustanovah, nastanitvenih zavodih socialnega varstva in v zaporih. Gre za tako imenovane kritične dejavnosti, velja pa tako za obiskovalce kot zaposlene, razen če so mlajši od 15 let. Pogoj PCT je torej še vedno potreben za uporabnike storitev bolnišnic in drugih izvajalcev zdravstvene dejavnosti v okviru mreže javne zdravstvene službe, ki izvajajo nastanitev.

PCT potrebujejo tudi uporabniki storitev izvajalcev socialnovarstvenih storitev in programov, ki izvajajo nastanitev, ob sprejemu v nastanitev ali po ponovni vrnitvi v nastanitev, če je odsotnost trajala več kot 48 ur ali v primeru epidemiološke raziskave in presejalnega testiranja v času nastanitve (testiranje s testom HAG zagotovi izvajalec dejavnosti in storitev).

Veljavnost hitrega testa in testa za samotestiranje je 48 ur, testa PCR pa 72 ur. Pogoj PCT je izpolnjen, če se oseba izkaže z veljavnim osebnim dokumentom in razpolaga z dokazilom PCT. 

S pogojem PCT se končuje tudi brezplačno testiranje s hitrimi antigenskimi testi in samotesti. Samo v zgoraj navedenih primerih je namreč testiranje s hitrimi antigenskimi testi in samotestiranje še brezplačno. V vseh ostalih primerih je testiranje samoplačniško. To pomeni, da se ukinja tudi samotestiranje v šolah.

Obvezne ostajajo maske

Pri gibanju in zadrževanju v vseh zaprtih javnih krajih oziroma prostorih je obvezna uporaba zaščitne kirurške maske tipa II ali IIR ali maske tipa FFP2 ali FFP3.

Od ponedeljka pa ne bo več obvezna, bo pa še vedno priporočljiva uporaba zaščitne maske tudi na odprtih javnih krajih oziroma prostorih, če ni mogoče zagotoviti medosebne razdalje vsaj 1,5 metra.

Maske niso obvezne za:
– otroke do dopolnjenega 6. leta starosti,
– vzgojitelje predšolskih otrok in pomočnike vzgojitelja pri opravljanju neposrednega dela z otroki,
– višje in visokošolske učitelje, kadar predavajo za zaščitno pregrado iz stekla ali podobnega materiala,
– govornike v zaprtih javnih krajih oziroma prostorih, če je zagotovljena medosebna razdalja vsaj 3 metre,
– nastopajoče na javnih kulturnih prireditvah in na njihovih vajah,
– osebe, ki izvajajo športno vadbo,
– osebe s posebnimi potrebami, ki jim je uporaba zaščitne maske iz objektivnih razlogov onemogočena,
– učence, dijake in študente pri pouku športne vzgoje in pouku športa, učence glasbene šole pri pouku pihal, trobil, petja, plesne pripravnice, sodobnega plesa in baleta, ter dijake pri pouku plesa, petja in inštrumenta,
– goste, sedeče za mizo, v gostinski dejavnosti priprave in strežbe jedi in pijač.

Pri neposredni komunikaciji z gluhimi, gluhoslepimi in naglušnimi osebami se, ob upoštevanju zaščite vseh udeleženih, uporaba zaščitnih mask lahko začasno opusti, če je mogoče zagotoviti medosebno razdaljo vsaj 1,5 metra, uporabo vizirja ali če komunikacija s temi osebami poteka za stekleno pregrado.

Nič več karanten

Osebam, ki so imele tvegan stik z okuženim s koronavirusom, ni treba več v karanteno. Osebe s potrjeno okužbo pa morajo v izolacijo.

V primeru pozitivnega rezultata testiranja s testom za samotestiranje se mora testirana oseba najpozneje v 24 urah po odvzemu brisa udeležiti testiranja s testom HAG, se umakniti v samoizolacijo in upoštevati druga navodila NIJZ.

Če je bil rezultat testiranja s testom za samotestiranje negativen, a ima oseba znake okužbe dihal, ki vztrajajo 72 ur od testa, pa se mora taka oseba udeležiti testiranja s hitrim antigenskim testom najpozneje v 24 urah po izteku 72 ur.

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) sicer okužene pozivajo, naj sami obvestijo svoje tvegane stike. Mednje spadajo osebe, s katerimi so bili v stiku 48 ur pred potrjeno koronavirusno okužbo.

Osebam, ki so bile v visoko tveganem stiku, pa priporočajo, da se sedem dni od zadnjega tesnega stika z okuženim testirajo ali samotestiranjo na koronavirus. V obdobju 14 dni od stika pa naj se izogibajo nenujnim stikom z drugimi ljudmi.

Obujanje nočnega življenja

Za vstop v lokale pogoj PCT od ponedeljka ne bo več obvezen, prav tako ne bo več omejitve števila gostov v lokalu in tudi ne omejitve delovnega časa, ki je bil doslej omejen na 22. uro.

Odpirajo se tudi lokali, ki nudijo glasbo za ples oziroma družabni program (diskoteke, nočni klubi).

V zaprtih prostorih sicer ostajajo obvezne maske, razen za goste, sedeče za mizo.

Prav tako ni več obvezen pogoj PCT za vstop v Slovenijo. Pogoje za vstop v druge države pa določajo države same.